Nebezpečí nákupu v kamenném obchodě


 
Motto:
 
Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán! :-D
 
 

 
Tak jsem objevil nepříjemnou “ameriku” a nedá mi to, abych se tu o svůj objev nepodělil :-)
 
A abych nebyl podezříván z předpojatosti, připomínám svou úvahu o tom, že by měli drobní prodejci dostávat dotace jako drobní zemědělci.
 
A aby navíc byla patrná má předpojatost spíše v opačném smyslu, přidávám popis svého čerstvého zážitku, který vnímám jako děsivý, ale který nijak nesouvisí s mým varováním, takže vám nic nebrání jí přeskočit a pustit se rovnou do čtení hlavního textu :-)
 

Můj zážitek se týká vyzvedávání zboží z nové pobočky Alzy v Počernicích - obrovský kus přírody tam byl přetvořen v na horizontu se ztrácejících se přízemních rozlehlých hal, to vše proloženo asfaltem, betonem a čerstvě položeným trávníkovým kobercem, který (ten trávník) vypadá díky unifikaci tvaru i rozestupů stébel jako umělý. Pobočka je z dálky jako drobíček napasovaný do rohu jedné z nespočtu hal, ale díky jejich gigantnosti se po vstupu do ní, člověk cítí jakoby ztracený v rozlehlé prázdnotě prostoru, protože ten je vymezen jen velkoprostorovými okny na straně jedné, holými (nepočítám-li automaty na příjem peněz za výzdobu) na straně druhé a třetí a holými výdejními pulty na straně čtvrté.

 
Celý proces probíhal, že jsem byl nasměrován k automatu, kam jsem nejprve vyťukal číslo zakázky a pak kus po kuse nastrkal 23 tisícikorun, automat mi bez jediného slova (ale i bez futurristických zvuků, obvyklých ve sci-fi filmech :-D) vytisknul doklad s čárovým kódem a vrátil drobné zpátky a já se přesunul k pultu, kde zatím ještě byl človíček, který otevřel pusu, já mu do ní nacpal lístek, v něm to cinklo, a na pásovém podvozku odjel kamsi do nitra haly, aby mi po chvíli položil na pult mnou zakoupené zboží…
 
Až na toho androida, jsem si nic nevymyslel - ten klučina si jen ode mně vzal lupínek, co mi vytisknul automat a do prostoru haly odešel po svých. Když uvážím ale, kolik let uplynulo od premiéry Svěrákových „Vratných lahví“, obávám se, že toho androida nejenom v Alze ještě před důchodem zažiji :-)
 

 
 
V duchu své úvahy se snažím dávat vydělávat drobným prodejcům, a tak víceméně dávám přednost nákupu v drobných obchodech. Na internetu a v supermarketech kupuji především to, co v kamenném krámku za pultem nenajdu.
 
Jedním z mých oblíbených krámků byla i prodejna zdravotnických potřeb v Čelákovicích hned naproti Sokolovně (aktivní sportování v mém věku s sebou nese nadspotřebu různých mazadel a pružných obinadel :-D). Při poslední návštěvě jsem na regálech zahlédl sympatickou osobní digitální váhu (Salter 9147). Ne, že bych jí nezbytně potřeboval, a také nebyla nejlevnější (cca 1000Kč), ale prostě se mi zalíbila a v peněžece jsem měl potřebnou sumu volnou, a tak jsem si řekl, “proč jim nedat vydělat?”
 
Jenomže, když jsem doma váhu vybalil a, jak je mým zvykem, druhý den se po ránu zvážil, nedokázala mi dát tato váha jednoznačnou odpověď (rozptyl byl 1,5kg! :-( ). Počkal jsem ale se soudem až na další ráno, kdy jsem objektivně měl nižší hmotnost, než včera, ale průměr získaný z pěti a posléze i ten (opět odlišný od předchozího pětiprvkového) získaný z deseti měření byl vyšší, než včera. A rozptyl hmotností byl dokonce 2,5kg! :-(
 
Jak jsem zjistil, příčinou bylo právě to, co se mi na té váze líbilo a co mě přimělo k její koupi - to její příliš malé rozměry v kombinaci s mými velkými chodidly a mou téměř dvoumetrovou výškou způsobily, že takto konstruovaná váha nemá šanci mě objektivně zvážit vícekrát.
 
Váhu jsem včetně obalu a stojánku (který zůstal nepoužitý zatavený ve fólii) uvedl do původního stavu a v naivní víře, že mám nárok na vypovězení smlouvy bez udání důvodu, odnesl 3. den od koupi zpět do prodejny. Jenomže tam jsem se dozvěděl, že tato možnost je zákonem předepsána pouze pro e-shopy, nikoli kamenné prodejny, a to, že to jak supermarkety tak většina slušných kamenných prodejen také poskytuje, to je pouze jejich dobrá vůle. Takže já mám v této prodejně nárok pouze na reklamaci a na její výsledek si pak počkat cca měsíc, což se i stalo. Nemusím zdůrazňovat, že ani distributor neprojevil dost ochoty váhu vzít zpátky a prodat ji někomu dalšímu, komu by možná i dokázala sloužit :-(
 
Smutně si říkám, jak na tom asi prodejna zdravotnických potřeb v Čelákovicích (naproti Sokolovně) musí asi být špatně, když jí pár okamžitě získaných stokorun (uvážím-li jak byla cena váhy předražená - na tomhle e-shopu je např. o cca 300Kč levnější) stojí za to, připravit se o zákazníka - je jasné, že já tam již nezavítám :-) Přitom by časem získala nejenom peníze za tuto váhu (a to jejím opětným prodejem), ale postupně i ode mě, díky mým dalším nákupům…
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Při nákupu v kamenném obchodě je třeba mít na mysli, že na vypovězení smlouvy bez udání důvodu, oproti nákupům na e-shopu, nemáte zákonný nárok! A že stále ještě existují kamenné obchody, které na tomto postupu trvají.
 
Proto si předem ověřte, zda budete moci po vyzkoušení si doma, v případě vaší nespokojenosti s ním, zboží vrátit - naštěstí většina kamenných obchodů i obchůdků to již ve vlastním zájmu bez problému umožňuje:-)
 

 

29.10.2010


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.