Co to jsou “objevené ameriky”


 
Často se ve svých příspěvcích dovolávám termínu “objevená amerika” a ne samovolně jsem ho zvolil za název tohoto svého webu, takže není divu, že jsem pocítil potřebu poněkud jednoznačněji definovat, co pod tímto termínem rozumím :-)
 
Mám rád povídku Jaroslava Haška, jak vařil vejce (pro ty z vás, kteří nemáte chuť ji číst jsem sem zařadil její zvukovou podobu v podání Vlasty Buriana) - pointa spočívá v tom, že vypravěč, starý mládenec dostane darem kopu vajec a snaží se je uvařit na měkko - sežene si veškerou odbornou literaturu, ale z ní se dozví jen, jak vejce vznikají, z čeho se skládají i k čemu se používají, ale nikde, včetně kuchařek, se nedozví, jak je vařit, “aby změkla”! Což už ovšem v současnosti (především díky internetu) neplatí, a jsem rád, že se mi podařilo pro návštěvníky svého webu objevit i tuto “ameriku”:-)
 
Ale vraťme se k definici pojmu “objevená amerika”:
 
 
V každém oboru lidské činnosti jsou informace, které se předávají z generace na generaci a u kterých se předpokládá, že je “každý zná”, takže nikoho nenapadne je zaznamenat. A protože u řady z nich se časem vytratí jejich potřeba, zmizí, jako fortel obecně, ze světa.
 
Některé se podaří rekonstruovat (to se povedlo např. ing. Pavlu Pavlovi, který “rozchodil” sochy Moai), ale většina mizí nenávratně.
 
Mou snahou pak je, na tomto webu jich pár pro budoucí generace zaznamenat a uchovat :-)
 
 
Mimochodem, není mezi vámi někdo, kdo by mě naučil správně nastavit geometrii kosy a pokusil se předat mi ten správný grif? Těší mě trávu kosit kosou, ale jsem u toho po chvilce celý sedřený a trávu spíše umlátím, než pokosím)

3.7.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.