Simulátor závodů onroadů  Téměř všechen volný čas mi zabírají mé dvě celoživotní lásky - sport a filmy. Modelařina je jakousi třešinkou na dortě, kterou si dávám jen tu a tam, jako ten nejsladší pamlsek.

Není proto divu, že má řidičská (ne)zručnost dává tomuto požitku poněku nahořklou příchuť - mé ruce až po zápěstí "ví", co chci udělat, ale prsty se na ovládacích prvcích vysílače chovají zcela nezávisle na tom, co jim má zápěstí "sdělují":-D

Marně jsem hledal nějaký simulátor, který by mi umožnil časově méně náročný trénink, než ten klasický, na závodní dráze. Na tu se obvykle dostanu tak jednou za týden až 14 dní a někdy ani to ne, takže vlastně pokaždé začínám téměř od nuly.

Minulý měsíc jsem v nabídce firmy Lestr Models s.r.o. v akci "červen 2005" objevil "LRP EP TC Championship - počítačovou hru závodů RC aut s modulem na propojení PC s vysílačkou". To vše, v rámci akce za 1900 Kč.

Nechal jsem si hru předvést a nadšeně si jí pořídil. A přiznám se, že navzdory nechápavým názorům modelářů, kteří nemají problémy s ovládáním svých modelů a simulátor má pro ně význam jen k tréningu ovládání modelu vrtulníku, jsem z něj nadšený stále - poskytuje mi přesně to, co od něj očekávám, tj. zdokonalit propojení prstů na ovládacích prvcích vysílače s mými zápěstími a tím potažmo s mým mozkem.

Předkládm vám proto tady své osobní zkušenosti s tímto programem:

Firma Lestr Models s.r.o. dodává dvě verze tohoto simulátoru, a obě jsou s PC propojeny pomocí USB konektoru.

K ovládání první slouží ovladač ve tvaru pistolové vysílačky. Já však koupil verzi druhou, s avízovaným modulem pro propojení s PC. Dávám přednost vysílači s páčkovými ovládacími prvky, ale k Minimonsteru HYPE jsem naopak dostal vysílač pistolový, takže tento modul mi dává svobodu volby, kterým vysílačem právě "pojedu".

Součástí modulu jsou kabely s konektory od serv (řízení a plynu), kterými se připojí k příslušnému přijímači. Cena kompletu se tak zvýší, v případě, že nemáte volný přijímač, ještě o jeho cenu, ev. páru krystalů. Já si vyndal přijímač z lodičky, se kterou vpodstatě vůbec nejezdím.

Následující text berte, prosím, jako že se jedná jen a jen o mou zkušenost! Nikde jinde, než na mém stroji program a modul nepoužívám. A ani jsem ho nějak hlouběji netestoval - má řidičská (ne)zručnost by mi to ani neumožnila.

Součástí dodávky je i instalační CD. Můj stroj ASUS W1000 programově moc nešetřím - mj. práce s filmy si vyžaduje své. Mám na něm naistalovány Windows XP Pro, které nechávám z internetu pravidelně aktualizovat, takže mají i SP2, který bývá pro řadu externích programů smrtící. V mém případě proběhla instalace bez zádrhelů a po připojení modulu k PC ho operační systém hned a správně rozeznal, takže jsem mohl program spustit.

ternazer_01.jpg ternazer_02.jpg

Úvodní obrazovka nabízí možnost spustit buď novou hru (což musíte při prvním spuštění udělat) nebo vyvolat hru, kterou jste si uložili. Já si uložil hru teprve po té, kdy jsem si pro sebe vyladil auto a teď už jenom měním obtížnost trati.
 
ternazer_03.jpg ternazer_04.jpg

Nejenom nová hra, ale i hra již uložená, umožňují dodatečné nastavení parametrů vysílačky (auto lze řídit i klávesnicí, ale pro ten případ by byla hra zbytečně drahá - pro řízení klávesnicí existuje řada srovnatelných freeware).
 
ternazer_05.jpg ternazer_05a.jpg

Múžeme zvolit jeden ze tří způsobů závodění, ev. v MACHINE BOXu si zvolit jiné auto a případně si ho i pro sebe vyladit.
 
ternazer_06.jpg ternazer_07.jpg

Dále máme možnost zvolit si obtížnost trati od jednoduchého oválu až po pořádnou "motanici"
 
ternazer_09.jpg ternazer_09a.jpg

I v průběhu samotné hry existuje možnost si auto "přeladit". Já tomu svému zatím jenom trošku zvedl maximální rychost.
 
ternazer_10.jpg ternazer_11.jpg

Podle volby hry lze na dráze závodit jenom s časem nebo si dopřát iluzi soupeřů, kteří do vás i do sebe navzájem vrážejí, vylítávají odstředivou silou z dráhy, ale v mém případě jsou i přesto vždy nakonec v cíli dříve než já:-)
 
Sečteno a podtrženo:

Pro ty z vás, kteří jsou na tom se svým řidičským (ne)uměním podobně jako já, bude "LRP EP TC Championship - počítačová hra závodů RC aut s modulem na propojení PC s vysílačkou", dodávaná firmou Lestr Models s.r.o., podobně ideálním trenažérem, jako pro mě.

A troufám si tvrdit, že pro zručnější řidiče, kteří se ale na dráhu dostanou méně často, než by si přáli, může být tento komplet příjemným doplňkem


HOME

zpět