RC model tanku TRUMPETER T-34/85 - tuning
(úpravy pro provoz venku a proporcionální ovládání)
 
 
Při brouzdání po internetu jsem na zajímavém "Webu modelářského amatéra" narazil na stránku, která sice vznikla před téměř rokem, ale jako bych ji v budoucnu pro svůj web napsal já - vlastně jsem díky ní zažil jakési futuristické dežaví (deja` vu).

Řekl jsem si tedy, nač čekat, až svůj model obdobně upravím a podobný příspěvek vytvořím, a se svolením autora vám ho tu (kromě popisu modelu, který se od mého nijak výrazně neliší) předkládám.
 
 
První prohlídka a jízda

Protože se mi nechtělo kupovat 16 ks. nových AA (tužkových) baterií nebo akumulátorů, rozhodl jsem se, že použiji dva packy 2SLiIon akumulátorů. Jeden pro tank a druhý pro vysílačku. Potřeboval jsem jen dokoupit chybějící konektory a na stávající přívody doletovat napájecí kabely. Tuto provizorní úpravu jsem udělal jak na vysílačce, tak na tanku..
 .
Korba podvozku

je zde upevněná deska přijímače, prostor pro baterie a dva motory třídy 280 s převodovkami. Pojezdová kola jsou uložena na vlečených, vinutými pružinami odpružených ramenech.
DSCN2252.JPG
Převodovky

osazené nylonovými ozubenými koly bez možnosti řazení.
DSCN2251.JPG
Náhon hnacího kola

taktéž prostřednictvím nylonového ozubeného soukolí.
DSCN2253.JPG
Věž

bez vrchní části. Je vidět mechanismus střílení (zákluzu kanónu) a mechanismus náměru kanónu.
DSCN2247.JPG
Vrchní korba

mechanismus otáčení věže. Je vidět, že věž se nemůže otáčet o 360°. Převodovka mechanismu je jedním z nejhlučnějších prvků tanku. Reproduktor slouží pouze k imitaci střelby.
DSCN2250.JPG
Kanón

Mechanismus střelby - zákluzu kanónu. Bílá páčka se otáčí o 360°a brnknutím o bílé kolečko způsobuje zákluz kanónu. Jedním slovem - katastrofa... :-)
DSCN2249.JPG
Kanón

Mechanismus náměru, z obrázku je funkce jasná, další katastrofa.
DSCN2248.JPG
3.5.2006 - První úpravy

Podvozek

Dremelem jsem odstranil původní box na pohonné akumulátory a původní přijímač s dekodérem, čímž vana nabídla velký zástavbový prostor. Do tohoto prostoru přijdou vestavět akumulátory (2S LiIon), regulátory DSYS 10A, přijímač, zvukový modul a pokud bude chuť i kouřový modul.
Pojezdová kola by měla dostat vyvložkování a nové osy. Inspirovat jsem se nechal tímto obrázkem, který jsem našel se spoustou dalších zde: RC Panzer, německý web o bojové technice.

Foto prázdné vany:
DSCN2989.JPG
 
Věž

Z věže jsem taktéž odstranil veškerou elektroniku i mechaniku, čímž i zde vznikl slušný prostor. Jeho část jsem využil pro servo ovládání náměru hlavně a zbytek prostoru bych rád využil pro zástavbu zákluzového a střílecího mechanismu.

Toto však bude malý konstrukční oříšek a tak nevím, zda a kdy se k němu dostanu.

Foto věže zevniř:
DSCN2990.JPG
 
14.8.2006 - jdeme do finále
na základě pozitivního ohlasu z této německé diskuze jsem se rozhodl a zde zakoupil kovové pásy spolu s kovovou převodovkou.

Takto vypadal balíček:

DSCN3165.JPG
DSCN3166.JPG
DSCN3167.JPG DSCN3168.JPG
Obsahem balíčku je sada kovových pásů, náhradní spojovací čepy, asi 6 rezervních článků a sada kovových ozubených koleček. S touto přestavbou by měl být tank schopen jezdit i po venku.

Pustil jsem se do přestavby a jen co byly pásy "obuty" vyzkoušel jsem jízdu po venku. Díky váze samotných pásů celý podvozek příjemně ztěžkl, což venkovní jízdě dodalo na maketovosti.

Další úpravou prošel mechanismus otáčení věže.
Použil jsem původní ozubený věnec, který jsem ručně dopiloval tak, aby se mohl otáčet o plných 360° a k němu příslušné kolečko, které jsem namontoval na servo upravené dle návodu pana M.Černého.
DSCN3232.JPG
DSCN2994.JPG DSCN3234.JPG
Protože se mi podařilo levně sehnat servo HS81 a funkční servozesilovač HS322, vypadá přestavba trošku nestandardně, nicméně je funkční.

Ve věži přibyl modul "zpomalovače" serva, postavený na základě tohoto návodu. Má za úkol zajistit plynulý a pomalý pohyb hlavně, kterou ovládám tahovým potenciometrem.

V podvozkové vaně přibyl modul spínače světla dle tohoto návodu, hlavní vypínač a nabíjecí konektory. Regulátory dostaly své pevné místo a tak je ve vaně stále spoustu místa pro další elektroniku (zvukový modul, kouřový modul...)
DSCN3230.JPG
DSCN3231.JPG DSCN3233.JPG
 
No a jak vlastně teď vypadá?

Posuďte sami...


Nejsem žádný rozený maketář a tak prosím omluvte drobné nedostatky v barevných odstínech.

Marek Svoboda   

DSCN3227.JPG
DSCN3228.JPG DSCN3229.JPG
18.3.2007
 

HOME

zpět