Kam s odpadem, co nepatří do popelnice

 
aneb
 
Jan Neruda by se divil

 

 
Jak praví lidová moudrost: všechno zlé je pro něco dobré. Například já, díky stěhování se do zhruba třetinového bytu objemem, ale především nutnosti totálně vyprázdnit ten starý, jsem mohl objevit jednu ze svých “amerik”, o kterou se tu s vámi hodlám podělit:-)
 

 
I když se má mysl brání tomu vzít na vědomí svůj věk a tak trochu zazlívá mému tělu, že vypadá zchátraleji, než by mělo :-D Nemohu si nepřiznat, že jsem pamětník - vždyť jsem mj. ještě zažil, jak poštovní vozy tahali po Praze koně (jen na tu “trubičku” už poštovští panáčci netroubili), nebo jsem zažil lampáře, kteří s dlouhou tyčí, na jejímž konci byl háček, každý večer a každé ráno obcházeli ten kus Prahy, který osvětlovaly plynové lucerny, aby potažením za drátěné očko lampy rozsvěceli nebo zhasínali. Stejně tak pamatuji doby, kdy zahlédnout ve většině Pražských ulic jedoucí auto bývalo spíše náhodou, než pravidlem…:-)

A vlastně nepamatuji jinou situaci s možností vyhodit cokoli, co nepatří do popelnice (např. vysloužilý akumulátor automobilu nebo motocyklu, stejně jako vysloužilý televizní nebo rozhlasový přístroj, ev. vysloužilý nábytek), kterou ve svém fejetonu “Kam s ním” (i když jsem se s ním osobně nesetkal!:-D) trefně popsal Jan Neruda. Není proto divu, že jsem se obával toho, kam dám všechno to, co se nám do nového bytu nejede.
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
O to více jsem byl fascinován svou první návštěvou “Sběrného dvora”, který byl ochoten přijmout jakýkoli můj odpad (nejenom vysloužilý akumulátor, ale třeba i vysloužilý vánoční stromek), jen ode mně vyžadoval, abych do něj svůj odpad dopravil (automobilem, kárkou, ale zažil jsem i lidi, kteří přišli po svých a svůj atypický odpad nesli v rukou, tj. tašce nebo batohu), abych prokázal (stačil občanský průkaz), že mám trvalé bydliště příslušné sběrnému dvoru (jejich seznam najdete jak na obecním úřadu, tak na internetu - viz. např. ty pro Prahu) a nakonec abych dle pokynů obsluhy svůj odpad na místě roztřídil (kov, papír, sklo, dřevo, stavební suť, organický odpad, tj. listí, posekaná tráva a pod., elektroniku a elektrické spotřebiče a nakonec směsný odpad) a odložil do příslušných kontejnerů.
 

 

7.2.2010

 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.