Jízdní vlastnosti


RC modelu
Traxxas Summit VXL

 
 
 
Pominu-li drobné problémy s tvarem vysílače dálkového ovládání, pak jediné zklamání, které mi model způsobil, je skutečnost, že jeho rozměry, byť je deklarován v měřítku 1/16, neumožňují zúčastňovat se závodů modelů v tomto měřítku :-(
 
Přesto mi kolegové v čelákovickém RC auto klubu výjimečně umožnili zúčastnit se jednoho závodu MiniOffroad Čelákovice, a tak se s vámi mohu podělit i o zkušenosti z jízdy tohoto modelu :-)
 
 

 
Jak je patrné z fotografie, ostatní modely ve skutečném měřítku 1/16 jsou vedle modelu Traxxas Summit VXL drobečkové :-D

Především ale závodní ježdění po okruhu v čelákovické Sokolovně potvrdilo, že model je navzdory relativně vysoko položenému těžišti (které je ale současně díky unikátní konstrukci pérování na takovouto siluetu nezvykle nízko) díky velkým rozchodům náprav a také díky vynikajícím jízdním a adhezivním vlastnostem širokých pneumatik, nezvykle stabilní.
 

Při jízdě velmi připomíná obě „kačeny“ (tj. Tatru 805, ale především legendární Citroen 2CV, který své unikátní chování zužitkoval v mnoha nejenom francouzských komediích - kdo by neznal kaskadérské kousky rozesmáté a bezstarostné „sestřičky“ - jeptišky s Louis de Funesem v komediích o četníkovi ze Saint Tropez).
 
Model se vlivem kombinace odstředivé a setrvačné síly při jízdě neustále naklání, ale minimálně jeho tři kola vždy zůstávají na dráze.
 

 
Přitom je modelu dokonale lhostejné, jaké překážky právě zdolává - zda pokličky hustě rozeseté v prudké zatáčce…
 

 
… eventuálně model soupeře :-D …
 

 
… nebo se mu do cesty postaví “jen” :-) zvýšený mantinel dráhy.
 
Tělo modelu se jen plynule pohupuje nad dráhou, zatímco kola a ramena náprav neúnavně pulzují, jak to nepravidelný povrch dráhy po nich vyžaduje.
 

 
A tak jediným nepřítelem modelu jsou pilotovy ruce :-D

 
Na závěr přidávám zbylé fotografie z čelákovické Sokolovny, jejichž autorem (stejně jako těch předchozích) je Tomáš Nykodým, kterému tímto ze ně děkuji :-)
 


 

5.1.2011

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:

RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.