Jak poznat rozdíl mezi hračkou a modelem
V současné době totiž, kdy stále více nákupů probíhá prostřednictvím e-shopů, nemusí být tento rozdíl na první pohled patrný. Přitom ten rozdíl je vlastně velice snadno určitelný - ostatně, posuďte sami :-) Nicméně považuji za důležité upozornit na to, že ne všechny hračky jsou zatracení hodné. A některé se svými jízdními vlastnostmi dokonce velmi blíží skutečným modelům. |
Obecně platí, že model musí být “setupovatelný”. Tenhle strašný patvar přeložený do klasické češtiny neznamená nic složitého - vyjadřuje, že model by měl mít co nejvíce nastavitelných prvků, aby ho bylo možno co nejoptimálněji nastavit pro tu kterou závodní trať. Z hlediska nezasvěceného kupce je ale mnohem prokazatelnější následující kriterium:
Model, oproti hračce, je opravitelný prostou výměnou poškozených dílů díly náhradními, jejichž seznam bývá součástí dokumentace modelu a které je přitom možno i zakoupit - některé, především zahraniční, levné e-shopy tyto ve skutečnosti neexistující „náhradní díly“ pro jimi nabízené „modely“ mají sice ve své nabídce, ale buď uvádějí rovnou nulové počty na skladě, anebo vám v horším případě tuto skutečnost oznámí až poté, co zaplatíte.
Navíc se skutečné modely vyznačují i tím, že kromě náhradních pro ně existuje i řada tuningových dílů, kterými lze jejich prostou výměnou za díly stávající získat model s vyšší užitnou hodnotou. Právě tyto díly, zvláště vyrábí-li je a nabízí nejen výrobce toho kterého modelu, ale i některé z řady firem, které se na výrobu tuningových dílů specializují, jsou důkazem, že model ku své radosti skutečně užívá nemálo modelářů.
4.12.2010