Moje karoserie


pro můj RC model KYOSHO Half8 - Mini Inferno 1/16

 
 
 
Občas mívám pocit, že jsem jakýmsi modelářským Járou da Cimrmanem. Soudím tak z faktu, že relativně často prošlapávám slepé uličky, abych mohl říci “tudy ne, přátelé!” :-D
 
Takovou typickou ukázkou jsou i mé karoserie pro mé Mini Inferno :-)
 

 

 
Důvodem pro vytváření těchto karoserií je jednak skutečnost, že se mi nelíbí ta originální, ale také kvůli umístění akumulátorů Li-Fe, které se pod tu originální prostě nevejdou.

Jak už jsem se tu nejednou vyznal, nejsem obdařen dostatečnou zručností a současně trpělivostí nezbytnou pro řádný “finish”, abych dokázal vytvořit dostatečně maketovou karoserii některým z klasických postupů. Při tvorbě tatrováckých karoserií pro své “Losinky” se mi docela osvědčila papírová karoserie, kterých jsem v mládí poslepoval desítky, vyztužená balzovým prkýnkem tloušťky 1mm.

 
Jenomže, co je dostatečné pro model v měřítku 1/36, to neobstojí, především z hlediska dynamických sil při kotrmelcích modelu v důsledku jeho pádu, u větších modelů, a to počínaje měřítkem 1/18.
 

 

 
Když ale tahle technologie je tak nenáročná z hlediska přesnosti i nářadí!!” :-D
 
Podkladů je k sehnání nejenom na internetu nepřeberné množství - já pro první karoserii svého Mini Inferna použil jakousi propagační vystřihovánku Polského Fiata.
 
Stačí je jen naskenovat, v potřebném měřítku zvětšit a barevně vytisknout :-)

 
Člověk si vlastně vystačí s nůžkami a lepidlem

 
Potřebné kousky balsy stačí tvarovat bez měření, jen přikládáním k místům, kam je člověk chce vlepit! No prostě paráda!! :-D

 
Bohužel, pevnost takové karoserie, a to i navzdory původně mnou koncipovanému vyztužení, je naprosto nedostatečná :-(

 
Další verzi karoserie, vzniklou tímto způsobem, jsem vyztužil mnohem důkladněji, přičemž ale vzrostla jak její pracnost, tak i její hmotnost (nalakoval jsem jí místo nitrolakem rovnou naředěnou epoxidovou pryskyřicí), ale i tato karoserie nedokázala odolat prvnímu většímu karambolu :-(

 
Každopádně se téhle technologie nehodlám vzdát, protože se mi ty karoserie docela líbí :-) A tak někdy v budoucnu hodlám papírovou karoserii vyztužit sklolaminátem.
 
Z nedostatku času jsem ale tentokráte použil karoserii ze svého “bastlícího šuplíčku”, kterou je karoserie Traxxas REVO a kterou jsem jen patřičně zkrátil a ostříhal. Z téhož šuplíčku jsou i držáky karoserie.

 
Celá úprava zvedla ještě více těžiště modelu, než umístění akumulátorů Li-Fe, což je třeba mít na mysli především při prudším zatáčení.
 
Případné nárazy, kotrmelce a pády, ale snáší dobře a “vnitřnosti” modelu chrání dostatečně. A víc od této úpravy ani nečekám :-)

 

16.11.2010


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.