Jak odlepit pneumatiku z disku


 

 
Následující situace, o kterou se s vámi chci podělit, potvrzuje mj. i mé přesvědčení, že člověk se má poučovat z úspěchu. I když já už znám nejméně jeden způsob, jak pneumatiky neodlepovat, nebýt spřízněného návštěvníka mého webu, nejspíš bych se k tomu úspěšnému způsobu, který on mi popsal v mailu, nikdy nedobral :-D
 

A protože se mi poškodily disky mého “ZetKáčka” (vylámaly se drážky do kterých zapadají unášecí čepy), mohl jsem jeho radu hned vyzkoušet :-)
 
Pro srovnání tu ponechávám i svůj původní příspěvek, který jsem jen okomentoval z pohledu úspěšného způsobu odlepování :-)
 

 

Ahoj Honzo,
 
Mám pár dní volna takže na netu kontroluji co se dá, a při tom jsem narazil na tvou špatnou zkušenost s vařením pneu z pidi crawlera od Losi. Tady bych jen uvedl, že i já se takových úkonů děsím, proto raději, než potápění kol v hrnci vroucí vody, dávám kola na napařovák pro ohřev knedlíků, hrnec přikryju a kola prohřívám v páře.
 

Podle mě byl celý problém v tom, že dno hrnce a jeho stěny mají mnohem vyšší teplotu, než voda, ve které kola vaříš. Proto taky, kdykoliv vařím třeba plastové převody pro svou Losinu (nebo, bude-li třeba taky pro mé mini Revo), navlékám všechny díly na šňůrku a tu zavěšuji tak, aby součástky nebyly v kontaktu s hrncem. Po cca 10-ti minutách varu a pozvolném chladnutí vždy všechno perfektně fungovalo, žádná deformace se neobjevila a křehkost ozubených koleček byla ta tam.
 
Polívání vodou z varné konvice samozřejmě taky dost pomůže, ale co si budeme povídat, elektrika není nejlevnější a tak si myslím, že přinejmenším to napařování by ti mohlo pomoci trošku více.
 
Tak se zatím měj fajn.
 

Petr (Kopřiva)
 

 
A tady následuje můj původní příspěvek, doplněný o mé současné poznámky z pohledu “úspěchu” :-)
 
 
Při provozování modelu dříve nebo později nastane okamžik, kdy je potřeba nahradit ojeté pneumatiky pneumatikami novými, takže pneumatiky, které jsme poctivě nalepili, potřebujeme odlepit.
 
Nezbude nám, než převést do praxe obecnou informaci, kterou jsem tu již kdysi publikoval, tj. kola s pneumatikami uvařit. Nabízím tu pár svých poznatků:-)
 

 • “paní” kuchyně, ve které to chcete provést (tj. matky, manželky nebo přítelkyně) doporučuji předem nevarovat :-)
   
  snad jediné doporučení, které platí stoprocentně i pro úspěšný způsob odlepování :-D
   
 • pokud to není nezbytné, nepoužívejte pro toto vaření jejich nejoblíbenější hrnec - to, co se při vaření pneu usadí na stěnách hrnce, jde jen obtížně odstranit :-)
   
  I toto doporučení je rozumné dodržet, ale není tak nezbytné, protože usazenin při vaření na pařáku není moc a jsou snadno odstranitelné :-)
   
 • z kol odstraňte ložiska, protože i když prodejce ložisek doporučuje při údržbě ložiska vyvařit a následně promazat, to, co se při vaření pneu usadí na jeho stěnách a co jde jen obtížně odstranit, se usadí i v ložisku a jistě mu to neprospěje :-)
   
  Také toto doporučení je v podstatě smysluplné, ale spíše jen proto, že ložiskům sice nijak výrazně neublížíte, ale rozhodně jim ani neprospějete :-)
   
 • další záludnost se pak skrývá v molitanových vložkách, které do sebe nasají vařicí vodu, takže i když pneumatiky z vnějšku ochladíte, prohřívají je zevnitř natolik, že já si ani nevšiml puchýře na palci ruky, kterou jsem pneumatiky strhával z kola :-)
   
  Stejně tak i vaše prsty jsou v ohrožení, ale ne tak dramatickém, protože molitanové vložky téměř žádnou vlhkost do sebe nenatáhnou :-)
   

 

22.4.2009 a 29.12.2010


Co je nového u kamarádů: • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.