Jak je to s možnou neutralitou Česka?

Zase, jako už tolikrát v našich novodobých dějinách, o lidech, kteří jsou ochotni za nás nést kůži na trh, tj. vojácích, naprosto bezohledně a nevděčně rozhodli kupčící politici:-(

Kdyby sociální demokraté zdůvodnili své hlasování proti účasti našich vojáků v zahraničních misích ekonomicky nebo strategicky, bylo by možno s nimi polemizovat, ev. o jejich argumentech přemýšlet, ale skutečnost, že tuto účast podmiňují naprosto iracionálně zrušením poplatků ve zdravotnictví, svědčí o jejich hloupé a bezohledné aroganci:-(

Nicméně tento jejich čin dal vzniknout řadě anket, zda se mají naši vojáci zúčastňovat zahraničních misí, díky kterým se zase ozývají naivní názory, že jsme měli zůstat neutrální. Nejčastěji se argumentuje příkladem Švýcarska, ale přitom si zastánci tohoto názoru odmítají uvědomit, že na to, aby někdo mohl zůstat neutrální, nestačí jen jeho vyhlášení, ale podstatný je především respekt jeho okolí. Švýcarsko nebo Švédsko si svou neutralitu mohly dovolit jen díky svému bohatství, které bylo užitečné pro obě válčící strany. Ale i tak, kdo se trošičku zajímá o historii 2. světové války, ví, že ta neutralita byla vykoupena občas jejími dílčími porušeními vůči jedné nebo druhé straně.

Je nad slunce jasnější, že naše současná “neutralita” by v okamžiku zájmu kohokoli, kdo by byl zaštítěn svou mocí, dopadla stejně, jako na počátku 2. světové války, kdy by ani vyhlášení neutrality nezabránilo fašistickému Německu nás okupovat. Vždyť ani neskonale bohatším a územně mohutnějším USA za 2. světové války jejich deklarování neutrality nepomohlo před útokem Japonců na Pearl Harbor!

Nemám rád násilí a nemám ani rád armádu, přesto je mi jasné, že stejně jako bez policie se lidé bez armády ještě dlouho neobejdou, a proto si vážím těch, kteří jsou ochotni bránit mě před zlem a násilím.

V každém kurzu sebeobrany se dozvíte základní radu, že to nejlepší, co můžete udělat, když vás chce někdo napadnout, je (pokud to lze!) utéci. Ale co když není kam utíkat?! Nezbude vám, než se bránit a doufat, že vám někdo přijde na pomoc.

Všem, kdo ještě koketujete s myšlenkou neutrality, ale zároveň tyto mé argumenty ve vás vyvolávají pochybnost, jestli je reálné neutralitu uhájit proti těm, kteří ji nehodlají respektovat, doporučuji úvahu Františka Mrože-Novotného, proč není pacifista. Já bych to lépe napsat nedokázal:-)

23.12.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.