Změna převodu skútru HONDA SH150i


 
Jelikož nezanedbatelnou součástí mých pravidelných tras je i dálnice, bylo jen otázkou času, kdy mi začne vadit zjevná neochota ukazatele rychlosti mého skútru HONDA SH150i pokračovat ve svém pohybu za rysku 100 km/hod (zvláště poté, kdy jsem mu dopřál “tuningový” variátor Malossi Multivar 2000) a jeho naprosto razantní zamítnutí ocitnout se za ryskou 110 km/hod, a to i při jízdě z prudkého kopce :-(
 
Ve skútrservisu v Bránické ulici v Praze mi nabídli možnost instalace “tuningového” těžšího převodu. V následujícím příspěvku se s vámi chci podělit o své zkušenosti s tímto prvkem.
 

 

V úvodu mám potřebu zdůraznit, že svou hmotností (včetně přepravované batožiny) vydám za téměř 2 drobné jezdce současně, a tak není divu, že po jen záměně hřídele s ozubeným pastorkem, který má o 1 zub více, než originál, se dostavilo zklamání, protože znatelně poklesla akcelerace mého skútru (subjektivně jsem měl pocit, že jsem se vrátil na Leada :-D) a, což mě deptalo více, stroj zlenivěl i na dálnici, takže ukazatel rychloměru se jen neochotně posouval za rysku 100 km/hod a pouze při jízdě z velmi prudkého kopce se neochotně posouval za rysku označující 110 km/hod. Mé rozladění proto nedokázalo vykompenzovat ani lepší chování v oblasti 70 až 90 km/hod. oproti původnímu převodu.
 
Naštěstí ve skútrservisu v Bránické ulici v Praze to pojali osobně, takže se pustili do ladění spojky a variátoru, kdy použili i jiné válečky a pružinky, takže se jim podařilo chování mého skútru přeci jenom vylepšit, nicméně ne tak výrazně, abych nepřestával stále koketovat s myšlenkou, že nechám vše vrátit do původního stavu :-)
 
Tehdy mi jako další možnost navrhli, doplnit zapalování mého skútru o “tuningový” eliminátor lambda sondy. Teprve po jeho instalaci se chování skútru přiblížilo mým představám, tj. z kopce jej lze rozjet až na 130km/hod, na dálnici se maximální rychlost dle profilu trati pohybuje mezi 100 až 120km/hod, přičemž akcelerace je obdobná skútru s původním převodem. Kupodivu spotřebu benzinu lze udržet v přijatelných mezích - při rozumně svižné jízdě (tj. nikoli “plný plyn - brzda - plný plyn”) jezdím po Praze za 2,8l/100km. Podobné je to na dálnici - při jízdě neustále na plný plyn si skútr vezme 4,6l/100km. Stačí ale trošku ubrat plyn, nechat ukazatel rychloměru se pohybovat mezi 100 a 110 km/hod. a na rysku rychlosti 120 km/hod. ho pustit jen z kopce, a spotřeba se při jízdě na dálnici začne pohybovat mezi 3,5 až 4l/100km, což si brával při jízdě po dálnici i s původním převodem :-)
 
Každopádně tato úprava se ukázala být přínosem pro mou podivínskou úchylku pro jízdu z kopce na volnoběh :-D Díky novému odladění rozepíná spojka mého skútru už ve 30 km/hod (nikoli při obvyklých 20 km/hod), takže si mohu tuto svou libůstku dopřávat častěji, než před tím :-D
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Na základě osobní zkušenosti mohu potvrdit, že změna převodu skútru za těžší převod má u skútru HONDA SH150i smysl pouze tehdy, jste-li nuceni častěji jezdit po dálnici (u mně to činí 50 až 75% z celkem ujetých km).
 
Stejně tak je třeba počítat s tím (zvláště nejste-li jako já žádní “drobečkové”), že je nezbytné jednak odladit spojku a variátor a, pokud možno, doplnit zapalování o elektronický eliminátor lambda sondy.
 

 

 

10.9.2012


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.