Jak vyrobit karoserii z PET lahve


 
 
Když jsem publikoval svůj příspěvek o využití PET lahví, kdesi v koutku mozku mě pochechtávala myšlenka, která se vždy obnovila, když jsem ústřižky PET lahví vyztužoval své lexanové karoserie a která vždy velmi intenzivně zesílila, když jsem vyráběl své papírovo balzové karoserie, jak z PET lahve vyrobit obdobu lexanové karoserie.
 

Není divu, že jsem zajásal, když mě Náhoda přivedla k obrázkům, které vám nabízím s laskavým svolením autora i jeho stručným vysvětlujícím textem, které mohou být pro vás podobnou inspirací, jako pro mě :-)
 
Tomuto příspěvku předchází popis přestavby podvozku modelu TeamLosi Micro-T Stadium Truck RTR pro tuto karoserii.
 

 
Již delší dobu jsem řešil jinou karoserii pro model Team Losi micro Baja. U nás na trhu je jich jako šafránu. Proto jsem se rozhodl vyrobit vlastní. Laminování v tomhle měřítku nepřipadá v úvahu. Karoserie z papíru je pěkná ale na chvilku. Nakonec jsem narazil na výrobu kabinek z PET lahví pro modely letadel. Tato metoda mě zaujala svou jednoduchostí a finanční nenáročností. Nejprve si potřebujeme vyrobit pozitivní kopyto, ze dřeva nebo balsy. Já zvolil balsu, lépe se opracovává. jako předlohu pro karoserii jsem si zvolil model E-Revo od Traxxasu. Na kopytu dělejte co nejmíň detailů, špatně se pak tvaruje.
 

PET lahve se mi nejvíc osvědčila od kofoly. Ustřihneme hrdlo a dno. Kopyto dáme dovnitř a vypodložíme klínkama, až je pěkně petka napnutá. Pak vezmeme horkovzdušnou pistoli a začnem postupně smršťovat a uhlazovat rukavicí, petku ke kopytu.
 

První pokus se nemusí zdařit. Ale materiálu je dostatek, tak se nic neděje. Mě se povedla až na 4. pokus. Potom karoserii vystřihneme nůžkama na lexan, zabrousíme. Povrchovou úpravu dělám jako u lexanovek tj. stříkám barvou na lexan zevnitř.

 
Tak tohle je moje novinka od Traxxasu Micro E-revo TXL 1/36 :-)

 
Aspoň doufám že se trošku podobá, celkem jsem se s tím napiplal :-) Karoska je vytvarovaná z Petflašky od Kofoly :-) A je napasovaná na podvozku Team Losi Micro Baja domácí úpravy.

 

 
Pár foto ze stavby:
 
základ kopyta

 
Po vytvarování, vystřižení, před nástřikem:

 
Spoiler:

 
Samolepky jsem použil z E-Reva VXL

 
Okna a světla jsou ze samolepící černé tapety, dozdebené hliníkovou humbrollkou.

 

 
A ještě přidám pár obrázků pro inspiraci :-)
 

Miroslav Jüptner 


 

 

23.12.2010


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.