Moje Honda Lead 100 - porovnání její spotřeby a jízdních parametrů před a po “Vestci”


aneb

Proč a jak s Hondou do Vestce u Prahy podruhé:-)

 
 

Když jsem si přivezl svou Hondu Leada 100 z “16titisícové prohlídky” měl jsem pocit, že mi v servisu Honda Vestec vrátili nějaký nový stroj, citelně silnější, rychlejší, dynamičtější a vlastně i úspornější (byť nepatrně). V servisu mi tvrdí, že “nic zvláštního neudělali”, že prý “jen” vyměnili řemen a dali nový filtr… :-)
 
Nechtěl jsem dělat předčasné závěry, a tak jsem s tímhle příspěvkem čekal než ujedu alespoň 1.000km, aby mé závěry byly pokud možno objektivní.
 
Nabízím vám tu proto porovnání jejích jízdních parametrů a spotřeby před a po návštěvě servisu Honda ve Vestci.
 

 
Pro názornost jsem uspořádal charakteristiky stejné oblasti vždy vedle sebe, a to tak, že nalevo se jedná o minulost, tj. důsledky nastavení Jarovského a napravo pak současnost, tj. důsledek nastavení Vesteckého :-)
 
Než budu ale pokračovat, nejprve nadefinuji zátěž, kterou má osoba pro mého Leada představuje:
 
Měřím 194cm a oblečený, s přilbou, páteřákem a s batohem, který vozím na zádech, podle jeho obsahu vážím cca 105 až 115kg

 
A pokud jde o styl jízdy, ten se nezměnil, tj. v podstatě dám vždy plný plyn (pokud ještě není motor zahřátý, dávám na začátku cesty plynu cca 1/2 až 3/4) a uberu teprve v okamžiku, kdy dosáhnu požadované rychlosti, kterou pak dále již jen udržuji. Tj. buď vynucené provozem (ocitnu-li se v koloně), omezením (daným buď zákazovou značkou anebo limitem daným vyhláškou o provozu na pozemních komunikacích) anebo (a tady už mohu začít porovnávat):
 

bývávalo (Jarov) příjemná současnost (Vestec)
 
ocitne-li se ukazatel tachometru na hodnotě 75 km/hod (což je objektivně změřených reálných cca 70 km/hod). Z mírného kopce, resp. s příznivým větrem v zádech jede můj Lead klidně i tachometrových 80 km/hod. V častém využívání této rychlosti mi ale brání kombinace mých subjektivních pocitů, jednak úplně fyzicky cítím vír v nádrži ne nepodobný Maelströmu, ale hlavně zvuky i vibrace, které při této rychlosti můj Lead vytváří, ve mně vyvolávají nepříjemný pocit, že mu tím ubližuji :-) Každopádně, pokud se sám rozjede touhle rychlostí z prudšího kopce, nijak mu v tom nebráním :-)
 
ocitne-li se ukazatel tachometru na hodnotě 90 km/hod. Z prudšího kopce jede můj Lead klidně i tachometrových 95 km/hod. V častém využívání této rychlosti mi ale brání kombinace mých subjektivních pocitů, jednak úplně fyzicky cítím vír v nádrži ne nepodobný Maelströmu, ale hlavně, byť to nic nesignalizuje, ve světle skutečnosti, že “papírová” maximálka je 79km/hod., se bojím, abych motoru neublížil :-)
 
Čistě ze zvědavosti jsem svého Leada, a to jen jednou, přiměl k jízdě rychlostí, kdy ukazatel rychloměru zespoda olizoval hodnotu 85km/hod (což odpovídá rychlosti 79 km/hod, která je výrobcem deklarovaná jako jeho maximální), ale vibrace i zvuky, které vyluzoval, jsem pochopil jako hrubé nadávky, kterými mě za to častuje, a tak mu k nim od té doby nezavdávám příčinu :-D
 
Čistě ze zvědavosti jsem svého Leada, a to jen jednou, nechal jet z prudšího kopce neustále na plný plyn, ale v okamžiku, kdy se ukazatel rychloměru přehoupl přes hodnotu 95km/hod a skútr nedával ničím najevo, že by mu další zrychlování vadilo, zbaběle jsem (vzhledem k již zmiňované skutečnosti, že “papírová” maximálka je 79km/hod. a z toho vyplývajícího strachu, abych motoru neublížil) ubral, aniž bych dosáhnul rovné stovky a dál už jen nechal ukazatel rychloměru kolísat mezi 90 a 95km/hod :-D
 
On se mi pak za mou ohleduplnost k němu odvděčuje svou spotřebou :-) Ta je mimo obec 3 l/100km a v obci (v mém případě v Praze) osciluje pár setinami kolem 3,3l/100km. Těch 10% navíc je daň za časté brzdění a rozjezdy dané provozem řízeným světelnými semafory na křižovatkách.
 
On se mi pak, navzdory mé bezohlednosti k němu, odvděčuje svou spotřebou :-) Ta je paradoxně mimo obec 3,1 l/100km a v obci (v mém případě v Praze) navzdory častému brzdění a rozjezdům daným provozem řízeným světelnými semafory na křižovatkách osciluje mezi 2,9 až 3l/100km. Přičítám to skutečnosti, že provoz po Praze nedává příležitost k jízdě rychlostí tachometrových 85 - 95km/hod. :-)

 
Pro jistotu zdůrazňuji, že můj Lead vozí co do hmotnosti vlastně pasažéry téměř dva:-D a díky mé výšce klademe společně větší aerodynamický odpor, než Lead s řidičem průměrné výšky. Každopádně tyto údaje mám podloženy pečlivou evidencí všech čerpání benzínu a stavů tachometrů, kdy k nim došlo :-)

 
Pokud jde o provozní rychlost, moje Honda Lead 100 se podle úrovně stoupání vozovky nejlépe cítí, když se při ustálené jízdě na plný plyn se ukazatel jejího rychloměru pohybuje kolem rysky 70 km/hod plus-mínus 5km/hod.
 
Vezmu-li jako etalon pro oblast maximálního kroutícího momentu motoru stoupání do Strahovského tunelu (kde neexistuje protivítr ani vítr v zádech, který by dosaženou rychlost relativizoval), pak tady stoupá můj Lead trvalou rychlostí tachometrových 75km/hod.
 
Jen výjimečně narazím na stoupání, kde by rychlost mého Leada klesla na tachometrových 60km/hod. A zatím snad jen jednou jsem narazil na stoupání, kdy rychlost mého Leada pode mnou klesla na tachometrových 55km/hod.
 
Pokud jde o provozní rychlost, moje Honda Lead 100 se podle úrovně stoupání vozovky nejlépe cítí, když se při ustálené jízdě na plný plyn se ukazatel jejího rychloměru pohybuje kolem rysky 80 km/hod plus-mínus 15km/hod.
 
Vezmu-li jako etalon pro oblast maximálního kroutícího momentu motoru stoupání do Strahovského tunelu (kde neexistuje protivítr ani vítr v zádech, který by dosaženou rychlost relativizoval), pak tady stoupá můj Lead trvalou rychlostí tachometrových 77,5km/hod.
 
Jen výjimečně narazím na stoupání, kde by rychlost mého Leada klesla na tachometrových 60km/hod. A zatím snad jen jednou jsem narazil na stoupání, kdy rychlost mého Leada pode mnou klesla na tachometrových 55km/hod. V této souvislosti pak mám ověřeno, že pro rychlosti dosahované při zpáteční cestě platí, že oč jsem jel do kopce na plný plyn pomaleji, než tachometrových 80km/hod, o to pojedu z takového kopce na plný plyn rychleji, tj. např. stoupám-li rychlostí tachometrových 70km/hod., mohu se těšit cestou zpátky na jízdu rychlostí tachometrových 90km/hod. :-)
 

 

 
Sečteno a podtrženo:
Stále více lituji, že jsem si svého Leada nenechal seřídit ve Vestci už při koupi ve 12.000km, protože jsem si mohl užívat maximální euforie, kterou mi teď každá jízda s ním poskytuje, i předchozích 4.000km.
 

 

29.9.2011

 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.