RC model tanku TRUMPETER T-34/85 - první dojmy
 
 
Plnit si své klukovské sny je, zdá se, cosi jako viróza.

V době mého mládí nám westernové filmy nahrazovaly válečné filmy v duchu socialistického realismu. A tak, jako v Americe milují pušku winchestrovku a kolty zavěšené nízko u pasu, našími oblíbenci byl samopal Špagin s bubnovým zásobníkem a především pak tank T34.

Jakkoli jsem si vědomý, že se jedná o nástroj zabíjení, má a měl pro mě právě tento tank neoddiskutovatelný půvab svou nadčasovou technickou krásou. Marná sláva, konstrukce toho tanku předběhla svou dobu.

Takže když jsem při brouzdání po internetu zcela náhodou narazil na RC (!) model tohoto tanku, a to za velice přijatelnou cenu, naváhal jsem ani vteřinku, a ani despekt v hlase jednoho z dealerů: "To myslíte toho číňana?! Počítejte s tím, že výsledek odpovídá ceně!", mě nedokázal odradit od jeho koupě.

Na obrázku je můj nový model se svým o cca 35 - 40 let starším bráškou, plastovým kitem, jediným, který jsem ve svém životě se svou nechutí pro "finiš" nejenom poslepoval, ale i "popatlal" na tu dobu jak špatně sehnatelnými, tak i velmi drahými originálními barvami "HUMBROLkami".
 
 
DSC08788.jpg DSC08791.jpg
Po obdržení modelu jsem byl příjemně překvapený nevelkými rozměry přepravní krabice. Když jsem jí otevřel, nalezl jsem v ní kromě modelu, vysílače a manuálu i několik plastových sáčků s drátěnou anténou modelu a plastovými doplňky, které je třeba k modelu přilepit. Dle doporučení výrobce pomocí vteřinového lepidla.
 .
DSC08803.jpg DSC08804.jpg
Jak je z obrázků patrné, samotná krabice dokonale odpovídá duchu mých přepravek pro modely, a to včetně tvarovaného dna, do ktrerého přesně zapadá podvozek a kvalitních vymezovacích špalíků z tuhé pěnové hmoty, takže tentokráte jsem byl "ochuzen" o možnost přepravku vymýšlet - stačilo jen vlepit vymezovací vložky, které zabrání bočnímu posunu vysílače.
 
Při tvorbě tohle povídání jsem si uvědomil, že na tomto tanku mě nikdy nepřitahovaly jeho ničící schopnosti.

Vždy jsem ho ale vnímal jako dokonalý offroad - obrázky, jako je tento (nebo film), ve mně vždy rozvibrovávaly stejnou strunku jako např. Tophy pickupy. Dokonce bych si troufl říci, že jejich pohyb terénem, jakoby navzdory gravitaci, je téměř totožný. Ne nadarmo byl jeho předchůdcem tank BT, což byla zkratka půvabného sousloví "bystrochodnyj" (rychle jedoucí) tank.

Teprve mnohem později jsem se dozvěděl, že vynikající jízdní vlastnosti tanku T-34 byly dány aplikací geniálního nápadu amerického konstruktéra Waltera Christieho, který odmítla americká armáda, kdežto sovětská jím nepohrdla.

Příběh o tom, jak se to stalo (USA byly mocností ryze kapitalistickou a jistě neměly v úmyslu podporovat komunistickou diktaturu - konec konců ostentativní distancování se kapitalistických států světa od SSSR bylo jednou z příčin, proč se Stalin začal paktovat s Hitlerem..., ale to je jiná kapitola), musí být jistě zajímavý a nejspíš i dramatický. Já ho ale neznám, nicméně skutečnost, že i model je vybaven stejnou konstrukcí podvozku, byť jsou z mého pohledu pružiny příliš tuhé na to, aby kola kopírovala terén stejně dokonale, jako originál (viz. videa), mě velice potěšila a prohloubila mou radost z modelu. Stejně jako pojezdové pásy složené ze skutečných článků, protože jinak musím dát za pravdu v úvodu citovanému dealerovi, že kvality modelu odpovídají jeho ceně - např. o ložiscích nemůže model ani snít, protože např. kola podvozku jsou odlita k přímému nasazení na plastový čep ramene závěsu (viz. obrázek) a je tudíž jen otázkou času, kdy se navzájem vydřou natolik, že takto vzniklá vůle model znehodnotí.

Na druhou stranu jsem namátkou našel nabídku na některé kovové tuningové díly, takže je možné, že existují i kovová ramena a kola k nim s prostory pro kuličková ložiska.
 
brod.jpg

zavesy.jpg

DSC08796.jpg
DSC08802.jpg DSC08800.jpg
 
Já si naštěstí model nepořídil ani tak na jezdění, ale především pro radost - ostatně i jízdní vlastnosti modelu, resp. jeho ovladatelnost, odpovídají jeho pořizovací ceně a především neproporcionální RC soupravě, která navíc pro mě má nelogické uspořádání pákových ovladačů, kdy pravá páka ovládá levý pás a levá pás pravý:Protože neproporcionální RC souprava neumožňuje plynule regulovat rychlost (k dispozici jsou jen tři polohy - bez pohybu, plnou rychlostí vpřed a plnou rychlostí vzad) a jelikož se tank pohybuje docela svižným tempem, je obtížné nasměrovat tank z místa jen pomocí poťukávání na páku (viz. videa). Ještě více loterijní charakter pak má opuštění režimu otáčení na místě, kdy se oba pásy pohybují současně, ale proti sobě, a nasměrování tanku do požadovaného směru. Jakmile se ale tank rozjede a není nutné se pohybovat po těsně vymezené dráze, je docela slušně ovladatelný, a to až do okamžiku zastavení nebo otáčení na místě.

Pokud tank narazí na překážku, kterou není sto udolat, začnou se z jeho útrob ozývat zvuky plastové "řechtačky", že člověk s jen nepatrným citem pro materiál trne, že se něco neopravitelně ulomí - při nejbližší příležitosti model rozeberu a podívám se, jak je řešena a především jak je bytelná tato mechanická volnoběžka, která chrání motor před spálením, přičemž si říkám, že by stačil už jen ten zvuk, kterého se vždy leknu tak, že málem ulomím páky na vysílači, jak je rychle vracím zpět .

Další tři funkce se ovládají stiskem tlačítek na vysílači

  • pohyb věže - po dobu stisku tlačítka se věž natáčí opačným směrem než při předchozím stisku, a to nejdéle až do okamžiku, kdy kanon směřuje vzad téměř rovnoběžně s podélnou osou, přičemž se na konci pohybu ozvou zvuky již popsané plastové "řechtačky" (viz. videa)


  • pohyb kanonu - po dobu stisku tlačítka pohybuje hnací mechanismus kanonem v rámci jeho neustálého pohybu nahoru a dolu. (viz. videa)


  • střelba - po dobu stisku tlačítka pohybuje hnací mechanismus kanonem v rámci jeho neustálého pohybu v jeho ose dovnitř a ven, přičemž na konci pohybu dovnitř blikne červené světlo na konci hlavně a tank vydá zvuk kačera Donalda (viz. videa)


 
 
Sečteno a podtrženo:

Pokud neočekáváte za cca 2500,-Kč za model + 700,- až 1000,-Kč za napájecí akumulátory zázraky, pak vás model potěší po všech stránkách - můžete si s ním jen tak pro radost jezdit (viz. videa), ale můžete se i vyřádit při vylepšování jeho jízdně mechanických vlastností, ev., jste-li maketář, dotvořit jeho vnější podobu co nejblíže originálu
 
14.2.2007
 

HOME

zpět