Jak seřídit zapalování motoru rotační sekačky na trávu


 

Následující příspěvek nemá s modelařinou nic společného, jde jen o mnou objevenou Ameriku a informace, které jsem v dané době marně hledal, takže pokud se někdo ocitne v podobné situaci, má šanci je tady získat.
 

Moje sekačka s motorem TECUMSEH náhle začala ztrácet výkon a působila dojmem, jako by se jí zvětšil předstih zážehu - motor šel tvrdě, “zvonil”, špatně chytal a při startování občas “bouchnul” do sání.

 • Když jsem vyšrouboval svíčku a zkoušel na ní jiskru tím, že jsem přiložil její závit na kostru, odblokoval brzdu setrvačníku a motor startoval, jiskru jsem neviděl. Koupil jsem tedy novou svíčku, ale problém to nevyřešilo.
 • Sejmul jsem kryty sekačky a začal laborovat se zapalováním, kontakty ve “fajfce” svíčky a nakonec jsem se pokusil vybudit přejíždením magnetu kolem jádra cívky jiskru mezi kabelem a kostrou motoru, ale ani tentokrát se jiskra neobjevila.

  Nicméně při snímání krytu jsem zjistil, že

  • hlavy šroubů jsou v palcových mírách.
 • Začal jsem zjišťovat, kde by se sehnala a co by stálo nové zapalování. Když jsem zjistil, že by stálo zhruba polovinu původní ceny sekačky a muselo by se objednat, vydal jsem se se sekačkou do opravny.

  Tam jsem se dozvěděl, že

  • zelený kablík (viz. obr.) vede ke kontaktu ovládanému brzdou setrvačníku a vypíná v okamžiku brzdění motoru zapalování, aby motor nebyl zastavovám “natvrdo”.
   V mém případě fungoval správně, tj. při odbrzděném setrvačníku byla cívka funkční;
  • pero (”klínek”) mezi hřídelí a setrvačníkem se jen “tváří” mohutně, ale ve skutečnosti je jen cca 2 mm a není proto problém ho ustřihnout - což byla skutečná příčina závady a dle tvrzení opravářů závada obvyklá;
  • setrvačník je z materiálu, který vyžaduje citlivé snímání z hřídele, a to i stahovákem (viz. obr.);
  • vzdálenost mezi magnety na setrvačníku a jádrem cívky se nastavuje na 2 tloušťky kancelářského papíru;
  • i když není jiskra mezi kontakty svíčky okem viditelná, neznamená to, že není.

Obrazová příloha:
 


celek.jpg
 
Celkový pohled na zapalování sekačky. V levé spodní části je patrný mechanizmus ovládání brzdy setrvačníku. Zelený kablík vede od zapalování k vypínači …
 

spinac.jpg
 
… který je spojený s brzdou setrvačníku (pozice 1). V okamžiku zastavování motoru vypíná zapalování a chrání tak motor před prudkým nárustem tlaku výbuchem směsi ve válci.

Pozice 2 dokladuje křehkost materiálu setrvačníku - je to stopa po stahováku.
  

 

Pohyb hřídele přenáší na setrvačník pero (”klínek”) z pravděpodobně hliníkové slitiny (nikoli oceli!), které je ve skutečnosti jen cca 2 mm silné a je snadno ustřihnutelné (viz. obrázek vpravo).

Předpokládám, že tak slouží jako pojistka proti mechanickému poškození hřídele i setrvačníku při nebezpečném nárazu rotujícího žacího nože na neústupnou překážku (kámen, kořen a pod.)
 

Vzdálenost mezi magnety na setrvačníku a jádrem cívky zapalování se nastavuje na 2 tloušťky kancelářského papíru - povolí se šrouby označené šipkami, mezi magnety na setrvačníku a jádro cívky se vsune přeložený kancelářský papír, jádro se nechá přitáhnout k magnetům a povolené šrouby se utáhnou.
papir.jpg

 

22.8.2005


Co je nového u kamarádů: • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.