RC model tanku TRUMPETER T-34/85 - lepení doplňků
 
celek.jpg 
Dopřál jsem si strávit příjemný večer polepováním modelu drobnými detaily, které byly oddělenou součástí jeho dodávky, a nedalo mi to, abych se tu s vámi nepodělil o své zkušenosti.

Dlužno říci, že netrénovanost v podobné činnosti způsobila, že jsem jednak pozapomněl na vytváření průběžné fotodokumentace, ale především, že teprve na samém konci svého snažení jsem získal přiměřenou zručnost, která je k této činnosti nezbytná.

Jak se ale můžete sami přesvědčit, při dostatečném odstupu od modelu je na něj docela příjemný pohled, a jen zakrnělý maketář, který se nesměle krčí kdesi v temném koutku mé modelářské duše, cosi nespokojeně mrmlá
 
 

 
Jak je patrné z ukázky z manuálu, nejedná se vlastně o nic jiného, než přilepit správný díl na správné místo. Samotné díly jsou snadno dohledatelné - jednotlivé rámečky jsou označeny písmenem a díly na nich pak mají ve své blízkosti nálitek s přísušným číslem.

Co jsem ke své činnosti potřeboval:

  • malé štípací kleště pro odštipování jednotlivých plastových dílů od rámečku
  • ostrý nožík nebo jehlový pilník pro začištění dílů od zbytků nálitku, ev. otřepů - díky titěrnosti většiny dílů přišel ke slovu především nožík, jehož ostřím jsem zbytky materiálu seškrabával.
  • vteřinové lepidlo, doporučuji "pomalé" a gelové konzistence
  • malé kleště a pinzetu - nejvíce mi daly "zabrat" svou titěrností a neuchopitelností boční průzory průlezu na věži (hrozilo, že mi propadnou do útrob modelu)

Vzhledem k titěrnosti některých dílů je rozumné uvolňovat od rámečku vždy pouze právě lepený díl.

Horší situace je s dohledáváním otvorů na modelu, do kterých se má lepený díl zasunout. Kvalita odlitku odpovídá ceně modelu, takže nejeden otvor byl částečně nebo zcela zakryt přebytkem materiálu a tak jsem musel tento přebytečný materiál odstranit.

Kromě již zmiňovaných ucpaných otvorů a průzorů průlezu jsem narazil ještě na jednu komplikaci.

Přiložený mosazný kabel simulující lano byl nepatrně kratší než dvojnásobek v manuálu požadované délky, takže když jsem první lano přesně odměřil, druhé bylo příliš krátké. Doporučuji proto kabel jenom rozpůlit.

Takže na závěr ještě pár obrázků:
vez.JPG

detail.JPG

lana.JPG
klakson.jpg predek_1.jpg
vyfuky.jpg predek_2.jpg
 
 
Sečteno a podtrženo:

Pokud není vaší snahou docílit co největší maketové věrnosti vašeho modelu, nejedná se o činnost nijak časově náročnou - vše je hotovo během pár hodin.

Pokud vám ale přesto záleží na konečném vzhledu modelu a nechcete skončit jako já, tj. sice šťastný (štěstí je změna stavu duše do plusu), ale s patrnými drobnými stopami lepidla na modelu a především s tuhými akrylátovými krunýři na bříškách prstů (které jsem odlupoval nořením konečků prstů do co nejvíce horké vody´), pak vám doporučuji slepit si předem nějaký nenáročný kit a získat tak alespoň nezbytné minimum potřebné zručnosti.
 
18.3.2007
 

HOME

zpět