TeamLosi Micro-T Stadium Truck RTR (LOSB0230)
Náhrada NiMH akumulátoru akumulátorem Li-Pol
 
Přestože jsem jsem na počátku předpokládal záměnu hnacího NiMH akumulátoru akumulátorem Li-Pol, nakonec jsem se k tomu neodhodlal - nikde jsem nenašel lipolky, které by se vešly do prostoru pro akumulátor a měly výrazně vyšší kapacitu, než 150mAh stávajícího akumulátoru. Teprve přestavba losinek na dakarské Tatry, kde využívám prostor pod korbou na lipolky 460mAh, mi to umožnila. A protože se mě na to v poslední době ptalo několik lidí, rozhodl jsem se věnovat tomuto tématu samostatný článek.

Jak jsem už mnohokráte na tomto webu deklaroval, můj vztak k eletrotechnice není nijak příkladný, ale i já jsem cítil, že 3,7V jednoho článku je oproti 4,8V NiMH akumulátoru málo a 7,4V dvou článků naopak příliš.

A jelikož v losince není dost místa na to, abych nahradil originální přijímač integrovaný na jedné desce s regulátorem, přijímačem a regulátorem, u kterých bych věděl, že je napětí 7,4V neohrozí, nechal jsem si pro jistotu od kamaráda udělal "srážeč napětí" ze tří diod 1N5401, což jsou diody 3A/80V, ale lze tam prý dát jakékoli křemíkové 3A (motor bere, jak mi kamarád ověřil měřením, od 0,5 do 2A) - nejčastěji jsou prý k sehnání 1N5408, které jsou na 1000V. Rozměrově je to totéž.

Jak můžete vidět, docela tam pasují:-)

Diody se zapojí do série (tj. přímo mezi akumulátor a desku přijímače) v propustném směru (pokud losinka nereaguje na vysílač, pak jsou diody v závěrném směru a stačí je jen zapojit obráceně).
 .
 
Nezapomeňte, že pokud použijete jako zdroj energie akumulátory Lixxx, měl by váš regulátor umět uhlídat minimální napětí akumulátoru (3V na článek) a včas zastavit odběr proudu, protože tento pokles má na jejich životnost údajně fatální vliv.

Losinka to samozřejmě neumí, takže je třeba mít to na mysli a raději přestat jezdit dříve, ev. si opatřit nebo vyrobit indikátor poklesu napětí. Nabídek i návodů lze na internetu najít dost. U mých dakarských Tater tuto funkci plní osvětlení - kamarád mi vyrobil "udělátko", které způsobí, že při poklesu napětí pod 6V svítící diody zhasnou.
 
22.4.2007
 

HOME

zpět