Když navigace GARMIN odmítá navigovat


 

Jelikož se skútr stal mým hlavním “přibližovadlem”, rozhodl jsem se ho dovybavit mj. i o GPS navigaci.
 
Nejprve jsem uvažoval o nějaké levné automobilové, doplněné vodě odolným pouzdrem, ale mé oči se obávaly, že ne vždy (především za slunečného počasí) dokáží proniknout plastovým průhledným krytem, takže jsem se nakonec rozhodl pro navigaci určenou pro motocykly, a to pro navigaci Garmin Zumo 220, která má deklarován jak vysoký jas displeje, tak odolnost nejenom vůči vodě a benzinu, ale i UV záření.
 
Jak se ale ukázalo, nemá jištění proti samovolnému spuštění navigace (např., jako se to již párkrát stalo mně, náhodným tlakem na vypínač při přepravě navigace v batohu), a navzdory tomu se navíc nedokáže sama vypořádat se situací, kdy napětí napájecího akumulátoru (baterie) klesne pod pro něj, ale i pro navigaci bezpečnou mez, takže nejenom, že umožňuje nechtěné předčasné zničení akumulátoru jeho totálním vybitím, ale navíc ani seriózně neuzavře spuštěný software, takže ani po opětovném nabití akumulátoru nelze navigaci spustit :-(
 
Dlužno říci, že výrobce o tom ví a místo pro většinu podobných zařízení standardního automatického vypnutí při poklesu napětí napájecího akumulátoru, nabízí řešení v podobě obnovy poškozeného software, které je ale ukryto kdesi v nepřehledných hlubinách jeho webu :-(
 
A tak, i když především pro svou potřebu (abych to pokaždé nemusil znovu hledat :-D), nabízím to i ostatním, coby svou “objevenou ameriku” :-)
 

 
Kdesi jsem četl úvahu na téma, že současné lidstvo se díky globální computerizaci stává globálními samoopraváři, protože pro většinu zařízení, která v sobě obsahují nějaký počítač (chip), stačí, když si dané zařízení postaví hlavu, je prostě jen restartovat :-D
 
Nejinak je tomu i u GPS navigací GARMIN - obvykle postačí jen vyjmou a zase vložit napájecí akumulátor (baterii). Pokud ale “tvrdý” restart nepomůže, znamená to, že je pravděpodobně poškozený software a že je třeba ho obnovit.
 
Nejprve je třeba si stáhnou a nainstalovat do vašeho PC pro opravu nezbytný software WebUpdater, který je původně určen především pro instalaci aktualizací do navigací GARMIN :-D
 

Pro trošku gramotnějšího uživatele PC to není nezbytné, ale my ostatní jistě uvítáme stručný návod. Dlužno ovšem podotknout, že v něm není zmínka o úvodní rozhodovací stránce (viz. obrázek napravo), kde musíte zvolit “Znovu instalovat současnou verzi”.
 
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit 2 úskalí - na samém počátku je obvykle třeba několikrát restartovat jak navigaci, tak přendat z jednoho USB portu do druhého a ev. zpátky připojovací kabel, a to tak dlouho, dokud se navigace nepřipojí natolik dlouho, aby jí spuštěný program WebUpdater zaregistroval a tím i “zachytil” natolik, že už jí nedovolí se samovolně znovu vypnout.
 
Druhé úskalí nastává občas na konci instalace, kdy navigaci přesto nejde spustit. Tehdy je třeba provést ještě “tvrdý” restart, tj. vyjmout a zpět vložit její napájecí akumulátor (baterii) :-)
 

 

13.2.2012


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.