První dojmy

z RC modelu motocyklu
Thunder Tiger Racing BIKE kit, SB5 1/5
 


 

 
Na českém trhu se díky firmě Pelikan objevila stavebnice RC modelu motocyklu unikátní konstrukce Thunder Tiger Racing BIKE kit SB5 1/5.
 
Laskavostí firmy RC-AUTOKO jsem měl možnost si tento model krátce osahat. A tak bych se rád v následujícím příspěvku podělil o své pocity z tohoto modelu.
 
 

 
Na dnešní dobu střízlivý vzhled krabice, ve které je stavebnice modelu uložena, svědčí o tom, že si model neklade za cíl útočit na koupěchtivost kdekoho, kdo krabici zahlédne, nýbrž že je určen těm RC modelářům, kteří vědí, co chtějí.

 
Skoro si říkám, že je to až škoda, proitože její útroby skrývají konstrukční lahůdku, na které si musí smlsnout každý jen trošku technicky cítící člověk a nejen RC modelář zasvěcený jedné stopě :-)
 
Dokonce bych řekl, že její estetická krása je blízká kráse např. starých parních lokomotiv, které dokáží chytnout za srdce i totální technické analfabety :-)

 
Já měl k dispozici model již sestavený, ale i tak si dovedu představit tu rozkoš skládat ho dohromady součástku po součástce :-)
 
Základem modelu je klasický rám, ale z uhlíkových bočnic, který je doplněný unikátní konstrukcí náprav - k mohutným profilovaným plastovým výliskům (vzadu jednoho celistvého a vpředu ve formě paralelogramu složeného ze 2 ramen) jsou přišroubovány uhlíkové ploché vidlice, ke kterým jsou uchycena kola.
 
Tyto nápravy jsou přes páku plastových výlisků vždy odpruženy párem pružících jednotek - tlumičů (na přední nápravě umístěných svisle a na zadní vodorovně).
 
Model je poháněn elektromotorem řady 540. Ten ale není součástí dodávky, stejně jako elektronika a akumulátory.
 
Ozubené kolo primárního převodu je vybaveno třecí spojkou, která chrání jeho ozubení především při kotrmelcích v důsledku pádu modelu ve vysoké rychlosti jízdy, kdy je toto ozubení vystavováno neúměrně vysokým hodnotám mechanického namáhání.
 

 
Sekundární převod zprostředkovává ozubený řemínek, který má oproti klasickému řetězu jednak menší mechanické ztráty a zároveň poskytuje modelu pro něj typický nezvykle tichý chod.

 
Na přední vidlici se rotační pohyb serva přenáší dvojicí olejových tlumičů.
 
Parametry serva řízení, které také není součástí dodávky, výrobce doporučuje alespoň 11,6 kg/cm při 0,14 s/60°.

 
Ve spodní části rámu je masivní box na akumulátor, který jednak částečně chrání akumulátor před mechanickým poškozením, ale především zároveň velice účinně vyztužuje rám modelu a zvyšuje tak kompaktnost stavby celého modelu.
 

 
Vzhledem k tomu, že paprsky kol a samotný ráfek vyžadují jiné mechanické vlastnosti, jsou celoplastová kola modelu složena ze dvou částí z různých materiálů - jak je patrné z obrázků, jsou plastové ráfky letmo uchycené k paprskům a obvodové obruči disku plastového kola.
 
Součástí dodávky jsou i pneumatiky s hladkým povrchem (slik), jejichž jízdní vlastnosti ale zaostávají za pneumatikami specializovaných výrobců, takže majitele modelu, pokud se s ním hodlá zúčastňovat závodů, čeká kromě do elektroniky modelu investice jak do několika sad pneumatik různé tvrdosti, tak i do minimálně jednoho až dvou páru ráfků (kat.č.:PD08-0007).
 

 
Nálitky na paprscích předního kola slouží k přichycení disku tuningové mechanické brzdy.
 
Ta je přitom, oproti běžným mechanickým předním brzdám RC modelů motocyklů konstrukčně velice jednoduchá (v mohutném třmenu je rovnou uchyceno servo, které přímo vyvíjí tlak na disk brzdy), takže se dá očekávat její téměř absolutní mechanická spolehlivost.

 
Podobně i konstrukce dvoudílné kapotáže převážně z lexanu je vedena myšlenkou co největší mechanické odolnosti modelu i kapotáže silám, kterým jsou vystaveny při kotrmelcích v důsledku pádu ve vysoké rychlosti jízdy :-)
 
Horní část kapotáže je proto velice kompaktní - je složena z několika prvků, a to včetně figurky jezdce, a velice účinně kryje a chrání před mechanickým poškozením tělo modelu a jeho elektroniku.
 
Spodní malá část pak především slouží de facto jen jako snadno odnímatelný kryt pro možnost manipulace s akumulátory
 
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Mslím, že v Česku existuje pouze jediný člověk, jehož ruce dokáží rozeznat jemné nuance možná odlišných jízdních vlastností tohoto modelu oproti RC modelům motocyklů klasické konstrukce :-)
 
Pro nás ostatní platí, že z hlediska jízdních vlastností se pro naše ruce tento model neliší od ostatních RC modelů motocyklů dostupných na našem trhu :-D V tomto mém přesvědčení mě utvrzuje nejenom osobní zkušenost z tuzemské série závodů RC MOTO GP Čelákovive, ale i vzpomínka na loňské Mistrovství světa v Lipsku, kde byly nasazeny i prototypy tohoto modelu a kde, stejně jako na závodech v Čelákovicích, o konečném pořadí rozhodovaly především ruce pilotů :-)
 
A tak, i když jsem neměl možnost si s modelem zajezdit, mohu s klidným svědomím prohlásit, že za poměrně příznivou cenu je tu možnost koupit závodní speciál, který se vyznačuje značnou mechanikou odolností, vysokou mírou předpokládané mechanické spolehlivosti a v neposlední řadě vyžadující jen minimální údržbu a který vám mj. bez záludností také (byť to lze vnímat jako jeho degradaci :-D) umožní si zajezdit jen tak pro radost (bashing) na rozlehlejší asfaltové nebo betonové ploše :-)
 

 

25.10.2010

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.