Jak čistit ložiska modelů


 
Kuličková ložiska, zdánlivě jedna z mnoha drobných součástek, ze kterých se sestává model, ale vzhledem k tomu, že jsou součástí hnacího mechanismu, mohou mít zásadní vliv na výkon modelu, a to především u modelů poháněných elektromotorem. Ty mají, oproti modelům poháněných spalovacím motorem, velmi malý nebo žádný přebytek výkonu.
 
Vyplatí se proto věnovat jejich údržbě zvýšenou pozornost.
 
Na mých oblíbených webech TRF414M a MEDA T-Maxx jsem si před časem přečetl návody, které svou názorností plně vyhovují duchu “Objevených Amerik”, a tak jsem je tu s laskavým svolením autorů uvedl. Díky reakcím návštěvníků mého webu jsem mohl tento článek postupně rozšířit i o další způsoby a doporučení, jak ložiska ošetřovat, a to od klasického postupu, blízkého modelářům hravým a vhodného v dnešní uspěchané době spíše jako zábava pro dlouhé zimní večery, až po postupy méně pracné a tudíž rychlejší a bližší současné modelařině.
 
Nejprve ale uvedu návod, který se mně, člověku pohodlnému, líbí nejvíce a který mi poslal jeden z návštěvníků webu po té, co si přečel původní dva postupy.
 
 
Právě jsem si přečetl příspěvek na tvých stránkách ohledně údržby ložisek. Mám taky jeden svůj “zaručený” postup, který už používám asi 2 roky k plné své spokojenosti.
 
Ložiska vyndám z modelu, navléknu na kónickou násadku od štětce na malování (běžný školní co nejlacinější) a upnu do sklíčidla stojanové vrtačky.
 
000.jpg
Uchopím vnější prstenec ložiska a za pomalých otáček, tak do 200 ot/min proplachuji ložisko jedním směrem od shora dolů za použití teflonového spraye až vytéká ven čistá kapalina.
 

001.jpg
 
Použití teflonového spraye dané kvality je velmi důležité!. Ten co používám (v současnosti používám dva: BERNER Teflon Spray - silikonfree, výrobní číslo 14772.1, a pak od firmy WELDTITE TF2 Lubricant Spray with Teflon ® Made in UK a řekl bych, že ten je lepší - má deklarovány ještě lepší vlastnosti než WD40 a uvolňovač zarezlých šroubů dohromady a něco na tom bude), umí rozpouštět a uvolňovat nečistoty podobně jako WD, přičemž je na sebe daleko lépe váže než třeba odmašťovač, motorspray apod. Další a to hlavní výhoda teflonového spraye je, že je samovzlínající a ještě důležitější, že po aplikaci se po určité době odpaří těkavá nosná látka a zůstane “SUCHÝ” teflonový film, který na sebe neváže prach, tak jako všechny ostatní maziva (tím se vytváří brusná pasta).
 
Nakonec vyjmu násadku s ložiskem ze sklíčidla vrtačky a zkouším jeho chod prsty. Mám ozkoušeno, že pokud člověk toto provede i u nových ložisek, zvýší se čas jejich doběhu (tření=lehkost chodu) několikanásobně. A to nemluvím o životnosti, protože po této aplikaci-údržbě se zvýší i o mnoho jejich životnost z důvodu nepohlcování prachu ale naopak jeho odpuzování=takto to funguje. A co víc, teflonový film je i vodoodpudivý a snese vysoké teploty, takže se hodí i do spojky u spalováků!
 
Takže sečteno a podtrženo: ložiska jsou “namazána” jedním ze současných nejlepších maziv a po jeho aplikaci se z mojí zkušenosti i o mnoho prodlouží servisní interval z výše popsaných důvodů.
 
Ještě dodávám, že TF2 jsem koupil ve speciálce na jízdní kola. Ten spray není zrovna nejlacinější, ale vydrží hrozně dlouho, a to i navzdory skutečnosti, že jsem si ho oblíbíl a používám ho na kdeco. Jeho výhodami jsou, že věci, které chci mazat, nemusím rozebírat, a pak všechny další vlastnosti, které jsem už popsal.

Autor: Jirka Maryška

 

 
Tady je návod TRF414M, který jeho autor doporučuje dokonce provádět po každém náročnějším ježdění, resp. před každým závodem.
 
 
Byly na mě směřovány dotazy, jak se starat o ložiska v modelu. Lehce jsem to nastínil v článku "Co dělám před závodem" v oddíle "Tipy a rady ". Nyní tedy k tomuto tématu podrobněji. Je to můj postup, jiní se ním nemusí ztotožňovat:
 

  • po rozdělání modelu vyjmu všechna ložiska (pokud je potřeba, vyklepnu je i z duralových dílů u mojí TRF - v nich je uložen diferenciál a volnoběžka)
  • potom ložiska "naložím" do odmašťovacího prostředku. Já používám čistič brzd CINOL, ale může být cokoliv jiného. Proplachuji ložiska tak dlouho, dokud není roztok čistý. Je neuvěřitelné, kolik prachu a nečistot se z ložisek uvolní. Pro upřesnění: vezmu víčko, nádobku. Do ní nastříkám přípravek a do něj ložiska vložím. Potom to prošťerchám a nechám v klidu cca 10 minut. Potom vyliji roztok a postup opakuji, dokud to není čisté. Přitom každé ložisko v ruce protočím zda v něm ještě něco nedře
  • - poté ložiska "naložím" do oleje (buď WD40 nebo i jiného - já používám ULTRASLIDE MULTISPRAY) a zde je nechám pěkně promazat. Zkouším lehkost chodu a zda ještě někde neskřípou nečistoty. Opět podrobněji: do misky atp. naleji olej a ložiska v nich nechám cca 15 minut i déle. DOkud pěkně čistě nejedou
  • - potom ložiska vytáhnu z roztoku a osuším je pouze z venku a potom usadím zpět do šasi
  • Je neuvěřitelné, jak lehce potom jdou všechny poloosy, diferenciály a volnoběžka. Toto se vyplatí dělat pravidelně a to i v případě, kdy se jezdí na koberci.
  • Autor: Igor Vlahovič

     

 
    Vibrační vanička
 
 
Z předchozího způsobu vychází použití vibrační vaničky, kterou považuji za nejúčinnější metodu, kdy ložiska nerozebíráme.
 
Nedávno jsem totiž v internetovém obchodu RCmodelyaut objevil vibrační vaničku. Je na měkkých přísavných nožičkách a napájí ji 2 kusy AA článků. Její vnitní rozměry 73×30x30 mm jí předurčují nejen k čištění ložisek, ale i např. vzduchového filtru spalovacího motoru
 
003.jpg
002.jpg 005.jpg
Do vaničky se vloží čištěné součástky (v našem případě ložiska, ze kterých jsou sejmuté prachovky), zalijí se čistící tekutinou a vanička se spustí (obrázek napravo).
 
Po vyprchání čistící kapaliny je na dně vaničky patrné množství mechanických nečistot, které byly původně v ložiskách.
 
004.jpg
 
 
Z webu MEDA T-Maxx pochází následující návod na důkladnější údržbu, který je určený právě pro dlouhé zimní večery.
 
 
Pokud jste si právě zadováděli ve vodě, bahnu, nebo jenom celý rok jen tak jezdili, tak máte v ložiskách určitě pěkný humus, i když to nevidíte. Pokud ale chcete, aby model fungoval tak, jak má, tak je kromě obvyklého čištění potřeba občas pořádně vyčistit i ložiska. Někteří určitě namítnou, že si raději za pár korun koupí nové, ale ne všichni mají
tolik zbytečných peněz a navíc pak nelze o údržbě vůbec mluvit (takovíto lidé pro mě nejsou modeláři, ale obyčejní spotřebitelé).
 
Ložiska s prachovkou (ochranný kroužek proti vnikání nečistot) můžeme rozdělit do dvou základních skupin. První s prachovkou kovovou a druhá s pryžovou. Postup, jak rozdělat oba druhy ložisek je velmi podobný, ale u ložisek s pryžovou prachovkou je třeba dávat větší pozor, aby jste při sundávání samotné prachovky nepoškodili pryž (velmi častý problém).
 
Takže hurá na věc.
 
Nejdříve je potřeba sundat prachovku. Nejlépe pomocí jehly, nebo špendlíku sundáme fixační kroužek. Ten je přerušený a zkosený, takže stačí jehlu zaháknout za úkos na konci přerušení a kroužek už většinou vyskočí sám (je napružený, tak ho jedním prstem přidržujte, ať si ušetříte lození po zemi). Všechny rozebrané věci je dobré odkládat do nějaké misky, protože pokud cokoli ztratíte, tak vám už nic jiného, než koupě nového ložiska nezbude. Pokračujte sundáním samotné prachovky, pomocí špendlíku ji stačí podebrat, nebo vyklepnout o stůl (většinou je přilepená na zbytcích oleje a vniknuvšího nepořádku).
 
Pokud rozděláváte ložisko s pryžovou prachovkou tak v něm žádný fixační kroužek nehledejte, protože prachovka je v ložisku pouze vmáčknutá a stačí ji opatrně podebrat.
 
01.jpg 02.jpg 03.jpg
04.jpg
 
Pokud se vám zatím nepodařilo něco poztrácet (zkontrolujte rukávy na kterých najdete fixační kroužky), tak můžeme pokračovat. Opět jehlou, vyndáme klícku, která drží kuličky na místě. Všechny kuličky jehlou natlačíme na jednu stranu a tím uvolníme vnitřní kroužek, který vypadne a spolu s ním pravděpodobně i kuličky (ty budete ještě potřebovat, takže rychle pochytat). Na posledním obrázku je vidět, jak vypadá rozebrané ložisko. Vše je teď potřeba vyčistit, například lihem.
 
05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg
 
Po vyčištění všech dílů se můžeme pustit do skládání, které je v podstatě to samé pozpátku. Pinzetou naskládejte kuličky do járku uprostřed vnějšího kroužku (pokud tam nebudou chtít držet, stačí použít trochu vazelíny).
 
09.jpg 10.jpg
 
Až budou všechny kuličky na místě, tak vložíme vnitřní kroužek (je potřeba hodně pevnou ruku, obzvlášť u menších ložisek). Teď chyťte ložisko do ruky tak, aby nevypadl vnitřní kroužek, ani kuličky a jehlou posuňte kuličky kousek do stran, tím zafixujete vnitřní kroužek a už ho nemusíte držet. Nakonec kuličky rozmístěte (zhruba) rovnoměrně tak, aby šla zpátky vmáčknout klícka.
 
11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg
 
Tak, ložisko je pohromadě, stačí ho jen promazat (olejem na ložiska, nebo já používám vazelínu), osadit zpátky prachovky a zajistit fixačními kroužky. Jak u prachovek, tak u fix. kroužků pozor na orientaci (otočení), oba tyto díly lze osadit jen jednou stranou. U prachovek to zjistíte jednoduše, použitím logického myšlení (nebo prozkoumáním nerozebraného ložiska). Fix. kroužky stačí vyzkoušet, buď budou držet pěkně na místě, nebo budou, jakoby vyhnuté ven (mohou i vypadávat), na to pozor, protože i pokud budou kroužky nasazené špatně, můžou držet, ale při otřesech (při jízdě) vypadnou a celá prachovka se vysype (mám odzkoušené).
 
15.jpg 16.jpg 17.jpg
 
Teď už jen zbývá vyčistit zbytek ložisek. Nepropadejte panice, netrvá to tak dlouho, jak to na první pohled vypadá (je potřeba jen hodně trpělivosti a pečlivosti). Já si většinou nechávám čištění ložisek na zimu, kdy nejezdím a mám spoustu času si s čištěním celého auta vyhrát. Všem přeji pevné ruce, nervy a pokud možno žádné poztrácené díly.
 

Autor: Meda

 

 
Poslední rada je od firmy TOBEX Praha v.o.s., která dodává na český trh vysoce kvalitní ložiska japonské firmy EZO (ta, jako jediná, dokázala vyrobit nejmenší ložisko na světe o rozměrech 0,6×2,5×1 = dxDxB v mm)
 
 
Ložiska vložíme do vřící vody, do které je třeba přidat tekuté mýdlo a ložiska chvílí povaříme. Pak je vyndáme a propláchneme petrolejem, WD, TF2 ap., aby nerezavěla.
 

 

17.1.2006, 5.11.2006 a 4.1.2008

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.