Co bylo nového v r. 2005  
 
Autor spřáteleného webu Modelařina na koleně mě vyzval, ať si vytvořím ikonu svého webu. Tady je: , a pro ty z vás, kteří byste chtěli umístit odkaz na své stránky, je tady její zdrojový text..


31.12.2005 - Tahle várka je ve znamení Vánoc a Silvestra. Ty letošní Vánoce v sobě přinesly příslib modelářských příspěvků v příštím roce, protože Ježíšek mi přispěl na koupi modelu Traxxas REVO, který už je na cestě za mnou kudysi přes oceán, a já se těším, až ho začnu předělávat v duchu Projektu Crawler :-)

Tentokráte vám nabízím svou MoDiNaKo (Mojí Dílnu Na Koleně).

A protože základním principem světa i života je rovnováha, přidávám svůj zdánlivě nemodelášřský povzdech a zamyšlení nad tím, zda by i drobní prodejci měli dostávat dotace stejné, jako drobní zemědělci.

Přeji všem hezkého Silvestra a a v příštím roce modely bez poruch a jen samou radost z jejich stavby, vylepšování i provozu.

Sobě pro potěchu jsem pak založil rubriku Úvahy a fejetony, ve které bych rád ukojoval svou ukecanou introveci:-D Pro začátek jsem dal k dobrému mou příhodu s problémem parkování aut v Praze.

26.12.2005 - Po přečtení článku o pájení na spřáteleném webu MONAKO mě hned napadla má úprava připevňování pájecí smyčky na pistolovou páječku.

Sobě pro potěchu jsem pak založil rubriku Úvahy a fejetony, ve které bych rád ukojoval svou ukecanou introveci:-D Pro začátek jsem dal k dobrému mou příhodu s problémem parkování aut v Praze.

13.12.2005 - Dne 22.06.2005, kdy jsem byl vykázán z diskuzního fóra na RCAUTA.net po té, kdy jsem na jedné z diskuzí vyjádřil a především obhajoval svůj názor, odlišný od víry adminů. Tehdy jsem sepsal svůj pohled na, jak jsem se domníval, výjimečné nedorozumění mezi námi a, abych nevypadal jako uražený ješita, umístil jsem ho do hlubin svého webu, aby si ho našel jen ten, koho to opravdu zajímá.

Dne 12.12.2005 jsem objevil člověka s podobným osudem, který byl dle stejného scénáře z diskuzního fóra RCAUTA.net vyobcován.

A protože se zdá, že se jedná o standardní "likvidační" postup adminů, tady jsem popsal jeho scénář a navíc jsem porovnal pravidla diskuze, která vyhlásili se skutečným chováním adminů.

11.12.2005 - Tato doba, alespoň v mém případě, moc modelařině nepřeje. Předvánoční úklidové "běsnění" ale nebrání "objevování Amerik", ba právě naopak. A tak tato várka příspěvků tomu i odpovídá - podělím se s vámi o to, jak pohodlně odmrazuji ledničku, jak bez námahy "prošťuchuji" ucpané vodovodní odpady a jak se zbavil plísně pod malbou.

5.12.2005 - S laskavým svolením autora tu publikuji překlad návodu jak nalepit pneumatiku na disk..

4.12.2005 - Dnes se s vámi podělím o svou osobní zkušenost, jak jsem navzdory obecným předpokladům zachránil příliš vybitý LiPoly akumulátor Kokam 2S-1P 7,4V - 1500mAh.

26.11.2005 - V této sadě příspěvků jsem se věnoval mechanismu řízení RC modelu motokrosového motocyklu RadioShack Honda CR250R

Jednak jsem pokusil popsat jeho princip a možnosti úprav a dále ukázat, jak jsem postupoval při náhradě pružiny přímým táhlem.

V souvislosti s tím jsem ukázal desku přijímače a její umístění v modelu a do "Obecných technických problémů" přidal další dvě mnou "objevené ameriky" - jak odlepovat dily spelené vteřinovým lepidlem a zásady práce se samořeznými šrouby (nejen) do plastu.

24.11.2005 - Nečekaný zážitek z testovacího drandění s RC modelem motokrosového motocyklu RadioShack Honda CR250R v parku nedaleko mého bydliště mě přiměl napsat tuhle reportáž.

Upřímně řečeno, měl jsem problém, kam jí zařadit, ale nakonec jsem jí dal mezi "Obecné technické problémy". Snad mi dáte po přečtení za pravdu:-)

23.11.2005 - Při brouzdání po internetu jsem narazil na velice podnětný článek o špičkovém tuningu RC modelu motocyklu KYOSHO Honda NSR 500 téměř zadarmo, který mi jeho autor dovolil publikovat i na tomto webu, přičemž ho, oproti originálu, doplnil o detailnější informace v duchu "objevených Amerik".

Jeho web TRF414M s pro mě velice inspirativní částí "Typy a rady" (např. popis postupu, jak seřídit přední světlomety modelu mě přímo okouzlil) jsem proto zařadil do odkazů na přední místa.

21.11.2005 - Rozšířil jsem informaci o používání plechu konzerv a tub (nejen) v modelařině o konkrétní příklad použití hliníkových fólií z víček jogurtů a doplnil doporučení před 1. jízdou modelu RadioShack Honda CR250R o seřízení zubové vůle, kterážto činnost mi připomněla mou znalost, Jak smontovat (nejenom) zubové čerpadlo, tj.zařízení, kde rotují nějaké součásti a je třeba přesně vymezit jejich vzájemné vůle nebo osy jejich rotace.

18.11.2005 - Tahle sada příspěvků je plně věnována RC modelu RadioShack Honda CR250R. Za pomoci kamaráda se nám konečně podařilo, i když nekvalitně (přecenil jsem intenzitu světla podzimního odpoledne), zachytit model v jízdě.

A pro ty z vás, kteří by se rozhodli následovat našeho příkladu a model si pořídit, jsem sepsal svá doporučení, co udělat s modelem před jeho první jízdou.

6.11.2005 - Uvědomil jsem si, že jsem svým způsobem porušil princip "objevených Amerik", když jsem se při popisu výroby svých přepravek (zde a, zde) zmiňoval o přichycení popruhů sedlářskými nýty, a předpokládal, že "každý" ví, jak se to dělá. Tak pro ty, co to nevědí, tady je mé povídání o nich.

Při drandění v chladném počasí jsem figurce jezdce modelu motokrosového motocyklu Honda CR250R ulomil hlavičku. Tady je reportáž, jak jsem jsem postupoval při její opravě. A protože jsem při tom poptřeboval sundat figurku z modelu, tak tady je návod, jak na to.

29.10.2005 - Konečně jsem si udělal pořádek v odkazech na mnou nejnavštěvovanější weby s tematikou RC modelů aut. Rozdělil jsem je na weby s RC tematikou, diskuzní fóra, RC kluby a prodejny.

20.10.2005 - Přidávám pár příspěvků po delší přestávce, kdy nedostatek volného času způsobil, že jsem se dočasně přestal věnovat osobnímu "výzkumu" v oblasti malých modelářských spalovacích motorů a tu trošku volného času věnoval své nové modelářské lásce, modelu motokrosového motocyklu Honda CR250R (tady máte pár žánrových obrázků z drandění na dráze ve Kbelích) a mj. i výrobě přepravky pro něj.

Řízením OSUDU se díky modelům motocyklů ze mně, více méně proti mé vůli, stává elektromodelář. K jaké základní výbavě jsem se zatím dopracoval se dočtete zde. V té souvislosti byly pro mě nádhernou "objevenou Amerikou" smršťovací bužírky, a tak jsem jim věnoval samostatnou kapitolku.

No a nakonec jsem přidal své vyznání, jakým způsobem získávám (nejenom) modelářské informace.

18.9.2005 - Můj "strojový park" se rozrostl o model motokrosového motocyklu RadioShack Honda CR250R. Je to sice zase jen elektra, ale opět jsem se tak přiblížil vyplnění svého klukovského snu, modelu enduro motocyklu poháněněného spalovacím motorem. Zatím jsem na web umístil jeho technická data.

4.9.2005 - Podařilo se mi objevit vysílač dvoukanálové soupravy, o které jsem si myslel, že už se ztratila v nenávratnu.

3.9.2005 - Objevil jsem vhodnější LiPoly akumulátory pro RC model motocyklu KYOSHO Honda NSR 500 a změněné jízdní vlastnosti HYPE Minimonstera změkčením odpružení, díky tuningovým tlumičům, mě přimělo změřit úhly "přiřizování" v důsledku překřížení přední nápravy.

27.8.2005 - Tahle sada příspěvků je opět lehčího rázu a převážně o mnou a pro mě objevených amerikách mimo modelařinu. První a troufám si tvrdit nejdůležitější je o tom, co dělat, když vám chcípne na železničním přejezdu motor a blíží se vlak. Druhá pak je jen takovou titěrnůstkou, která ale zpříjemňuje život - co dělat, aby se člověk nepobryndal mlékem z krabice.

Z modelářské tématiky nabízím své řešení mobilního kompresoru pro ofukování modelu při jeho čištění.

22.8.2005 - Tahle sada příspěvků je lehčího rázu a je vlastně jen o mnou a pro mě objevených amerikách:-) První je dokonce i z jiné oblasti, než modelařiny. Moje sekačka s motorem TECUMSEH náhle začala ztrácet výkon a působila dojmem, jako by se jí zvětšil předstih zážehu - dnes už vím, co bylo příčinou a navíc, jak nastavit zapalování, což je informace, kterou jsem marně i na internetu, hledal.

Nabízím vám tu svůj postup, jak jsem upravil tankovací lahev, když mi prasklo víčko a ztratil jsem "čepičku" tankovací trubičky, a jak chráním páky ovladačů svého vysílače před mechanickým poškozením při přepravě.

A protože chystám ucelený blok o spalovacím motoru svého modelu, dal jsem na web jeho technická data včetně manuálu a odkazů na webové stránky jeho výrobce a prodejce.

6.8.2005 - Nabízím jedno z možných řešení přichycení krytu motoru a akumulátorů RC modelu motocyklu KYOSHO Honda NSR 500.

5.8.2005 - Tuto dávku příspěvků jsem věnoval HYPE Minimonsteru. Doplnil jsem technická data, tradičně i s odkazy na stránky výrobce a prodejce - upřímně řečeno, netuším, který je který:-). Podělil jsem se o zážitek s odmontováváním kol a popsal své zkušenosti s instalací chrániče proti překlopení a tuningových olejových tlumičů.

1.8.2005 - Nedorozumění s jedním adminem webu RC AUTA a neurčitým počtem "všech adminů, kteří jsou s ním za jedno", skrývajících se v anonymitě podpisu "Admin" a jediné adminovské mailové adresy, postoupilo do "vyšší fáze" - byl jsem opět vykázán z diskusního fóra, opět aniž mi byl vysvětlen důvod a opět aniž by mi tudíž byl poskytnut prostor na obhajobu, ale tentokrát navíc, aniž mi to bylo vůbec oznámeno.

Vnímám tento jejich jednostranný akt jako formu pomluvy, o které vím, že je proti ní obrana marná, ale zároveň nutná. A tak jsem sepsal pro ty, které by to zajímalo, jak celé nedorozumění z mého pohledu skutečně probíhalo. A přestože spor nebyl v tom, zda byl můj příspěvek smazán právem, či neprávem, ale o tom jak to bylo provedeno, oprášil jsem své teoretické znalosti, a pro ty z vás, které zajímá, co se v jejich motoru skutečně děje, jsem sepsal tohle nijak vědecké, ale přece jenom trochu techničtější stručné pojednání a zavzpomínal si na jeden z k mototoru ohleduplných způsobů zastavení.

21.07.2005 - Na naléhání neúnavného a stálého návštěvníka tohoto webu, jsem konečně dokončil reportáž o stavbě RC modelu motorčičky KYOSHO Honda NSR 500. Doufám, že ho v dohledné době potěším i poznatky z ježdění s ní a přidám nějaké to video.
Moje zkušenosti s provozem motorčičky mě vedly k úpravě názoru na provoz modelů s elektrickým pohonem.

12.07.2005 - Moje RC motorka mě téměř absolutně uchvátila. Takže i když jsem ještě ani nestačil dát dohromady reportáž o její stavbě, už je tu reportáž o tom, co se na ní může provozem polámat a jak jsem to napravil. Doufám, že informací o využití konzerv, plechovek a kovových tub od krémů a past snad konečně objevím "ameriku" alespoň i pro některého z vás.

07.07.2005 - Tento týden jsem slaměným vdovcem. A tak, místo abych jako jiní mí vrstevníci strhával snubní prstýnek a vyrážel za "babama", udělal jsem si z obýváku dílnu, Minimonstera vybavil rámem proti překlopení a dopřál mu tuningové olejové tlumiče (reportáž o tom zatím chystám - teď jsem alespoň zařadil své vidění, co je to tuning) a splnil si další ze svých klukovských snů a sestavil si RC motorku KYOSHO Honda NSR 500. Reporáž ze stavby také chystám, tak jsem dal na web zatím alespoň technická data. No a také si naplno užívám simulátor závodů RC aut s modulem na propojení PC s vysílačkou.

04.07.2005 - Střet s dogmatiky "Církve Svatého Setrvačníku", a především pak věta "V RC modelarine delam asi 15 let a v autech neco kolem 5 let.", kterou protistrana zdůvodňovala proč považuje můj "pohled za zcela zcestny", dal vzniknout hned několika příspěvkům. Jednak jsem prošel svůj archiv a připomněl si modelařinu před čtvrt stoletím, obnovil svůj příspěvek na téma, který způsob zastavení motoru je ohleduplnější, doplněný o nové informace, zamyslel se nad mýty a pověrami nejenom v modelařině, a v té souvislosti se zmínil o "blbovzdorností kontaktů napájecích článků u modelu HYPE Minimonster, u kterých nezáleží na tom, jak články mezi ně vložíte.

23.06.2005 - Minulý víkend mi při drandění zase vypadla hnací hřídelka přední nápravy. Kamarádka výtvarnice mi poradila, co s tím.

21.06.2005 - Kamarád mi dodal nový program na levé menu, takže by se mělo regulérně zobrazovat ve všech prohlížečích.

12.06.2005 - Po delší odmlce, způsobené pracovním vytížením, jsem přidal na web další příspěvky. Ve snaze popsat zpracování lexanové karoserie, jsem přidal návod na výrobu klasických obtisků i pro pamětníky pracovní postup výroby kašírované karoserie popsaný v knížce abc AUTOMOBILOVÉHO MODELÁŘSTVÍ, včetně obrazové přílohy plné obrázků nádherných maket a polomaket automobilů.

15.05.2005 - Vrátil jsem se k úvodním zamyšlením a přidal úvahu o tom, zda koupit buggy nebo truck.

07.05.2005 - Pokračuji v popisu následných úprav. Tentokrát na podvozku.

06.05.2005 - Ve snaze popsat stavbu modelu jsem zjistil, že před tím musím ukázat jeho následné úpravy, kterých bych se mohl dovolávat, a tak jsem nejprve popsal jak zamezit šíření trhliny a následné vyztužení lexanové karoserie.

30.04.2005 - Pro potěchu svou a snad i návštěvníků jsem založil sekci Pro pamětníky a pro začátek v ní publikoval návod z roku 1966 na Model motokáry pro malé i velké.

29.04.2005 - Podělil jsem se o "své know-how" s výrobou přepravek na modely.

27.04.2005 - Přidal jsem úvahu Elektra nebo "čuďák"? v bloku "Začínáme" a podělil se o zkušenost se startováním "uchlastaného" motoru.

25.04.2005 - doplnil jsem technická data a dokumentaci modelu KYOSHO Xanavi Nismo Skyline (o kterém jsou vlastně tyto stránky), zatím bez odkazů na jednotlivé komponenty, které budu doplňovat společně s informacemi o těchto komponentech) a přidal úvodní článek bloku "Začínáme".

24.04.2005 - první grafický návrh webu včetně úvodních článků je na světě.

13.04.2005 - zaregistroval jsem si doménu www.offroad-rc.info.

03.04.2005 - objevil jsem inspirující web o Traxxas REVO a definitivně se rozhodl, že vytvořím podobný web, zaměřěný ale nikoli tolik na můj model KYOSHO Xanavi Skyline, jako spíše na mé modelářské zkušenosti, rep. přesněji nezkušenosti.

HOME

zpět