Jak vylévat tekutinu z kanystru
Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že podvědomí přinutí člověka uchopit roh tak, aby směřovala jeho špička od konzumenta. Jediný rozdíl, oproti vylévání tekutiny z rohu, spočívá v tom, že vám nevychrstne celý obsah kanystru najednou - brání tomu podtlak vytvářený vrstvou vzduchu nad hladinou, která je naznačena červenou čárou. A tak, jako je správný způsob uchopení poháru z dobytčího rohu jeho špičkou k sobě, resp. maximálně do boku, …
… platí, že čím plnější kanystr, tím výše je třeba mít při vylévání tekutiny z něj jeho výtokové hrdlo. 3.7.2009
K rozhodnutí publikovat tuhle “objevenou ameriku” mě inspiroval kamarád, který se beznadějně potýkal s nevyzpytatelným proudem kapaliny do ostřikovače z malého třílitrového kanystříku ve snaze se trefit do hrdla zásobníku ostřikovačů v jeho automobilu.
Bude to možná znít divně, ale já tuhle “ameriku” objevil už v dětství, a to díky scénáristovi, který její popis zapracoval do nějaké historické hry pro mládež.
Nevěříte? Tak čtěte dál:-D
Patřilo prý k podařené zábavě našich pra, pra, pra… předků nabízet cizincům lahodnou medovinu v pohárech vyrobených z dobytčích rohů.
Z přiloženého obrázku je ale hned každému jasné, co se stane, když si dotyčný z takto uchopeného “poháru” pořádně přihne - v podstatě veškerý obsah mu prudce chlístne do nosu a steče bez užitku a k pobavení jeho okolí po bradě :-D
A nejinak je tomu s kanystrem - i zde podvědomí přinutí člověka uchopit kanystr tak, aby jeho hrdlo bylo ve spodní části.
Ale pomyslnou bradu si bez užitku potřísníte stejně, protože vzduch z okolí (naznačený modrou šipkou), pronikající skokově do kanystru hrdlem proti proudu vytékající kapaliny, způsobí, ža ta vytéká z hrdla v nepravidelných cyklech od nuly do maxima, jak jsem to naznačil dvěma červenými šipkami :-D
Neboť účelem je docílit, aby vzduch nad hladinou kapaliny v kanystru byl přímo propojen s jeho okolím tak, aby vzduchu, který do něj proniká (modrá šipka), aby nahradil úbytek kapaliny, nestála v cestě žádná překážka :-)