Buggy nebo truck?


Jak už jsem naznačil v předcházející úvaze, to, pro jaký typ modelu se rozhodnete, je záležitostí převážně roviny emocionální. Přesto i do tohoto rozhodovacího procesu zasahují důvody racionální. Já se zde pokusím je trochu pojmenovat:

Možná se najde nějaký modelář, pro kterého je kriterium samotné jízdy na druhém místě anebo dokonce nepodstatné, pro mě to ale bylo kriterium ze všeho nejdůležitější, kterému jsem podřídil (a vlastně stále podřizuji) vše ostatní.

Předesílám, že samotná rychlost mě nikdy moc neimponovala - vždy jsem dával přednost před závody na rychlostních okruzích závodům rallye, stejně jako před závody silničních motocyklů “šlapačkám” (trialu - přičemž nově se rozvíjející trial automobilů, především těch nákladních, mě rozhodně nenechává chladným), motokrosu a nejvíce vytrvalostním soutěžím. Vysvětluji si to tak, že mi tyto disciplíny umožňují vizuálně pocítit (oproti silničním závodům, kde to spíše tuším, protože jakýkoli větší smyk nebo ztráta kontaktu kol s vozovkou se stává obvykle fatální záležitostí) souboj stroje a jezdce s protivenstvími trati.

Dovolte mi malé zamyšlení - vždy se dobře bavím, když v amerických akčních filmech hlavní hrdina ve vyšperkovaném trucku (s vysoko položeným těžištěm, s velkými neodpruženými hmotami tuhých náprav a z hlediska aerodynamiky zcela nevhodným tvarem čela vozu - ale bez toho by to nebyl truck) buď ujíždí nebo naopak dohání typický sportovní vůz (silný, s nízkým těžištěm, minimálními neodpruženými hmotami mnohaprvkových, z hlediska kinematiky řízení optimalizovanými úchyty nezávislých náprav a malým aerodynamickým odporem). Jak říkám bavím se, ale zároveň lásce Američanů k truckům rozumím. Také mně imponuje demonstrativní agresivní síla, která z nich vyzařuje. Američané sami pak dovedli tuto svou lásku ke dvěma extrémům, které kopírují i výrobci RC modelů. Na jedné straně to jsou monster trucky. Z hlediska svých jízdních vlastností - z mého pohledu “nevlastností”, mi hned od počátku jejich modely neimponovaly, jak svou neohrabaností, tak nutností opěrek na zadku, aby model nebyl nestále na zádech. Nicméně chápu, že je mnoho modelářů, které právě tím hladí po duši. Je třeba říci, že mnohé modely mají i obě nápravy řiditelné, tak, jako jejich předlohy

Moje srdce ale oslovují Stadium trucky, mohutná auta, s konstrukcí podvozku ne nepodobnou RC buggy, jejichž jízdní vlastnosti ovlivňuje ta nejmodernější elektronika, která se díky tomu jakoby navzdory fyzikálním zákonům řítí polními cestami s nedbalou elegancí. Nejvíce jim z mého pohledu odpovídají, kromě mého mého KYOSHO 4WD Xanavi Nismo Skyline nebo Traxxas REVO.

Musím se tu přiznat, že mě zpočátku velice vzrušovalo sledování této jízdy modelu ovládaného mistrovskýma rukama, takže jsem uvažoval o čistokrevné “placce” - buggy, ale jen do okamžiku, než jsem viděl jezdit “normální” jezdce, kteří přitom ale jsou, jak jsem si byl nucen přiznat, mnohonásobně řidičsky zručnější než já, a veškerá dramatičnost, při pohledu na jízdu jejich modelů, se vytratila. Pochopil jsem, že mé oči nejsou objektivem rychloběžné kamery a že mi není dáno ve skutečné rychlosti víceméně jemné pohyby buggynky ani zaregistrovat, natožpak vychutnat, a že mé řidičské umění, resp. neumění, mi navíc neumožní jet dostatečně rychle, aby bylo vůbec co registrovat, natož vychutnávat

Sečteno a podtrženo:

Ani tentokrát nemohu, než zopakovat doporučení pro rozhodování se mezi elektrou a “čuďákem” - tak, jako není rozumné navázat trvalý vztah se svou první láskou, ale projít několika vztahy, než člověk pozná tu “pravou”, je rozumné poznat a “osahat” si více modelů, než si člověk pořídí ten “svůj”, který ho nejvíce hladí po duši.

Člověk, který má dost času a pohybuje se v nějakém RC klubu, si může ten “svůj” model hledat “osaháváním” modelů těch druhých. Ale pro ty z vás, kteří jste na své hledání sami, tak jako kdysi já, je rozumné, než se rozhodnete, co si koupíte, neváhat a navštivit nějaké závody RC buggy - 1:8 Off Road nebo monster trucků, ev. modelů v měřítku 1:6 až 1:5 ve vašem okolí, nejlépe kombinované, ať máte možnost vidět různé modely v akci a zjistit, po čem vaše srdce touží, tj. nad jízdou kterého z nich se vaše srdce nejvíce rozbuší.

 

24.11.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.