Jak zdolávat s RC offroadem skok přes překážku


 
Motto:
 
Nic se nemá uspěchat, protože všechno má svůj čas
 
 

 
Na lidových moudrostech mě baví, že existují na jakoukoli situaci, takže např. k téhle inverzně platí ta, která říká, že co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek :-D Přesto já se již léta řídím převážně tou první :-D
 
I proto se obávám, že pro většinu lidí bude mnou na letošním prvním závodu Mini Offroad Čelákovice (a to po 3 letech závodění! :-D) objevená “Amerika” stejně zbytečná, jako pro mě, když jsem tuto informaci četl, a to dokonce nejednou, o tom, jak zdolávat s RC offroadem skok přes překážku. Sám pro sebe si to vysvětluji tak, že můj čas musel teprve nazrát, abych byl schopen radu Pavla Holuba nejenom pochopit, ale i realizovat - bylo to tak trochu, jako když jsem se učil číst, a po mnoha marných pokusech, kdy jsem zvládal pouze napsané slabikovat, jsem se jednoho dne probudil a do té doby pro mě bezobsažné slabiky se najednou slily dohromady a já četl nejenom jednotlivá slova, ale přímo celé věty, které v sobě od té doby nesly a nesou i pro mě jimi sdělované myšlenky :-)
 
 
 

Z mého pohledu nejobtížnější prvek čelákovické trati je metrový skok, na který je jednak obtížné se trefit. Tedy pro mě velmi dlouho bylo :-D.

 

Když jsem se ale s tímto úskalím časem jakžtakž vyrovnal, měl jsem problém s tím, odhadnout rychlost nájezdu tak, aby můj model, podobně jako skokani na lyžích, nepřelétl dopadovou plochu, protože jinak spadnul za překážkou přímo na čumák a byla více než jistota, že budu potřebovat pomoc nahazovače! :-D
 

 
Tentokráte si ale všimnul mých obtíží právě Pavel a sdělil mi to sladké tajemství: Honzo, když jsi ve vzduchu, přidej plyn, ať se modelu zvedne předek!
 

A nejen to, když viděl, jak se mi to nedaří, vždy, když nastal vhodný čas po té, kdy model opustil odskokovou hranu, neváhal mě upozornit hlasitým “teď!”, takže v tu chvíli jsem beze strachu přidal plyn a ejhle, ono to opravdu fungovalo! Od toho okamžiku pro mě přestalo být důležité dosažení přesné rychlosti nájezdu na překážku, mohl jsem se tudíž soustředit více na optimální průjezd táhlou zatáčkou před ní a stačilo mi jen v letu přes překážku uhlídat model tak, aby dopadnul na zadní kola nebo rovnou na všechna čtyři a mé časy na kolo se citelně zkrátily :-)

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Obecná informace je prostá, jakmile model opustí odskokovou hranu a ocitne se ve vzduchu, zvýšení otáček motoru (přidání plynu) zvedá předek modelu a po snížení otáček motoru (ubrání plynu) naopak předek modelu klesá - díky tomu lze polohu modelu za letu korigovat tak, aby model dopadnul na zadní nebo rovnou na všechna čtyři kola.
 
Jediný problém je v tom, že totiž nestačí jen znát tuto informaci, ale neméně důležité je ji dokázat realizovat, tj. je k tomu potřeba nezbytná minimální zručnost pilotáže a pak je velice důležitý tzv. timing, resp. načasování. :-)
 

 

15.10.2010


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.