Traxxas Summit VXL

 
Mám-li definovat svůj vztah k modelům na bázi uspořádání podvozku TRAXXAS REVO, pak je to láska na první pohled. Jakmile jsem na internetu zahlédl první video s tímto modelem, jak se ladně nese nad cestou-necestou, bylo mi jasné, že bez něj nemohu být. A jakkoli vyznavači jiných monsterů tvrdí, že není problém vyladit jejich podvozky tak, aby se chovaly, resp. reagovaly na nerovnosti terénu stejně, jako se chová, resp. reaguje TRAXXAS REVO, zatím jsem se nesetkal s modelem monster nebo stadium trucku, který by se dokázal současně vyrovnat s celou škálou povrchů a situací tak, jako to dokáží právě modely na bázi uspořádání podvozku TRAXXAS REVO.

Zdálo by se, že už nelze vymyslet nic dokonalejšího než model TRAXXAS REVO, přesto se to, z mého pohledu, konstruktérům firmy TRAXXAS podařilo, a to modelem SUMMIT - tento model svou univerzálností a téměř nulovou nutností údržby dokonale uspokojuje potřeby většiny současných RC auto modelářů, kteří podobně jako ostatní obyvatelé té bohatší části světa jsou stále více pohlcováni svými povinnostmi a na své koníčky mají stále méně času. Jeho mechanické části i elektronika jsou vodotěsné, motor Titan 775 poskytuje modelu vysoký přebytek výkonu a především na dálku ovládaná dvoustupňová převodovka umožňuje modelu v kombinaci s velkým překřížením náprav a na dálku ovládanými uzávěrkami diferenciálů plnit jak funkci crawleru (extrémně pomalá jízda s jemnou regulací rychlosti), stejně jako funkčnost klasického monster trucku, zdolávajícího volný terén vysokou rychlostí.

Přesto má tento model z mého pohledu dvě nepříjemné nevýhody, a to, že je příliš rozměrný a jeho pořizovací cena není z nejnižších. Tyto nevýhody ale nemá jeho “půlená” verze TRAXXAS SUMMIT VXL jehož cena je oproti většímu “bráškovi” jen o trošku větší než poloviční a s jeho rozměry je to podobné, přičemž za to platí pro mě přijatelnými ústupky:

  • není oproti originálu vybaven funkčním osvětlením, což mě osobně nijak nesbírá :-) Přitom ale jeho makety reflektorů i světelné rampy vyžadují jen jednoduchou úpravu, aby se staly funkčními;
  • nemá uzávěrky diferenciálů, zato má olejem plnitelné diferenciály, takže lze relativně snadno olejem vyšší hustoty zvýšit i jejich samosvornost;
  • nemá dvoustupňovou převodovku, takže se musí modelář rozhodnout, zda se bude věnovat normálnímu ježdění nebo se bude specializovat na crawling. V druhém případě mu pak stačí zvolit příslušnou kombinaci pastorku a hnacího kola.

 




Není proto divu, že jsem si, jak jen to bylo možné, tento model pořídil. A jsem nesmírně rád, že jsem tak učinil, protože mi neustále přináší kupu prožitků upřímného štěstí :-) Takže jediné zklamání (dá-li se to tak vůvec nazvat :-D), které mi model způsobil, je skutečnost, že jeho rozměry mi neumožňují zúčastňovat se závodů MiniOffroad Čelákovice - byť výrobce model deklaruje v měřítku 1/16, v porovnání s modely jiných výrobců odpovídá (především rozvorem 214mm) modelům v měřítku 1/12, resp. modelům v měřítku 1/10M (se zkráceným podvozkem).
 

15.12.2010

 
 
 


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.