Jak mít data po ruce kdekoli na světě


 
Čas ani pokrok nezastavíš. A tak jsem si i já místo PDAčka (kapesního počítače) pořídil netbook (notebook s obrazovkou 10″), především proto, abych s sebou nemusel např. do čekárny lékaře tahat brašnu s velkým notebookem, ale ani nemusel bez připojení k internetu vyťukávat na drobné přídavné klávesničce k PDAčku svá povídání.
 
Můj nový netbook velikosti běžné klasické papírové knížky (takže se pohodlně vejde do příručního kufříku nebo malé nákupní tašky) mi umožňuje nejenom relativně “lidské” psaní, ale i současné připojení k internetu. Jenomže… :-D
 
Doposud mi stačilo průběžně synchronizovat PDAčko s notebookem a některé soubory, u kterých jsem to pociťoval za nezbytné, jsem pomocí flashky občas kopíroval na svůj domácí stolní PC, které mám nakonfigurováno na zpracovávání filmových a video záznamů.
 
Jenomže teď jsem se najednou ocitl v situaci, že bych dříve nebo později neuhlídal na kterém ze tří počítačů mám právě aktuální verzi daného souboru, takže bych při přetahování ze stroje do stroje tou starší nesmazal nenávratně verzi nejnovější! :-D A začal jsem se proto poohlížet po nějaké internetové službě, která by mi umožnila mít na internetu vždy verzi nejnovější, takže jejím nahráním na ten který počítač bych měl záruku, že přemažu vždy verzi starší nebo tu samou.
 
U toho slůvka “kdekoli” v titulku by správně mělo být upřesňující “téměř” :-D Nicméně díky globalizaci a přístupnosti internetu na většině míst, kde se stále více z nás převážně pohybujeme, je titulek pravdivý i v této podobě :-)
 
Vyhledávač mi nabídl řadu možností, a já si z těch, které své služby nabízí i v neplacené variantě, vybral službu Capsa cz, a o té je mé následující povídání.
 

 
 
Nemá myslím smysl popisovat vytvoření účtu - mimochodem, služba CAPSA si mě mj. získala i tím, že po mně nepožadovala žádné intimity (stačilo jen vyplnit jméno, příjmení, mail, login a heslo).
 

Jak je patrné ze základní obrazovky, služba nabízí i řadu dalších možností sdílení, ale já zatím skutečně využívám jen možnost sdílet dokumenty.
 
Stejně tak je z obrázku patrné, že za to, že člověk využívá tuto službu zdarma, “platí” tím, že se “musí” dívat na reklamy, které se mu na obrazovce zobrazují. Za sebe mohu říci, že tyto bývají občas i zdrojem mého pobavení :-) Ostatně ty, které jsem mimoděk na této obrazovce zachytil, jsou toho docela dobrým příkladem! :-D A tak, protože má zkušenost s hubnutím je velmi čerstvá, neodolám, abych alespoň jednu z nich neokomentoval :-)

  • Přírodní žaludeční balónek. Pro ztrátu 1,5kg do 24 hodin - má dlouholetá zkušenost je, že na počátku hubnutí, kdy si během prvních cca 24 hodin návštěvou na záchodě vyprázdním střeva, je můj úbytek hmotnosti cca až 4kg, a to bez balónku v žaludku! :-D A to nemluvím o obecné zkušenosti lékařů, kteří se živí tím, že některým tlustým lidem pomáhají tak, že jim chirurgicky zmenší žaludek - pokud tito pacienti nezmění své myšlení, dokáží i oni ve velice krátkém čase opět ztloustnout i s takto zmenšeným žaludkem! :-)

Vraťme se ale zpět ke službě CAPSA :-)
Jak je patrné z dalšího obrázku, prostředí a ovládání je velice prosté a intuitivní, přičemž strukturu adresářů lze rozšiřovat dle potřeby. Dokonce je možné, místo nahrávání souborů na web, pomocí jednoduché utility (kterou já ale nevyužívám) mít svůj projekt CAPSA jako síťový disk na svém počítači.

 

Podobně jednoduchá je práce s konkrétním souborem, který hodlám upravovat - já nejčastěji využívám možnost editace online, ev. tu a tam vkládám rovnou novou verzi.
 
Služba CAPSA přitom zachovává i starší verze editovaného souboru, což já vnímám jako jednoznačnou výhodu - občas se mi stává, že vymyslím novou formulaci myšlenky, kterou přepíši aktuální verzi. A den dva na to pak zjistím, že to není ono a že ta předchozí formulace byla lepší a musím ji vymýšlet znova :-( Kdežto tady mi stačí se vrátit do starší verze a inkriminovanou část textu jen vzít do cpipboardu! :-)
 

 

K potvrzovací fázi slouží toto okno webového prohlížeče - jak je z obrázku patrné, lze jím provedené změny potvrdiz, zrušit, ev. si poslední verzi uložit i do svého počítače. To pro případ, že se na čas ocitnu mimo možnost připojení se k internetu, ale budu chtít přesto pokračovat v práci na souboru. 


 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Stále častější a stále snazší možnost připojování se k internetu nabízí možnost sdílet nejenom sám se sebou na několika počítačích svá data. Obdobně lze data sdílet se skupinou lidí, rozesetými po světě :-)
 
Existuje řada možností, já si z těch, které své služby nabízí i v neplacené variantě, vybral službu Capsa cz.
 

 

26.11.2010


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.