První dojmy


z RC modelu Thunder Tiger ZK-2 (ZT-2) 1/18 2WD MINI MONSTER TRUCK RTR
 
 
Soudě dle několika reakcí návštěvníků mého webu, model i mé nadšení pro něj budí u “pravých” automodelářů (kteří jej mají za “hračku”) jisté pohoršení:-) Považuji proto za rozumné předeslat následující:
 

 • Pokud si koupím Fabii, nemohu od ní očekávat vlastnosti Octavie nebo dokonce Superbu, natož pak jí s nimi porovnávat. Přesto mi může za méně peněz nabídnout některé z jejich vlastností, které jsou pro automobily ve stejné třídě buď nedostupné nebo za příplatek. I tak ale zůstává Fabií:-) Model Thunder Tiger ZK-2 (ZT-2) zase zůstává mini monster (resp. stadium) truckem v měřítku 1/18 s elektromotorem poháněnou “jen” zadní nápravou:-D

  Nicméně při porovnání se čtyřkolkami se na koberci v tělocvičně ukazuje jako stejně rychlý, ne-li rychlejší!:-)

 • Model Thunder Tiger ZK-2 (ZT-2) po mě objektivně nevyžaduje (aniž by mi ale bránil v rozumném tuningu) jinou investici, než 2.990 Kč za model + 8 AA článků do vysílače (jakkoli jsem zastáncem okamžité náhrady kluzných ložisek valivými, tento model je první, který ve mně svými bronzovými pouzdry a ocelovými osami budí důvěru v dobrou funkčnost a dostatečnou životnost jeho kluzných ložisek).
   
  Za tuto sumu pak nabízí
   

  • již praktikujícímu modeláři (ale i člověku, který tímto modelem možná zahajuje svou éru automodeláře) možnost si kdykoli, a to téměř kdekoli (tichý provoz elektry neruší snad ani v přírodní rezervaci), zajezdit jen tak pro potěchu;
  • člověku, který tímto modelem možná zahajuje svou éru automodeláře (ale i již praktikujícímu modeláři) možnost porovnat svou zručnost s jinými modeláři v soutěži stejných modelů, takže o vítězi nerozhoduje jeho ochota a schopnost investovat další tisíce do tuningu, ale především šikovnost jeho rukou.

Následující povídání je mým ryze subjektivním pohledem, vycházejícím z výše uvedených úvah. Pokud vám tyto mé úvahy připadají scesné, je zbytečné, abyste četli dále:-D

1.9.2007


 

 
Jakkoli jsem na tomto svém webu nejednou deklaroval svou lhostejnost vůči RC modelům poháněným jinak, než spalovacím motorem, tj. elektromotorem, zjišťuji, že praktická zkušenost mě stále více přiklání na jejich stranu.
 
Po určitém zklamání z HYPE Minimonsteru a nadšeném objevu RC modelu v měřítku 1/36 v podobě TeamLosi Micro-T Stadium Trucku, jsem byl přesvědčený, že se již k modelu v měřítku 1/18 nevrátím. Natož pak k modelu jen s jednou poháněnou nápravou.
 

Byl jsem proto sám sebou velmi překvapený, jak rychle jsem se nechal nadchnout majitelem internetového obchodu RC AUTOKO a předsedou RC Modelklubu Čelákovice v jedné osobě, Pavlem Holubem, pro RC model mini monster trucku Thunder Tiger ZK-2 v měřítku 1/18, a to s poháněnou právě “pouze” zadní nápravou.
 
Přiitom mě nepřemlouval k jeho koupi, ale jen se mi svěřoval se svou představou o vypsání klubové zimní soutěže (Mini Offroad Čelákovice), kdy je venkovní dráha nedostupná, v tělocvičně na jednotné platformě RC modelů Thunder Tiger ZT-2 (mini stadium trucku), ev. ZK-2 (mini monster trucku), které oba mají shodný podvozek, jako finančně dostupným “sportovním nářadím”.
 
A to současně, vzhledem k pořizovací ceně (na internetu se pohybuje v rozmezí 2.650 až 2990 Kč), “nářadím” velmi kvalitním:

 • oba modely nabízí možnost slušného a přitom levného tuningu. Navíc skutečnost, že řídící jednotka není obvyklý monoblok (přijímač a regulátor otáček neoddělitelně spojený v jeden celek), ale plnohodnotný, byť “jen” dvoukanálový přijímač a samostatný regulátor otáček, znamená pro začínajícího modeláře, že model je k základní, nezbytné RC výbavě (vysílač, přijímač, regulátor a servo řízení) dán vlastně zadarmo. Zaběhlého modeláře pak nenutí při výměně RC soupravy kupovat nový regulátor;
 • Pavlův předváděcí model ZT-2 je dlouhodobě vystaven velmi nevlídnému zacházení ze strany potencionálních zájemců (jízda naplno - regulátorem tečou převážně maximální proudy - po celou dobu do vybití hnacího akumulátoru, “testy” mechanické odolnosti v podobě úmyslného najíždění na zdánlivě nepřekonatelné překážky, jízda po schodech a pod.). Kromě škrábanců a pneumatik hnací nápravy obroušených do hladka není na modelu patrný žádný důsledek takového zacházení.

 

Zatímco Pavel dal přednost verzi stadium trucku (ZT-2), mě srdce přitáhlo k verzi monster truck (ZK-2), o které je i následující povídání. Vzhledem k tomu ale, že varianta modelu ZT-2 se od ZK-2 liší jen slabším motorem (řady 280, oproti řadě 370, který je nabízen jako tuningový), koly menšího průměru a jemnějšího vzorku, pružícími jednotkami kratšího zdvihu, nižší světlostí a absencí nárazníků, chránících karoserii, lze vnímat následující řádky i jako popis modelu ZT2.
 

 

Krabice s dodávkou (všeobecně používaný termín “stavebnice” u “100% sestavených” modelů mi nejde přes prsty ani přes ústa) obsahuje kompletně sestavený model, nabíječku 0,1C, dvoukanálový pistolový vysílač 40 MHz a na dně pak dokumentaci, tj. manuál modelu (159 kB) a sestavu/katalog modelu (3,37 MB). Dále v plastových balíčcích držák 4 článků AA (tužkových baterií), který je míněn nejspíš jako nouzová náhrada hnacího akupacku, redukce držáků karoserie (nejspíš pro případ tuningu rozměrnější karoserií, podložky pod pružiny pružících jednotek (zvýšení tuhosti pružin a světlé výšky modelu), nezbytné nářadí, teleskopická anténa vysílače a plastová trubička antény přijímače.
 

“Tajemstvím” spolehlivosti modelu a jeho mechanické odolnosti je jednak ukryto v použitém materiálu (plastovém kompozitu), a pak v tom, že je použito mnohokrát ověřené a jednoduché konstrukce - základ tvoří tuhá mělká vana vyztužená žebry, ke které jsou přišroubovány samotné nápravy, které jsou opět konstrukčně jednoduché (široce uložené ploché spodní rameno a horní rameno polonáprav tvoří samotné táhlo), složené ale přitom z dostatečně robustních prvků, jak je patrné z následující série obrázků.

přední náprava

zadní náprava

rameno přední polonápravy - pohled zepředu

rameno přední polonápravy - pohled zezadu

zadní polonáprava - pohled zezadu

odhalená zadní náprava verze ZT-2

Hnací ústrojí je také “klasika” - motor prostřednictvím pastorku a ozubeného kola (obrázek napravo - doporučuji před první jízdou zkontrolovat vůli pastorku vůči hnacímu kolu) roztáčí široká kola s přímými zuby v převodovce (obrázek vpravo nahoře), přičemž uvnitř posledního z nich je uložen klasický planetový diferenciál se satelity s kuželovým ozubením.
 
Za zmínku stojí i na první pohled bytelné uchycení ochranného rámu karoserie (viz. obrázek vlevo nahoře), o kterém se ještě zmíním.

Na obdivuhodné schopnosti modelu zdolávat vysoké překážky i schopnosti předních polonáprav odolávat i těm nejsilnějším přímým čelním nárazům se podílí šikmá osa kývání předních polonáprav (jak je patrné z obrázku napravo) - místo, aby čelní náraz pohltilo uchycení ramene polonápravy k podvozku, rameno (potažmo kolo) před nárazem uhne šikmo vzhůru, přičemž pružiící jednotka nejprve část energie nárazu pohlti (a odlehčí tak uchycení ramene polonápravy k podvozku) a následně předek modelu nadzdvihne.

Pohled do vany podvozku ukazuje jak polohu mikroserva řízení, tak výztužná žebra i místo uložení hnacího akupacku, které je vyloženo tenkou protiskluzovou vrstvou.
Ke krytu akupaku jsou oboustrannou lepící páskou připevněny dvoukamálový přijímač 40MHz RC soupravy, 20A regulátor otáček motoru a vypínač, který je relativně pohodlně přístupný i při nasazené karoserii.
Karoserie modelu ZK-2 je chráněna bytelnými nárazníky.
Součástí pružících jednotek jsou olejové tlumiče.
 
Jak je patrné z obrázku vpravo nahoře, model nabízí řadu otvorů pro ladění charakteristik podvozku.
Jedna z mála činností, kterou je třeba před první jízdou vykonat, je nasunout anténu do plastové trubičky, která je součástí dodávky. V mém případě byla anténa jen o 1 cm delší, než trubička. Obvykle mi stačí v takovém případě kablík antény navlhčit slinami, ale tentokráte jsem byl nucený ho namydlit, abych ho protlačil trubičkou tak, aby jí “proklouzl” celý.
Další, co jsem udělal, bylo preventivní vyztužení karoserie pevnostní technickou páskou v místě otvorů připevnění k podvozku.

 
Potěšilo mě, že spony k přichycení karoserie dodává výrobce již s přihnutým okem, takže mi stačilo jen přidat proužek pevnostní technické pásky pro snazší manipulaci s nimi.

 
Zatím jsem narazil pouze na 2 konstrukční nedomyšlenosti a jednu z mého pohledu zbytečnou “úsporu” na nepravém místě.
 
První, nikoli z hlediska závažnosti, ale četnosti setkávání se s ní, je příliš těsná karoserie v místě krytu pastorku a hnacího kola, což by dříve nebo později pravděpodobně vedlo v místě vnitřního rohu obdélníkového výstřihu k prasklině v karoserii. Vyřešil jsem to nůžkami na lexan, přičemž “můj” střih preferuje plynule oblé přechody.

Mnohem záludnější je skutečnost, že čípek, který slouží jako unašeč hnacích kol zadní nápravy není nijak pojištěný proti uvolnění. Mně naštěstí vypadnul při demontáži kola nad dekou, takže jsem čípek relativně rychle našel, ale být to někde na dráze nebo na trávníku, byla by pravděpodobnost nalezení čípku velmi malá.
 
Bohužel jsem nepřišel na to, jak ho rozebiratelně zafixovat, protože jinak bych nemohl vyměnit ložiska. A tak nezbývá, než na to při snímání kola myslet a být ve střehu.

Tou “úsporou” na nepravém místě mám na mysli skutečnost, že spojovací materiál (šroubky, matice) jsou z obyčejné oceli, která sice pevnostně vyhoví, ale v důsledku vlhkosti (jezdil jsem po dešti v mokré trávě) rezne.
 
Kdyby existovala tuningová sada s nerezovou úpravou, využil bych možnost jí stávající spojovací materiál zaměnit. O samostatné výměně ale zatím neuvažuji, takže je třeba mít to na mysli, a po každé jízdě ve vlhku model a šrouby i matice ošetřit proti korozi, např. olejem GT85.

 
 
Sečteno a podtrženo:
 

Jak je z mého pohledu RC model 1/36 TeamLosi Micro-T Stadium Truck ideálním modelem pro ježdění pro radost v obývacím pokoji, pak RC modely Thunder Tiger ZK-2/ZT-2, které jsou v podstatě jeho dvojnásobnou kopií, jsou ideálními modely pro jízdu pro radost po zahradě (nebo tělocvičně, ev. “šéfovské” kanceláři:-D).
 

Nemám srovnání se čtyřkolkou stejného měřítka, takže si netroufám své subjektivní pocity absolutizovat, ale mohu potvrdit, že model má dostatečný přebytek výkonu (takže se např. i v relativně vysoké trávě dokáže “postavit na zadní”), aby překonával terén i překážky, které se na první pohled mohou pro něj jevit jako nezdolatelné a jeho skokanské umění a plavný let vzduchem mi brnká na tu správnou strunku mé “offrouďácké” duše:-)
 
Díky použitému materiálu a osvědčené, jednoduché, ale robustní konstrukci je, zdá se, téměř nezničitelný.
 
Vůči pokynům vysílače je velmi vstřícný, jen je třeba počítat s tím, že čím více je v zatáčce “pod plynem”, tím více je nedotáčivý. A to do okamžiku, kdy dojde k prokluzu pneumatik. Ale i tehdy se chová kultivovaně a jeho smyk lze plynule ovládat. Ne, jako Škodovky se “vším vzadu” blahé paměti, které, když se ze silnice utrhly, se chovaly jako kladivo hozené topůrkem dopředu:-)
 
Za výše zmiňovanou cenu (na internetu se pohybuje v rozmezí 2650 2990 Kč), při uvážení jak skutečnosti, že je vybaven 40MHz RC soupravou s odděleným přijímačem a regulátorem (nikoli monoblokem), tak skutečnosti, že součástí dodávky je pohonný akupack v hodnotě cca 500 Kč a náhradní díly i případný tuning jsou relativně levné, nemá tento model ve své kategorii konkurenci a na základě mých osobních zkušeností se mi jeví ideální jako první model začínajícího automodeláře, i jako další model pro jezdění pro radost kteréhokoli modeláře, který má jako já potřebu se tu a tam potěšit nebo si odpočinout jízdou s modelem v přírodě, na dráze nebo v tělocvičně, ale nechce se mu do tohoto modelu investovat příliš peněz, na úkor svého hlavního modelu.
 
Pokud bude RC model Thunder Tiger mini monster trucku ZK-2 nebo mini stadium trucku ZT-2 vaším prvním modelem a budete s ním jezdit jen tu a tam, pak už vás nečeká jiná investice, než občasná koupě 8 alkalických baterií do vysílače.
 
Pokud ale hodláte model využívat intenzivně, pak vás čekají ještě některé z následujících investic, přičemž nezanedbatelnou výhodou pro začínajícího modeláře je skutečnost, že je lze postupně rozložit v čase:
 

 • při častém ježdění se vyplatí místo alkalických baterií umístit do vysílače akumulátory. Cena je srovnatelná, tj. cca 300 Kč;
 • s tím souvisí nezbytná investice do nabíječky Na základě osobní zkušenosti doporučuji vynechat fázi levných akupacků a nabíječek, kterou jsem prošel já - jsou to vyhozené peníze, tzn. že má smysl koupit rovnou nabíječku, která umí akumulátory i vybíjet. Předpokládaná cena cca 2000 až 3000 Kč. Protože tyto nabíječky potřebují zdrojové napětí 12V, dříve nebo později si vyžádá investici do stabilizovaného zdroje s dostatečným výstupním proudem (minimálně obvykle 5A), jehož cena se pohybuje kolem 1600 Kč (ev. nic nebo málo, pokud se jej rozhodnete vyrobit ze zdroje PC);
 • nabíječka, která je součástí dodávky modelu, potřebuje k nabití vybitého akumulátoru modelu cca 10 hodin, což je další z argumentů pro koupi kvalitnější nabíječky, která dokáže nabít tentýž akumulátor za 1 hodinu i méně. Takže teď už vám nic nebrání v tom, přikoupit nejméně jeden náhradní pohonný akupack - cena 550 Kč;
 • z mého pohledu sice ne nezbytnou, ale doporučení hodnou je náhrada kluzných ložisek ložisky kuličkovými. Budete potřebovat 4 kusy 4×7x2,5 do převodovky a 8 kusů 4×8x3 do kol. Firma RC AUTOKO jako zatím jediná dodává kompletní sadu za 650 Kč

 

 

10.8.2007

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Co je nového u kamarádů: • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.