Olejové tlumiče HYPE Minimonster  Originální odpružení minimonstera mě moc neuspokojovalo. Z mého subjektivního pohledu jsou originální pružiny příliš tuhé, takže má minimonster při dopadu po skoku vlastnosti hodně nafouklého míče. Uvítal jsem proto možnost vyměmit pružící jednotky za tuningové s olejovými tlumiči.

Dejte pozor při sundavání kol z nápravy - jsou přichycena plastovými matičkami.

 
Celá sada obsahuje silikonový olej neznámé hustoty, pružiny a všechny potřebné kovové, plastové i těsnící prvky a i pro mě srozumitelný návod s axonometrickými nákresy, jak pružící jednotky sestavit.

Ještě více, než u montáže modelu motorky doporučuji sestavování tlumičů provádět na bílém prostěradle nataženém na podlaze, ev. alespoň bílém ubrusu na stole:-) - především pružné pojistky, tzv. "ségrovky", jsou dostatečně titěrné a přitom dostatečně pružné. Přestože jsem s tím počítal a manipuloval s polosestavenými písty těsně nad podložkou, jednu z nich se mi "podařilo" nedostatečně "zacvaknout", takže mi teprve v průběhu další manipulace s pístem vyskočila, a měl jsem co dělat, abych ji na téměř prázdné desce stolu našel.
2282882_IMG.jpg
 
2282891_IMG.jpg  
Jedinou operaci, kdy jsem postupoval jinak, než naznačoval návod, byla instalace těsnění dříku pístu.

Když jsem postup dodržel, o-kroužky se v tělese tlumiče vzpříčily a bránily pohybu pístu.

Postupoval jsem tedy tak, že jsem o-kroužky nasunul na dřík pístu a teprve pak zašrouboval spodní víko tělesa tlumiče. Po té jsem dřík vyjmul a pokračoval dle návodu.
 
2282893_IMG.jpg 2282897_IMG.jpg
Součástí sady jsou, kromě pístu se dvěmi otvory, i písty s jedním nebo třemi otvory. Jelikož jsem ale subjektivně usoudil, že pružiny dodávané v sadě jsou stále příliš tuhé, nijak jsem s nastavením tlumičů nelaboroval a, kromě přednachystaných pístů, jsem použil také dodaný olej a současně nepoužil žádné podložky zvyšující tuhost pružin.

.
Aby tlumiče tlumily, tj. aby se píst v tělese tlumiče pohyboval, je třeba těleso tlumiče olejem nepřeplnit. K upuštění přebytečného oleje slouží otvor v horní části tělesa tlumiče, který se "otvírá" povolením horního víka. 2282888_IMG.jpg
 
2282900_IMG.jpg  
Nové pružící jednotky minimonsteru nejenom sluší ...
... ale dávají mu, oproti původním pružícím jednotkám, na pohled příjemnou schopnost přizpůsobit se terénu. Ve skutečnosti to vede až k téměř 50% "přiřizování" řídících kol. 2292913_IMG.jpg
2292911_IMG.jpg 2292914_IMG.jpg

HOME

zpět