Jízda s RC modelem v zimě


 
Od samého počátku své existence žije můj web v příjemné symbióze s webem “Bypasovo Revo“, který byl pro mě navíc inspirací i motivací ke vzniku i tvorbě tohoto mého.
 
A tak, i když každý jdeme svou cestou, nedá mi to, abych občas, s laskavým svolením autora, nějakou tu perličku v duchu objevených amerik pro sebe nevyzobl:-)
 
Tohle je jedna z nich. A jakkoli pojednává o modelu Traxxas REVO, její rady jsou použitelné obecně.
 

 
 
 
Active ImageKdyž nastoupí zimní období, hodně z nás se ptá, zda-li je možné s jezdit ve sněhu a po ledu. Každého to přece láká, zadriftovat si na čerstvém sněhu. Užít si všechny ty smyky, skoky do měkkého, žádná špína. Na jedné straně je představa, jak sníh lítá od roztočených kol, ale na té druhé straně je mnoho obav a otazníků.

V některých obavách vás utvrdím, ale v mnoha vás uklidním. Následující popsané rady či návody a nápady jsou sbírkou od mých kamarádů, něco jsem okoukal jinde a pár se jich najde se známkou autorství, nebo objevení ameriky, jak by řekl Honza Cinger. Rady a tipy nejsou přesné návody, echávám vám dostatek prostoru realizovat tyto nápady vaším vlastním způsobem a možnostmi které máte k dispozici.

Pojďme se podívat, na co myslet a čemu předejít v zimním období.

Chlad v našich zeměpisných šířkách umí dosahovat pořádného mrazu. U nás v Mladé Boleslavi není problém naměřit -15 C. Ale zima 2006 a 2007 je velice mírnná, až podzimího chrakteru. V mrazech pod 10 stupňů nedoporučuji modely vůbec provozovat. Krom toho, že vám samotným bude hned zima, vašemu modelu se můžou stát vlivem zkřehnutí materiálu opravdu ošklivé zlomeniny.

Řekněme, že je venku kolem -5 stupňů, nesněží, nevane ostrý vístr, viditelnost dobrá. Toto jsou ideální podmínky pro užití si jízdy na sněhu. Plasty sice křehčí jsou, ale není to tak tragické. Traxxas plasty jsou v tomto ohledu velice odolné, navíc rychlosti, kterých model bude dosahovat, nebudou až tak závratné, takže i případné nárazy nebudou tak destruktivní.

Co je v zimě potřeba v modelu chánit a na co si dát pozor:

 

Chraňte elektroniku před vodou. Je omyl myslet si, že model bude ztuhlý a sníh se nezozpustí. Nezapoměňte, že pod kapotou cvičí 2 koně a u některých tuning verzí klidně i 4 koně. Teplo, které vydá, může při delším provozu model pěkně prohřát. Nelze se ubránit kondenzující vodě, ale jejímu přímému kontaktu s prijímačem, akumulátory nebo servy lze úspěšně zabránit. Použijte silnostěný balónek, často se používají i prezervativy, které toho také hodně vydrží :) Hrdlo balónku zavažte tak, aby vnitřní prostor byl voděvzdorný. K utěsnění hrdla můžete použít neutránlní silikon.

Pokud někde používáte spojky k prodloužení kabeláže, je na čase stavit se v GM a kabely prodloužit a vyhnout se tak nejen zimním potížím. Pokud nelze jinak, spoje (konektory) utěsněte podobným způsobem, ale dejte pozor, ať silikon nevnikne dovnitř konektorů, to by mohlo zrušit jejich funkci.

Pro další detailní informace se třeba podívejte na tento odkaz: Jak ochránit nejenom přijímač před prachem a vlhkostí

 

Chraňte vypínač. Na vypínač je možné koupit silikonový převlek, který především chrání před letním prachem, v zimě je ale každá překážka směhu a vodě vaším velkým pomocníkem.

 

Fail safe. Pokud máte externí fail safe jako já, pak i tento modul sólo zabalte.
Boxy s elektronikou. Revácké boční boxy na serva a elektroniku jsou dobře známé a řada lidí utěsňuje i tyto boxy. Tuto variantu nechám na vás. 


Active ImageServa. Kolem tisícíhranu serva je dobré dát troškou vazeliny kolem dokola. Mastnota bude vodě bánit vstoupit do serva a nízké teploty udrží vazelinu na svám místě. Sundejte páku serva pro lepší přístup, aplikujte "bobek" vazeliny kolem tisícihranu a páku opět nasaďte.

Dál je dobré servo ze spodu rozebrat a do spár obalu nanést souvislou vrstvičku neutrálního silikonu a serva opět zatáhnout (sestavit) a nechat 24 hodit zrát. Tím si vyrobíte voděvzdorné těsnění na míru, které může vydržek celou zimu rekreačního a spíše příležitostného ježdění. Pokud jezdíte častěji, je potřeba těsnění i vazelinu hlídat a včas přetěsnit.

Je velmi důležité, aby silikon byl neutrální. Kyselý silikon leptá plošné spoje serva a může způsobit jejich selhání.

Sání motoru. V zimě se vám ucpe sněhem filtr sání ani nemrknete. Auto pak nejede, chcípá a může se vážně poškodit motor. Pokud sníh je tozbředlý, pak nasávání vody motoru moc neprospěje. Proto vám radím použít buď voděvzdorný filtr a nebo si ochranu sání vyrobit po svém. Active ImageJirka Maryška to vyřešil velice jednoduchým a dostatečně účinným způsobem. Použil víčko z parfému jako vypouklou ochranu před filtr sání. Víčko připevnil na vršek boxu elektroniky tavnou pistolí. Nové víčko integrované do modelu vytvářelo před filtrem vzduchový pytel a filtr zůstával průchozí a bez vody i sněhu.

Jak tuto věc ošetříte nechám opět na vaší modelářské kreativitě.

 

Váha modelu a sníh uvnitř. Pokud se účastníte zimních závodů, pak jistě dobře víte, že namrzlý sníh na částech a uvnitřch podvozku je velice nepříjemný pro mechanika i v depu a váha modelu výrazně vzroste, podobně jako u radovánek v bahně.

Proto se vyplatí investovat čas do vývoje ochrany podvozku. Primárním úkolem je zabránit pronikání sněhu do prostoru kastle, kam je jinak vhazován rotujícími koly velkou rychlostí. Protože ramena monsterů se hodně vychylují, není snadné najít správné místo, kam patří statická zábrana z plastové cedulky, aby účinně bránila ve všech pozicích ramene.

Dobá rada ale zní, čím jednodušší řešení, tím praktičtější chránič bude. Proto nesklouzněte k vývoji vnitřní kastle, ale opravdu se zaměřte na výrobu blatníků. Ověřte v jaké pozici jsou kola vůči kastli za jizdy, to vám pomůže najít správné tvary zmíněných blatníků.

 

Active ImageStart v zimě a prohrátí motoru na provozní teplotu.
Tento bod není radno podceňovat. Vemte si s sebou na venkovní poježdění něco, čím motor prohřejete. To “něco” může být hned několik věcí. Pokud máte v dosahu 220V nebo máte v osobním automobilu měnič, můžete vzít výkonnější fén nebo horkovzdušnou pistoli. Pokud toto selže, můžete použít modeářský plynový hořák z OBI. Zapalovače cigeret nefungují a jsou nebezpečné. Nejsou konstruovány ke stálému hořením a hrozí exploze.

Pokud motor nebudete prohřívat a necháte ho na pospas studenému startu, bude naříkat. Prohřívejte ho na 70-80 stupňů, pak startujte.
Když motor během provozu svojí teplotu bude strácet a teplota bude klesat pod cca 90 stupňů, můžete jeho hlavu zakrýt alobalem nebo hadrem. Je ale dobré sledovat teploty, snadno se stane, že teplota motoru pak vyskočí nečekaně vysoko. Chce to jistou dávku zkušenosti, kterou jinak než praxi nenasbíráte.

Nezapomeňte na správné svíčky se správnými teplotami. Čím je venku větší zima, tím teplejší svíčku použijte. V létě je to přesně naopak.

 

Jaké pneumatiky?
Active ImageTo by bylo další dlouhé téma. Opět ale platí, že není sníh jako sníh a pneumatiky se volí podle povrchu. Pokud ovšem hledáte univerzálná radu, pak traktorový vzorek není vůbec špatný. Je dost hrubý a vzdušný, takže se v něm nedrží sníh. Záběr (trakce) je přijatelný a můžete si dovolit měkkou směs. Například firma Imex dělá i měkké směsi, které jsou pro zimní studený povrch vhodné. Na zmrzlé až ostré povrchy volte ale raději tvrdou levnou pneumatiku, půjde dolů rychle.

Sněžné řetezy jsou prima zábava. Jejich sestrojení není až tak těžké, ale nepoužívejte ten nejlevnější řetěz a dbejte na jeho kvalitu. Nezapoměňte, že model má diferenciály, na sněhu to klouže a stačí brnknout o plyn a odlehčené kolo se snadno roztočí vysokou rychlostí. Roztržený řetěz umí pěkně štípat, ale i fatálně ohrozit oči! Ve fabrice by vás “bezpečák” nutil mít při manipulaci s rotujícími takto ošetřenými koly nasazeny ochranné brýle nebo štít. Já osobně bych se nestyděl nasadit si lyžařské brýle nebo alespoň brýle proti slunci.

 

Než vyjedete,  zkontrolujte několik věcí a zhňte následující:

  • nabité akumulátory (přijímač, starter i výsílač)
  • těsnění elektroniky
  • fail safe na palubě 
  • ošetřená serva
  • správné svíčky
  • fén nebo "hořák"
  • dobrou viditelnost
  • okolní teplota neklesající pod cca -10 st.

 

Jak se o model postarat po zimní jízdě?
Jako kdykoli jindy. Špínu a vodu nenechte dlouho stát. Kdo má kompresor, má vše snadnější. Ložiska a pohyblivé díly zbavte vlhkosti a nečistot.

Zkontrolujte těsnost elektroniky, případně okamžitě jednejte a zachraňte co můžete, tj. co nejrychleji OKAMŽITÉ odpojte zdroj elektrického proudu (nejlépe odpojením obou kontaktů akumulátorů) a nepouštějte do ní proud dříve, dokud není dokonale vysušená .
Pročtěte prosím tento článek: Péče o model.

 

Závěr: 

Článek je u konce a já vam předal to nejdůležitější, jak se připravit na zimu víte. Čeho se vyvarovat a kdy vůbez nejezdit už také víte a proto nezbývá, než popřát mnoho senzačních zážitků na sněhu s vaším revíkem, a věřím, že se k vám i dostaví slušná porce modelařiny při přestavbách a úpravách.

 

Autor článku: Petr Škaloud alias ByPS
 Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.