Náhrada plastových kluzných ložisek ložisky kuličkovými


TeamLosi Micro-T Stadium Truck RTR (LOSB0230)
 
 
Na základě své trpké zkušenosti se svým prvním modelem, u každého nového modelu jako první, pokud není vybaven kuličkovými ložisky, jimi nahradím stávající kluzná ložiska.
 
 
Losinka” má kuličková ložiska pouze na výstupu z převodovky, která je současně rozvodovkou. Ložiska v nápravách jsou ale plastová kluzná. Celkem 8 kusů o rozměrech 2×5x2,5 mm (vnitřní x vnější průměr x šířka).

Já využil nabídky firmy TOBEX, která měla v době, kdy jsem náhradu prováděl, v nabídce ložiska v ceně 50 nebo 80 Kč (podle výrobce) a která je schopna zaslat ložiska i na objednávku.
 


2424226_IMG.jpg

segrovka_1.jpg
Kromě ložisek jsem si v TOBEXu opatřil i pružné pojistné kroužky, tzv. “ségrovky”, kterými jsou zajištěna kola na hřídelích.

Jejich titěrnost a schopnost, při manipulaci s nimi, “vystřelovat” do dáli, je přímo předurčují ke ztrátě. Když jsem tedy jednu z nich ztratil definitivně, vděčně jsem použil tuto náhradu, i když rozměrnější, protože vyráběnou dle tuzemských norem. Naštěstí je to záležitost jenom estetická, takže na funkčnost to nemá vliv.


segrovka_2.jpg

segrovka_3.jpg
 
Záměna ložisek v kolech přední nápravy sestává jen ze sejmutí pojistného kroužku (”ségrovky”) z osy, vytlačení dvou plastových ložisek a nalisování (není k tomu potřeba velké síly, stačí prst ruky) ložisek kuličkových, nasunutí kola na hřídel a natlačení pojistného kroužku (”ségrovky”) do drážky na hřídeli, což je vlastně na celé operaci to nejobtížnější a hrozí to ztrátou pojistného kroužku.


predni_naprava_01.jpg

2414200_IMG.jpg

2424201_IMG.jpg
U zadní nápravy jsou ložiska v těhlici, kterou prochází unašeč kola.

Opět je třeba nejprve sejmout pojistný kroužek (”ségrovku”) z hřídele unašeče a pak i samotné kolo. Po té stačí uvolnit táhlo, které tvoří horní rameno závěsu, vyjmout unašeč kola, vytlačit dvě plastová ložiska a nalisovat (ani zde k tomu není potřeba velké síly, opět stačí prst ruky) ložiska kuličková.


zadni_naprava_02.jpg

zadni_naprava_03.jpg

zadni_naprava.jpg
Při nasazování pojistného kroužku (”ségrovky”) jsem narazil na to, že vůle mezi hnací hčídelkou (”psí kostí”), nezbytná pro propérování nápravy, a unašečem, způsobuje, že drážka v hřídeli zůstane “utopena” v náboji kola.

Pinzetou jsem proto unašeč zatlačil proti nasouvanému kolu, abych mohl do drážky na hřídeli namáčknout pojistný kroužek (”ségrovku”), což bylo opět na celé operaci to nejobtížnější.


DSC08733.jpg

DSC08732.jpg

DSC08740.jpg
 
 
Sečteno a podtrženo:

doporučuji nahradit stávající plastová kluzná ložiska kuličkovými co nejdříve. U tohoto modelu není výměna pro jen trošku zručného modeláře nijak náročná a ani nákladná.

Já využil nabídky firmy TOBEX, která měla v době, kdy jsem náhradu prováděl, v nabídce ložiska v ceně 50 nebo 80 Kč (podle výrobce) za kus a která je schopna zaslat ložiska i na objednávku.

Doba jízdy na jedno nabití původního 150 mAh NiCd akumulátoru se s kuličkovými ložisky prodloužila z cca 7- 8 na 10 minut.
 

14.1.2007
 

Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.