První zkušenosti

s RC modelem motocyklu
Thunder Tiger Racing BIKE kit, SB5 1/5
 


 

 
Nabízím vám praktickou zkušenost s modelem jednoho z návštěvníků mého webu, kterou mi poslal mailem :-)
 
 
 
Také jsem se stal majitelem RC motocyklu Thunder Tiger SB5. První jízdy ale vůbec nedopadly dobře. Osadil jsem ji střídavým motorem 13,5. Přímá jízda byla velice dobrá. Žádná tendence zvedání předního kola a ačkoliv ještě nejsem majitelem přední brzdy, tak brždění bylo celkem dobré. Ale zatáčení—to byla moje noční můra posledních čtrnácti dní.
 
 
Ačkoliv jsem pozorně přečet všemožná fóra na internetu a řídil se jejich radami, tak to nestálo za nic. Naplnil jsem jen jeden tlumič řízení olejem 20. Malý gumový kroužek na pístnici jsem dal jen jeden.Samozřejmě že silikonový nemám. Do rychlých zatáček to celkem šlo ale do pomalých to nejdříve nešlo ohnout poté se to naklonilo moc a při výjezdu ze zatáčky se to nakoplo a praštilo to sebou o zem. No ale pomohla mně dnes náhoda, vnebo moje nešikovnost. Chtěl jsem vyndat tlumiče řízení, že vyndám olej i ten zbývající gumový o kroužek a při páčení kloubku z horních brejlí se ulomila pístnice v hloubce asi 2mm v kloubku. Tedy nikoliv na konci závitu jak bych tedy očekával. Ten kousek pístnice, co zůstal v tom kloubku jsem nakonec vyndal tak, že jsem vyvrtal otvor 1,5mm z druhý strany a vyrazil jsem ho ocelovým drátkem.
 

Poté jsem zhotovil normální řízení z drátů do jízdního kola o průměru 2mm na které jsem vyřízl závit M2 zašrouboval do stávajících klobků, pružinky jsem použil z propisek (již je shromažďuji dlouho,protože spárovat je je doslova horor. V každé propisce je jiná pružinka) Zbytek jsem našel po šuplíčkách nebo na mých historických modelech. Odpoledne jsem to byl testnout a absolutní spokojenost. Nádhera nádhera nádhera. Samozřejmě že to bylo ještě bez kapotáže ale stabilita byla značná. Během mého půlhodinového ježdění byl jen jeden pád a to bylo ve výjezdu ze zatáčky kdy jsem se dostal téměř na krajnici kde byl velký nános písku a tak adheze nefungovala.
 
Takže přidávám ještě nějaké obrázky a na jaře na shledanou v Čelákovicích.
 

Miroslav Vrána, Strakonice

 

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Mám velkou radost z nového kolegy motorkáře :-)
 
A tak pro něj i pro jiné majitele tohoto modelu, kteří ho chtějí následovat v jeho úpravě, ale oproti němu nezamýšlí zúčastňovat se série závodů RC MOTO GP Čelákovice, připojuji pár osobních poznatků, ku kterým mě jeho mail inspiroval :-)
 

Tato úprava mechanismu řízení je skutečně funkční, ale jen do jisté úrovně pilotní zručnosti - sám jsem absolvoval několik svých prvních závodů s modelem bez tlumiče řízení. Jakmile ale modelářova pilotní zručnost umožní zvládání modelu i při rychlosti (ale především při akceleraci!) modelu, která je z hlediska tlumení mezní, absence tlumiče řízení způsobí takové rozkmitání přední vidlice a následně pak modelu, že ten se stane neovladatelným. Je tedy jen otázkou času, kdy se bude muset i tento modelář vrátit k původní konstrukci řízení.

 
Jako možný kompromis, vzhledem k tomu, že má k dispozici jen jeden tlumič, bych viděl kombinaci jednoho stávajícího táhla, přičemž by na něm byly současně obě pružiny. A místo druhého táhla upevnit tlumič, ev. ho napevno přichytit k rámu. Tato kombinace by byla vlastně jen variantou obvykle používaného mechanismu řízení na RC modelech motocyklů klasické konstrukce.
 
A nakonec mi to nedá, abych tu nezmínil mnou věčně opakované téma o zásadním obecném poznatku, který se týká všech více nebo méně aktivních majitelů RC modelů motocyklů a který právě tento případ opět potvrzuje - pro účast těchto majitelů alespoň na jednom závodu hovoří zkušenost většiny z nás, kteří se závodů RC MOTO GP zúčastňujeme - díky konfrontaci s ostatními, ale i díky jejich pomoci jsme postupně všichni měli možnost získat správné návyky při “pilotování” modelu i “know-how” jak správně nastavit svůj model. A pro ty z nás, kteří jsme model správně nastavit nedokázali, se vždy našel někdo zkušenější, kdo námi nějak nastavený model dopřinastavil do optimálního stavu. Přitom jsem ještě ani jednou nezažil, že by kdokoli ochotně nenabídl cokoli potřebného (tlumičový olej, loctite, matičku, či podložku a pod.), natož aby to potřebnému odmítnul, pokud to bylo potřeba, aby mohl kolega dokončit závod v rámci možností s co nejdokonaleji funkčním modelem :-)
 
Jinými slovy, tento náš budoucí kolega měl smůlu, že se se svými problémy neocitnul na některém ze série závodů RC MOTO GP, protože teď by měl nejenom oba tlumiče nepoškozené, ale s největší pravděpodobností by měl model dokonale funkční a ideálně “nasetupovaný” (hrozné slovo! :-D)
 

 

26.10.2010

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.