Jak se chovat, chcípne-li mi motor na železničním přejezdu a blíží se vlak


Následující “objevená amerika” může vám nebo někomu z vašeho okolí (sdělujte jí, prosím, tak jako já to činím téměř 30 let, každému, koho potkáte!) jednou možná zachránit život nebo alespoň automobil,


Pro mě jí objevil jeden ze čtenářů časopisu “Svět motorů”, když reagoval na sérii smrtelných havárií na železničních přejezdech, která se tenkrát vyrojila (jednou z obětí byl i Petr Sepéši, který s Ivetou Bartošovou nazpívali jeden z tehdejších hitů “Knoflíky lásky”.

Ve svém dopise popsal jednoduchý recept, jak si pomoci, ocitne-li se kdokoli na přejezdu (ale i na jakémkoli jiném rizikovém místě) s vozidlem nepojízdným, protože mu nelze nastartovat motor.

Řešení je velice prosté: stačí zařadit rychlostní stupeň (nejlépe “jedničku”, “dvojku” nebo “zpátečku” a otočit klíčkem zapalování! Vždyť startét je také motor!

Je to velice důležitá rada, kterou od té doby dávám neustále k dobru komukoli a věřím, že někdy někomu zachrání automobil nebo dokonce život.

Onen čtenář ve svém dopise popisoval příhodu, kdy mu “kleknul” motor u automobilu při návratu z chaty pár kilometrů od domova. Dojel proto domů s rodinou tramvají a s kamarádem se pro auto vrátil druhý den. Vyšroubovali svíčky, nasedli do vozidla, kamarád držel sepnutý klíček zapalování a pisatel dopisu “jel”. Postupně odřadil až na trojku a slušnou rychlostí “uháněl” ulicemi Prahy. Lidé se ohlíželi za nezvykle tichým Moskvičem (pro nepamětníky uvádím, že se mu přezdívalo “Leninovy sáně” a oni byli během chvilky doma, kde jej pak opravili.

Důležitým poznatkem byla skutečnost, že startér se nezahřál ani tak, aby se na něm nemohla udržet ruka a dva roky stará baterie, vydržela po dobití sloužit ještě čtyři roky!
 

Sečteno a podtrženo:

Pamatujte si, ocitnete-li se s automobilem s “chcíplým motorem” na nebezpečném místě, ze kterého se potřebujete dostat, nezdržujte se marnou snahou nastartovat a neváhejte ani vteřinu, zařaďte rychlost, otočte klíčkem zapalování, držte jej v poloze pro startování motoru a ODJEĎTE!


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.