K čemu jsou v modelařině dobré konzervy, plechovky a kovové tuby od krémů a past?


 

Doufám, že alespoň tuhle “ameriku” objevím snad i pro někoho z těch, kdo si můj příspěvek přečtou. Každopádně pro mě ji v hlubokém dávnověku objevil kamarád. Problém je jenom v tom, že kov nahrazuje v současnosti stále více plast, takže v dohledné době už bude tato moje rada zbytečná.

Každopádně i pro současnou výrobu plechovek, konzerv a snad i nepatrného množství kovových tub od krémů a past se používá velmi kvalitní a velmi tažný plech, jehož snadnou opracovatelnost, tvarovatelnost a přitom značnou pevnost lze v modelačině využít téměř všude.

 

Moje RC motorka mě téměř absolutně uchvátila. Takže i když jsem ještě ani nestačil dát dohromady reportáž o její stavbě a už je tu reportáž o tom, co se na ní může provozem polámat a jak jsem to napravil.

Při drandění s ní jsem “objevil”, že kromě kouzelného pohybu řidiče při jízdě, dokáže motorka i perfektně skákat. No a po jednom z doskoků z chodníku na silnici spadl řetěz, přičemž se …


2292932_IMG.jpg

2292931_IMG.jpg
… rozpadl pastorek řetězového převodu a praskla objímka sloužící k uchycení převodovky, umožňující napínání řetězu. Samozřejmě nedokáži určit posloupnost - klidně mohl spadnout řetěz, protože nejprve praskla objímka, díky mému necitlivému utažení šroubu. Ale z hlediska důsledků už je to jedno. Převody jsem nahradil tuningovými kovovými.
 
Tady vám popíši, jak jsem opravil poškozenou objímku pomocí kovové tuby a vteřinového lepidla.

Jak máte možnost vidět, je objímka velmi subtilní a nedává moc šance na opravu. My ale, kteří známe “tajemství” plechových tub a máme jich pár schovaných pro “těžké časy”, si s tím víme rady.

Nejprve odstřihneme kousek plechu, který na lepené straně zbavíme ochranného nátěru. Já tak učinil pod vodou pomocí drátěnky na nádobí.


2292935_IMG.jpg


2292936_IMG.jpg

2292937_IMG.jpg

2292938_IMG.jpg

2292939_IMG.jpg
Přikládáním k objímce jsem nůžkami postupně vystřihnul z plechu požadovaný tvar - velká plocha slouží k “ukotvení” zpevňujícího prvku a samotné zpevnění je o cca 1 mm širší, než je výška objímky. Vytvoří zpevňující pertl po obvodě objímky.
 


2292941_IMG.jpg

2292943_IMG.jpg
Nejprve jsem přilepil “ukotvení”, přičemž jsem využil dokonalou tažnost plechu a vytvaroval ho podle profilu plastového dílu, abych tím zpevňující prvek tvarově zesílil

Po chvíli jsem přilepil zbylou část a opět využil dokonalou tažnost plechu k vytvoření pertlu, abych tím opět zpevňující prvek tvarově zesílil. Jak máte možnost vidět, působí celé zpevnění docela přirozeně.

 

 
A ještě jedna praktická ukázka.

Děti mi darovaly k narozeninám model letadla pro začátečníky SKY LADY od firmy Pelikán Moje řidíčské (v tomto případě pilotní) (ne)umění má na něj mnohem fatálnější účinky, než na mé motorky, či buggynku.

Konstrukce modelu je pro začátečníky skutečně vstřícná svým chováním ve vzduchu (pokud je model dobře vyvážen, a to je tedy pěkný ořech i pro zkušeného modeláře - model nenabízí žádné jednoznačně nastavitelné prvky. Naštěstí mám kamaráda, který to zvládnul), i trup je odolný mechanickému namáhání, kterému ho začátečnické neumění vystavuje, ale konstrukce křídla a především výškovky z polystyrénu už tak odolné nejsou. Jakmile dojde k narušení povrchové vrstvy, je následná destrukce téměř neodvolatelná.
 

Já praskliny v mechanicky nejnamáhanějších místech výškovky vyřešil pomocí hliníkových fólií z víček jogurtů připevněných k výškovce pomocí oboustranně lepící pásky, a to podle kombinace předpokládané intenzity namáhání a aerodynamického odporu buď tenkou nebo pevnostní (viz. následné obrázky).


00.jpg

Celkový pohled na výškovku
 

01.jpg

Pohled na výškovku zespodu

02.jpg

Detail vrchní částl výškovky
 
Sečteno a podtrženo:

Doporučuji každému, kdo nejenom modelaří, ale doma si sám tu a tam něco opraví nebo “ubastlí”, schovejte si, než je zcela vytlačí plasty, nějakou tu plechovku (jsou různé tloušťky plechu) a především pak kovové tuby od krémů nebo pasty na zuby. Ty už jsou dnes velkou vzácností, přitom ale jejich plech je tenký, snadno opracovatelný i tvarovatelný a především pevný, přičemž lze jeho pevnost ještě zesílit vhodným tvarováním.
A nezapomínejte na kovove uzávěry kelímků jogurtů - jejich plech je ještě tenčí, a v kombinaci s oboustrannou lepící páskou šíkovné “zpevňovadlo”.

 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.