Jak nezahubit pokojové květiny žízní

 

 
Jedna z našich zábav (dle Berneho). s mou ženou spočívala v tom, že kdykoli byla nucena na více dní opustit naši domácnost mě důrazně “žádala”, abych nezapomněl zalévat její kytky. Ty úvozovky tam jsou proto, že ona i já jsme už dopředu věděli, že navzdory mé snaze její květiny zalévat bude přesto po jejím návratu některá z jejich kytek mnou umořena:-D
 
Když mi žena zemřela, cítil jsem se právě i díky jejím květinám jako by jen odjela na delší dovolenou a, kupodivu, dodneška, byť už jsem se dávno smířil s její neexistencí, jsem neumořil ani jednu z jejích květin:-)
 
Jedním z důvodů, proč se mi to daří, je vytvoření jednoduchého samozavlažovacího systému za použití PET lahve (díky tomu i s nulovou pořizovací cenou! Oproti nutné investici mnohdy i v řádu tisícikorun u komerčních systémů), o který se tu chci s vámi podělit:-)
 
 

Teprve až při hledání podkladů pro tento příspěvek, kdy můj systém mi řadu let dokonale funguje, jsem se dočetl, že podobně by mi měla fungovat PET lahev naplněná vodou, obrácená dnem vzhůru a zasunutá hrdlem do půdy v květináči. 

Nicméně toto řešení je přeci jenom méně pohledné, než to moje, kdy PET lahve nejsou téměř vidět. A hodí se proto spíše jako provizorní řešení, např. na dobu dovolené, kdy v bytě není nikdo, kdo by se chtěl potěšit pohledem na pokojovou zeleň. Kdežto mně stačí květiny zalévat (misto nutnosti činit tak téměř denně:-D) jen jednou za cca dva týdny, aniž by mě PET lahve nějak výrazně rušily při občasném kochání se pohledem na manželčinu ovlíbenou pokojovou zeleň:-)

 
Mé řešení spočívá v tom, že PET lahev naplněnou vodou mám vloženu obrácenou dnem vzhůru do misky pod květináčem.

 
Výši hladiny vody v misce nastavuji délkou zářezu do hrdla PET lahve. 

Využívám přírodní zákonitosti, že atmosférický tlak nad hladinou vody v misce v kombinaci s podtlakem nad hladinou vody v PET lahvi zabraňují výtoku vody z PET lahve.  

Teprve v olamžiku, kdy poklesne hladina v misce tak, že zářezem v hrdle vnikne vzduch do PET lahve, pokledne podtlak nad hladinou vody v PET lahvi a voda z ní vyteče do misky - tím se ale uzavře opět přístup vzduchu do PET lahve, vytvoří se dostatečný podtlak nad hladinou vody v ní, který zabrání dalšímu vytékání vody do misky.

 
Pro stabilizaci PET lahve využívám jednoduché trojnožky vytvořené z konzervy od kompotu.
 

 

 

30.10.2016


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.