Jak se dokonale ochránit před chladem na motocyklu, kole nebo běžkách a jak nakupovat funkční prádlo (MOIRA)


 
Když jsem psal následující text, neměl jsem ještě za sebou zkušenost jízdy na skútru v mrazivém počasí. Dnes už ji mám, a proto mohu s klidným svědomím předeslat, že vše, o čem tu píši, skutečně funguje i při teplotách kolem -10°C.
 
Při cestě na STK jsem byl oblečen do kompletu MOIRA WINDFIGHTER, který mi těsně přiléhá na tělo, na nohou jsem měl přes to tepláky a na těle svetr z vlny “valaška”. To vše jsem završil teplými botami, teplými motocyklovými rukavicemi a kompletem z pogumovaného plátna, který s sebou vozím pod sedlem i v létě, pro případ náhlého deště. Na krku jsem měl místo šály vršek roláku, který mi kdysi upletla maminka. Pro případnou delší jízdu by nemusela být špatná kukla MOIRA pod přilbu - i když mě teď nescházela :-)
 
Ku cti MOIRY budiž navíc řečeno, že se postarala i o to, abych se ve vytopených prostorách STK nezpotil, takže i cestu domů trávilo mé tělo v příjemné tepelné pohodě :-)

2.2.2011


 
 

Motto:
 
Nejlepší škola je škola Života… jen to školné bývá často vysoké :-(
 
 

 
Následující “ameriku” jsem objevil už na podzim, ale znovu se objevivší zimní plískanice jí činí stále aktuální, takže je na čase abych se o ní s vámi podělil :-)
 
Koupě skútru Honda Lead a potřeba jezdit s ním téměř za každého počasí mě vedla k tomu, pořídit si tzv. “funkční prádlo”, resp. tu část tohoto segmentu textilií, ve které toto prádlo hřeje. Protože, jak jsem se i na vlastní kůži přesvědčil, některé “funkční prádlo” totiž i chladí!
 
A abych naplnil moto tohoto příspěvku, k poznání, se kterým vás chci seznámit, jsem byl nucen se “proutrácet” nákupem různých vzorků prádla, a to jak v kamenných prodejnách (především cyklistických a sportovních potřeb), tak na různých e-shopech :-)
 
Má schopnost, jak ve snaze ušetřit, zbytečně utratit hodně peněz je, zdá se, mnou nezdolatelná, a tak se mi při takových příležitostech vždy vybaví vychytralý pohled učitele Zelí, když v povídce “Exkurze do ZOO” několikanásobně přeplácí vrátného a doprovází to slovy “nechci slevu zadarmo…” :-D
 

 
 
Nemá smysl tu vypisovat všechny mé chybné koupě, které mě od “funkčního prádla” spíše zrazovaly, protože poměr ceny vůči spíše nefunkčnosti než funkčnosti tohoto prádla byl až děsivý :-( Jak se později ukázalo, problém byl jednak v neznalosti prodavačů v kamenných obchodech (např. v jedné prodejně cyklistických potřeb mi prodavač, aniž to ale nejspíš sám tušil :-D, prodal tričko, které tím více chladilo, čím vyšší byla má potřeba být zahříván!) stejně jako chybných tabulkách velikostí v internetových e-shopech, takže po celou dobu přede mnou byla utajována ta nejzásadnější informace, kterou já, právě pro její závažnost, hodlám zdůraznit barevným podkladem pod textem:
 

Aby “funkční” prádlo mohlo plnit svou izolační funkci, musí k tělu přiléhat co nejtěsněji!
 
Je proto žádoucí vybírat “funkční” prádlo osobním odzkoušením! Např. jakkoli obvykle kupuji velikost oděvů XXL (a rukavice dokonce 5XL) můj komplet pro jízdu na skútru v zimě sestává z trika velikosti L a kalhot velikosti XL!!!

 
 

Naštěstí v okamžiku, kdy jsem se rozhodoval, že přestanu utrácet další sto a tisícikoruny za nefunkční “funkční” prádlo, jsem objevil kousek od svého bydliště kamennou prodejnu firmy MOIRA, Antala Staška 114/20, Praha 4, kde se mě ujal prodávající, který po mně nechtěl, oproti předchozím prodávajícím, abych já sám přesně řekl, co konkrétního ze sortimentu mi má prodat, ale vyptával se, co od jím prodaného výrobku očekávám, a teprve pak mi začal nabízet ze sortimentu to, co bude dle jeho zkušenosti nejlépe splňovat mé představy.
 
A mohu říci, že jeho zkušenost se skutečně nemýlila! :-) Nakoupil jsem toho tolik, že jsem získal pro další nákupy rovnou 5% slevu a skutečně vše, ponožkami počínaje a kompletem pro jízdu v zimě na skútru konče, mi dokonale slouží :-)
 
Tady se ale zmíním pouze o tomto kompletu, protože ten na e-shopu nenajdete. Jak je z obrázku patrné, jedná se o triko s dlouhým rukávem a dlouhé spodky z materiálu “duo”, doplněné na exponovaných místech tenoučkou, ale dokonale neprofouknutelnou vrstvou. Jak mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, v kombinaci s kompletem proti dešti se jedná o dokonalé oblečení z hlediska tepelné pohody. A tuto tepelnou pohodu toto prádlo dokáže kupodivu udržet i v teplé místnosti - byl jsem nedávno na celodenním školení na Praze 7, a abych se jednak protáhl zácpou uprostřed Prahy a obešel nemožnost parkování na Praze 7, dopravil jsem se tam skútrem, přičemž jsem celý den strávil bez nepříjemných pocitů přehřátí v tomto prádle, které mě pak dokázalo i úspěšně ochránit před chladem cestou zpátky! :-)
 

 
Sečteno a podtrženo:
 

  • Před chladem na motocyklu, kole nebo běžkách lze tělo dokonale ochránit kompletem MOIRA WINDFIGHTER;
  • stejně jako u ostatního “funkčního prádla” je nezbytné, aby toto prádlo přiléhalo k tělu co nejtěsněji;
  • je proto rozumné, ne-li nezbytné, aby minimálně při první koupi jste prádlo vyzkoušeli osobně, a to především proto, že tabulky velikostí na e-shopech jsou zavádějící
  • při výběru kamenné prodejny je rozumné postupovat uvážlivě, protože ne všichni prodejci umí poradit - řekl bych, že v momentě, kdy prodávající po vás chce informaci, co vám má prodat, místo, aby se zajímal o to, co od “funkčního prádla” očekáváte, je lépe jít “o dům dál” :-D
  • myslím, že ideální je navštívit některou z prodejen firmy MOIRA a, jste-li z Prahy nebo jejího okolí, bez zaváhání vám doporučuji prodejnu Antala Staška 114/20, Praha 4 - od okamžiku, kdy jsem jí pro sebe objevil, přivedl jsem tam osobně pár mně blízkých lidí, a vždy jsme odcházeli dokonale uspokojeni :-)

 

26.1.2011


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.