Jednoduchý montážní stojánek


pro model v měřítku 1/18 z toho, co modelářův šuplík dá …  
 
 
Jedna z povídek Jindřišky Smetanové ze sbírky “Ustláno na růžích a pod nebesy” vypráví o pánovi, který z popelnice vybíral vyhozené staré věci, které , řekl bych, až naivisticky opravoval a dával jim tak nový rozměř a vlastně nový život. Mám rád věci znovu oživlé, a zvláště pak ty, které plní funkci, o které se jim při vzniku ani nesnilo, a sám rád takto věci přetvářím a oživuji - namátkou se mi vybavuje plastový kelímek od zavináčů nabarvený zevnitř jako lexanové karoserie (aniž by v době jeho úprav kdokoli cokoli tušil o této vymoženosti modelářského novověku), který již desítky let úspěšně plní funkci krytu závěsu lustru v našem obývacím pokoji, aniž by kohokoli napadlo, že nebyl součástí lustru při jeho koupi:-)
 
Předesílám, že zde popsaný nápad není nápadem mým. Nechal jsem se inspirovat některými montážními stojánky jiných modelářů. Ale vnímám tuto informaci jako typickou “objevenou ameriku”. Alespoň já si s tím zpočátku nevěděl rady, vymýšlel si konstrukce zbytečně až nesmyslně složité. Teprve po shlédnutí inspirativních příkladů jsem sám pro sebe zahanbeně zvolal: “Vždyť je to tak prosté!”:-D
 

 
Snad každý RC automodelář dříve nebo později pocítí potřebu mít při úpravách a opravách svůj model umístěný na nějakém montážním stojánku, který by při pracích na modelu nepřekážel, ale zároveň umožňoval mít model uchycený tak, aby nápravy byly volně pohyblivé a model se přitom koly nedotýkal podkladu. V optimálním případě, aby byl model, resp. stojánek otočný podél svislé osy, ev. ho bylo možno i naklápět.
 

Jak se i můžete i vy přesvědčít z těchto obrázků, pro model v měřítku 1:18 bohatě dostačí po jejích mírných úpravách v podstatě jakákoli krabička vhodných rozměrů.
 
Celá úprava spočívá pouze v opatření adhezivních povrchů tak, aby ani krabička na podkladu, ani model na krabičce neklouzal.
 
Pokud nemáte žádný “bastlící šuplík”, plný z pohledu žen (matek, partnerek, či manželek) blbostí a harampádí, dovedu si docela dobře představit krabičku polepenu z obou stran např. samolepícím těsněním do oken, koupeným v železářství.
 
Já použil plastovou krabičku od regulátoru otáček motoru. Na spodní část jsem přilepil samolepící “nožičky”, které byly součástí dodávky jakéhosi elektronického přístroje, a vršek krabičky jsem polepil částí samolepicí pryžové výstelky ortézy, kterou mi bylo líto vyhodit (tu výstelku), a tak skončila v šuplíku:-)
 
Jak je z obrázku patrné, můj nový montážní stojánek funguje naprosto uspokojivě. Navíc plní i nadále funkci krabičky, takže v něm lze nejenom na závody přepravovat pár potřebných nezbytností.
 

 

6.3.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.