Když auto nechce nastartovat


 
Motto:
 
Jedou automobilem obchodník, technik a IT, když se náhle zastaví motor.

Tehdy obchodník navrhne, že telefonem sežene autoservis.

Technik navrhne, že by se “mrknul pod kapotu a pokusil se zjistit, kde je závada”.

No a IT navrhne: “Co kdybychom zkusili vystoupit a nastoupit?”
 
 

 
Žijeme v divné době, kdy se anekdoty stávají realitou… :-)
 
Následující “ameriku” pro mě objevil Pavel Holub, když mě můj automobil odmítal odvézt na poslední letošní závod RC MOTO GP Čelákovice a já se mu svou předpokládanou neúčast telefonicky omlouval :-)
 

 
 
Jsem odchovancem doby “analogové”, kdy o věcech či dějích nerozhodovaly nuly a jedničky, ale poloha ovládacího prvku. A tak, když mi nechtěl nastartovat motor mé Škodovky, dalo se ho občas “ukecat” vhodným nastavením ovládacích prvků (viz. např. návod, jak nastartovat “uchlastaný” motor). Není proto divu, že když mi odmítnul nastartovat motor Peugeota 307, snažil jsem se ho “ukecat”, jak jsem byl doposud zvyklý. A protože jeho akumulátor má už své za sebou, po několika “ukecáváních” odmítal dodávat dostatek proudu na to, aby startér motorem otáčel dostatečně rychle :-D

Naštěstí Pavel si ví rady se vším, a tak po telefonu usoudil, že řídící jednotka, resp. imobilizér, přehlédla informaci, že jsem automobil řádně odemkl, má mě za vetřelce a tudíž mi odmítla motor spustit, a sdělil mi to, co jsem sepsal v závěrečném “sečteno a podtrženo” a já po nezbytném oživení akumulátoru mohl vyrazit do Čelákovic a neprošvihnout tak účast v posledním závodu letošní série RC MOTO GP :-)

 
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
U současných automobilů je pro jejich motory vybavené řadou čidel poloha pedálu plynu jen pouhou informací pro řídící jednotku (počítač), takže nemá na funkci motoru přímý vliv a, je-li v rozporu s tím, nač je řídící jednotka naprogramována, nebo s tím, pro co se řídící jednotka rozhodla, nemá tudíž smysl motor “ukecávat” delším roztáčením za pomoci startéru déle než 1-2 sekundy.
 
V podstatě jediný způsob, jak lze řídící jednotku, resp. imobilizér, “ukecat”, je jí “restartovat”, tj. vyjmout klíček ze zapalování, vylézt z auta, zavřít ho, zamknout ho, pro jistotu chvilku počkat, a pak ho znovu odemknout, zasunout klíček do zapalování a motor nastartovat :-)
 

 

28.9.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.