Další ze skvělých vlastností skútru Honda SCV100 Lead


 

Když jsem před časem popisoval vlastnosti svého skútru Honda SCV100 Lead, zapomněl jsem se zmínit o jedné, která mi tehdy nepřipadala důležitá, ale která mi včera večer pomohla dostat se z možného maléru, že si zaslouží, abych se tu o ní zmínil samostatně.
 
Možná, že je vlastní všem skútrům (nemám s nimi zkušenost), každopádně Leadu je dána měrou vrchovatou :-)
 
Tou vlastností je jeho až neskutečná stabilita!
 

 
Vždy, když dojíždím k červené na semaforech nebo auta v koloně, mám pocit, že i můj skútr je vybaven setrvačníkem v zadním kole, jako mé RC modely terénních motocyklů, protože i v nulové rychlosti je málokdy nutné sundat nohu z podlahy, abych jí podepřel padající skútr - obvykle stačí jen přidat plyn a třeba i jen pomalou rychlostí pokračovat v jízdě! :-)
 
Tento pomyslný setrvačník, resp. neskutečná stabilita skútru Honda SCV100 Lead, mě zachránil včera večer, když jsem na mokrém povrchu vjel sice pomaleji než obvykle, ale jak se ukázalo, přesto příliš rychle do Zlíchovského tunelu od Barrandovského mostu. Naštěstí jsem jel v levém jízdním pruhu, a tak, když dostal v levotočivé zatáčce můj Lead smyk, stačilo jen nezmatkovat, jemně ubrat plyn (na přílišné ubrání reagoval snahou se rozkmitat v podélné ose), a protože neměl ani náznakem snahu si lehnout, nechat ho odstředivou silou vynášet bokem směrem k pravému jízdnímu pruhu (ev. jemně natočit přední kolo ve směru smyku) a počkat, až se pneumatiky chytnou a on začne zase poslouchat mé pokyny, což se opravdu stalo dostatečně včas tak, abych nepřekřížil dráhu vozidlům jedoucím v pravém jízdním pruhu :-)
 
Bezděky se mi vybavila odpověď fenomenálního žokeje Josefa Váni po nedělní Velké pardubické o tom, jak zvládl jeho kůň Tiumen chybu na Taxisově příkopu, která by pro jiného koně byla fatální: “To je pravda, ale vidíte, Tiumen šel dál, jako kdyby se nic nestalo”. Měl jsem ze svého skútru Honda SCV100 Lead (a především z toho, jak se dokonale vyrovnal s mou jezdeckou chybou) pocity zcela totožné! :-)
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Pokud dostane váš skútr Honda SCV100 Lead v zatáčce smyk, důvěřujte mu a ponechte na něm, aby se sám s touto situací vypořádal, tj. uberte jemně plyn (že jste ubrali příliš, poznáte z toho, že bude mít snahu se rozkmitat v podélné ose), nechte ho odstředivou silou vynášet bokem směrem ven ze zatáčky (ev. jemně natočte přední kolo ve směru smyku) a jen počkejte, až se pneumatiky chytnou a on začne opět poslouchat vaše pokyny :-)
 

 

11.10.2011


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.