Jak se dokonale ochránit před chladem na motocyklu, kole nebo běžkách a jak nakupovat funkční prádlo (MOIRA)


 
Když jsem psal následující text, neměl jsem ještě za sebou zkušenost jízdy na skútru v mrazivém počasí. Dnes už ji mám, a proto mohu s klidným svědomím předeslat, že vše, o čem tu píši, skutečně funguje i při teplotách kolem -10°C.
 
Při cestě na STK jsem byl oblečen do kompletu MOIRA WINDFIGHTER, který mi těsně přiléhá na tělo, na nohou jsem měl přes to tepláky a na těle svetr z vlny “valaška”. To vše jsem završil teplými botami, teplými motocyklovými rukavicemi a kompletem z pogumovaného plátna, který s sebou vozím pod sedlem i v létě, pro případ náhlého deště. Na krku jsem měl místo šály vršek roláku, který mi kdysi upletla maminka. Pro případnou delší jízdu by nemusela být špatná kukla MOIRA pod přilbu - i když mě teď nescházela :-)
 
Ku cti MOIRY budiž navíc řečeno, že se postarala i o to, abych se ve vytopených prostorách STK nezpotil, takže i cestu domů trávilo mé tělo v příjemné tepelné pohodě :-)

2.2.2011


 
 

Motto:
 
Nejlepší škola je škola Života… jen to školné bývá často vysoké :-(
 
 

 
Následující “ameriku” jsem objevil už na podzim, ale znovu se objevivší zimní plískanice jí činí stále aktuální, takže je na čase abych se o ní s vámi podělil :-)
 
Koupě skútru Honda Lead a potřeba jezdit s ním téměř za každého počasí mě vedla k tomu, pořídit si tzv. “funkční prádlo”, resp. tu část tohoto segmentu textilií, ve které toto prádlo hřeje. Protože, jak jsem se i na vlastní kůži přesvědčil, některé “funkční prádlo” totiž i chladí!
 
A abych naplnil moto tohoto příspěvku, k poznání, se kterým vás chci seznámit, jsem byl nucen se “proutrácet” nákupem různých vzorků prádla, a to jak v kamenných prodejnách (především cyklistických a sportovních potřeb), tak na různých e-shopech :-)
 
Má schopnost, jak ve snaze ušetřit, zbytečně utratit hodně peněz je, zdá se, mnou nezdolatelná, a tak se mi při takových příležitostech vždy vybaví vychytralý pohled učitele Zelí, když v povídce “Exkurze do ZOO” několikanásobně přeplácí vrátného a doprovází to slovy “nechci slevu zadarmo…” :-D
 

 
 
Nemá smysl tu vypisovat všechny mé chybné koupě, které mě od “funkčního prádla” spíše zrazovaly, protože poměr ceny vůči spíše nefunkčnosti než funkčnosti tohoto prádla byl až děsivý :-( Jak se později ukázalo, problém byl jednak v neznalosti prodavačů v kamenných obchodech (např. v jedné prodejně cyklistických potřeb mi prodavač, aniž to ale nejspíš sám tušil :-D, prodal tričko, které tím více chladilo, čím vyšší byla má potřeba být zahříván!) stejně jako chybných tabulkách velikostí v internetových e-shopech, takže po celou dobu přede mnou byla utajována ta nejzásadnější informace, kterou já, právě pro její závažnost, hodlám zdůraznit barevným podkladem pod textem:
 

Aby “funkční” prádlo mohlo plnit svou izolační funkci, musí k tělu přiléhat co nejtěsněji!
 
Je proto žádoucí vybírat “funkční” prádlo osobním odzkoušením! Např. jakkoli obvykle kupuji velikost oděvů XXL (a rukavice dokonce 5XL) můj komplet pro jízdu na skútru v zimě sestává z trika velikosti L a kalhot velikosti XL!!!