Začínáme s RC modelařinou

 


Od doby napsání následujícího příspěvku uplynula relativně krátká doba (něco přes 2 roky), jenomže technologický pokrok téměř vše (především ale ceny i kvalitu modelů pro ježdění pro radost) posunul výrazně jinam.
 

Po té, co jsem pro sebe objevil RC model mini monster trucku Thunder Tiger ZK-2 v měřítku 1/18 a s poháněnou “pouze” zadní nápravou, nedalo mi to, abych se nezamyslet nad tím, kolikanásobek ceny tohoto modelu bych ušetřil, kdybych věděl to, co vím teď, a kdybych místo množství “slepých uliček”, kterými jsem od okamžiku svého seniorského návratu k modelařině prošel, měl možnost zvolit ho jako svůj první model, coby “ochutnávku” současné RC automodelařiny.

Na vlastní kůži (a peněženku) jsem se přesvědčil, že není rozumné hned na počátku nainvestovat desetitisíce do plnohodnotného modelu, abych pak zjistil, že mě automodelařina (nebo jenom ta kategorie modelů) prostě nebaví, a s prodělkem vše prodávat. Dnes již vím, že nejlépe je začínat s modelem sice dostatečně kvalitním, ale přitom finančně nenáročným. Důležité přitom je, aby to nebyla jen hračka, která toho moc neumí, takže na základě falešné představy svého majitele spíše odradí.

Měl by to být model, který má všechny vlastnosti plnohodnotného modelu (olejové tlumiče, možnost tuningu i settingu - viz. obr. a řada jakoby nadbytečných otvorů na prvcích uchycení polonápravy modelu), takže s jeho pomocí může jeho majitel zjistit nejenom, zda ho automodelařina baví, ale také, kam ho jeho srdce táhne - zda k buggy, truggy, stadium trucku nebo monster trucku, ev. k onroadu. Stejně tak, jestli ho vzrušují víc modely poháněné elektromotorem nebo naopak motorem spalovacím.

To vše, z mého současného pohledu, splňuje mj. i právě RC model mini monster trucku Thunder Tiger ZK-2.

Když vezmu v úvahu status quo, tj. současný stav svého více méně ustáleného modelového parku, jehož plnohodnotnou součástí se stal i tento model, dále uvážím, co vše jsem z od počátku proinvestovaných modelů a RC příslušenství opravdu (ne)využil nebo využívám, pak v případě, že by mou první investicí byl právě mini monster truck Thunder Tiger ZK-2, bych si za ušetřené peníze mohl určitě koupit kvalitní počítačovou RC soupravu (s dostatečným množstvím přijímačů pro své modely), což je investice, která mě právě čeká, anebo koupit 2 až možná 4 další exempláře tohoto modelu. A tak bych si, kromě radosti, kterou mi poskytuje můj model, mohl dopřát i radost z radosti těch, kterým bych tyto modely daroval, neboť, jak praví staré čínské přísloví, obdarovaný není ten, kdo dostává, ale ten, kdo dává.

Následující povídání berte proto, prosím, byť obsahuje ještě řadu nadčasových skutečností, s mírnou rezervou a spíše už jen jako vzpomínku na dobu nedávno minulou:-)

1.9.2007 

 

Předesílám, že následující informace jsou pouze mým subjetivním názorem, získaným díky mým buggynkám. Především pak ty o elektrách jsou ovlivněny mou zkušeností s mou Bajou, toho, co jsem si na webu přečetl, a především videi, která jsem na webu shlédl, a mou lhostejností k této kategorii modelů - elektry mě prostě za srdce nechytají.

A navíc, jako všude na tomto webu, bavíme se o modelech pro rekreační ježdění, tj. jen tak pro radost, bez ambicí závodit.
 

Pro ty z vás, kteří stojíte před rozhodnutím bez jakýchkoli praktických zkušeností začít právě teď s mode