Co je tuning?


Musím se přiznat, že jsem relativně dlouho netušil, co to tuning a “vytuněný” model znamená. Pochopil jsem to v okamžiku, kdy se po pár jízdách jizdní vlastnosti mého Xanavíčka staly nevyzpytatelné, já ho rozebral a zjistil, že kluzná ložiska (která se mi moc nezdála už když jsem je do modelu při jeho stavbě dával, ale ve slepé důvěře ve výrobce modelu, jsem je namontoval) se vydřela nejenom navzájem, ale vydřela i uložení v příslušných částech modelu, takže i když jsem je hned nahradil ložisky kuličkovými, nepříjemné vůle na některých místech zůstaly.

Od té doby vím, že výrobce modelu, aby jeho cena byla pro zákazníka přijatelná, ho dodává více nebo méně ochuzený, přičemž dodává řadu náhradních dílů ve dvojím provedení - první v téže (ne)kvalitě, za relativně nízkou cenu, a pak tzv. díly “tuningové”, které jsou kvalitní, mechanicky odolné, ale za ceny výrazně vyšší (např. fma KYOSHO pro model motocyklu KYOSHO 1:8, ktery jsem koupil u firmy MIPA za 3030,-Kč, nabízí náhradu plastových převodů za kovové. Ty ale samotné stojí cca 2000 Kč). Ponechává tak na zákazníkovi, aby si vybral podle svých možností a četnosti používání modelu, zda bude častěji za relativně méně peněz, měnit opotřebované díly, anebo do svého modelu za více peněz nainvestuje kvalitu.

Já osobně dávám přednost druhému způsobu, protože jsem přesvědčený, že i zde platí staré pravidlo, že “nikdo není tak bohatý, aby mohl nakupovat levné věci”.

Mnoho tuningových dílů pak dodává, kromě výrobců modelů, i řada specializovaných firem.

Je třeba říci, že v rámci konkurenčního boje přibývají na trhu modely, které se prodávají již jako “plně tuningové”. Obvykle to, podle mého, spočívá v tom, že jsou vybaveny kuličkovými ložisky, ale na diskuzích se majitelé těchto modelů, jak to na mě působí, shodují, že i takové modely museli více nebo méně “dodělat”. Ale o tom, podle mého, právě modelařina je.

Sečteno a podtrženo:

Kdysi se mi zalíbil argument člověka, kterému vyčítali, že je pesimista: “Optimismus je vidět věci takové, jaké jsou, pak se nikdy nemůžete zklamat”.

Buďte proto také optimisty a počítejte s tím, že výrobce vám prodá relativně levně model, abyste mohli získat, řečeno s lehkou nadsázkou, rámcovou představu, jak by asi měl vypadat. Za sebe pak mohu říci, že při koupi příštího modelu si hned zjisím, jaké tuningové díly nabízí, a co nejdříve ty nejdůležitější svému modelu “dopřeji”.

Na základě vlastní zkušenosti pak doporučuji, pokud jimi není model vybaven, jako první (nejlépe hned při sestavování modelu) zaměnit kluzná ložiska ložisky valivými.

Pokud bych se náhodou musel rozhodovat mezi vice modely, dal bych přednost tomu, který má levnější a dostupnější náhradní i tuningové díly.

 

7.7.2005


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.