Jak vařit vejce (nejen) na měkko


 
Od samého počátku tohoto svého webu, trpím jistou výčitkou svědomí, která se stoupající návštévností neustále rostla. Nazval jsem ho totiž “Objevené ameriky”, abych tak ve zkratce charakterizoval druh informací, kterém se na něm snažím publikovat, Informace, které zdánlivě každý zná, ale které ten, kdo je nezná, těžko dohledá, protože téměř nikoho je nenapadne je zaznamenat a dokladuji to pomocí povídky Jaroslava Haška “Vařím si vejce naměkko“, a tak se stává, že relativně často přivedou vyhledávače na mé stránky lidi hledající odpověď na otázku, jak dlouho se vaří vejce, a já se cítíl tak trošku jako podvodník, když u mě odpověď nenaleznou.

Naštěstí jsem nedávno narazil na vynikající web s recepty nazvaný “DADALOVA KUCHAŘKA pro všední den i svátek” a v ní i naprosto vyčerpávající popis, jak se vaří vejce, který tu se svolením autora publikuji.
 

 
Vejce je symbolem nového života nového začátku a nových kuchařských zkušeností. Je také negativním symbolem kuchařské bezmocnosti a neznalosti, přece známe rčení: “Vždyť já nedovedu uvařit ani vajíčko!”. Vejce jsou opravdu tou největší hvězdou kuchyně nejen, že jsou levná a praktická, ale když chceme něco rychle uvařit, tak není nic rychlejšího.
Leč s vejci se dá dělat ještě mnohem víc například - oddělit žloutek od bílku. Pak získáme dvě zcela rozdílné suroviny, které můžeme využít mnoha různými způsoby a v mnoha různých receptech. Nejdříve si vajíčko důkladně prohlédneme. Vejce je mistrovským designerským dílem, jenom to balení je obdivuhodné. Obsah vejce je ukryt v hladké křehké skořápce, která je porézní umožňuje přístup vzduchu. Pod skořápkou je vnitřní měkká membrána, která obaluje bílek a žloutek. Ale je tu ještě jedna věc, kterou my jako kuchaři musíme vědět. V širším konci vejce je vzduchová bublina. Pokud chceme vajíčko vařit měli bychom o této vzduchové bublině vědět trochu víc. Podle ní se třeba snadno pozná jak je vejce staré. U čerstvých vajec je vzduchová bublina velmi malá a čím je vejce starší, tím víc se bublina zvětšuje.

Jak kupujeme vejce?

Než začneme vajíčka vařit musíme si je koupit a při tom se vždycky zajímáme o datum balení, protože datum spotřeby nám většinou nic nepomůže. Proto nakupujeme tam, kde se to dá zjistit, kdy byla vajíčka balená. Když přijdeme s nákupem domů a chceme vajíčka použít v nějakém receptu pak se dá čerstvost vejce ještě vyzkoušet.

Jak se pozná čerstvé vejce?

Vajíčko dáme do vody, když je bublina malá a tedy vejce je čerstvé pak se rychle potopí ke dnu. A zůstane vodorovně ležet. Pak ještě dříve než ho rozbijeme budeme vědět, že je opravdu čerstvé. Pokud je vajíčko poněkud starší pak se začne trochu vztyčovat, zvedá se a hodně staré vejce začne plavat na hladině. Pak vejce můžeme rozbít, pak také snáze poznáme jeho čerstvost a můžeme vejce rozdělit do tří skupin:

  • Úplně čerstvé vejce - má takový kyprý, hrdě se tyčící žloutek a bílek vypadá jako kroužek ze želatiny, který se pevně drží u žloutku se roztéká do stran. Je to takový dvojitý kruh.
  • Starší vejce - má žloutek uprostřed trochu povadlý a kulatý.Ten dvojitý kruh není moc vidět, skoro mizí a bílek je spíš tekutý, je takový vodový.
  • Staré vejce - má žloutek plochý,vlastně již teče a když ho vyklopíme do vařící vody, tak se úplně rozpadne. Na vařená vejce se stará vajíčka vůbec nehodí.

Začneme obyčejným vařením ve skořápce a ještě než se do toho dáme tak si řekneme něco o skladování vajec.

Jak skladujeme vejce?

Používat vejce starší než tři týdny bychom již neměli; je to maximum. Ale přesto se taková vajíčka dají použít do těstíčka na obalování nebo do omáčky, také do koláčů nebo sušenek. K jídlu bychom měli podávat vejce co nejčerstvější.
Dávat vejce do