První dojmy (2. část)


z RC modelu mikro vrtulníku PiccoZ TANDEMZ-1
 
 
Vrtulníček PiccoZ jsem si zamiloval, a tak jakmile jsem zahlédl tohoto jeho silnějšího “bráchu”, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy si ho pořídím:-)
 
 
Zatímco jsem se v první části věnoval konstrukci modelu, v této části se stručné zmíním o svých zkušenostech z lítání s modelem.
 

Myslím, že představu o možnostech pilotáže mikrovrtulníků PiccoZ nejlépe vystihuje představa plavby na kulatém nafukovacím člunu. A zatímco jsem let dvoukanálovým (jednorotorovým) RC modelem vrtulníku PiccoZ přirovnal k plavbě kulatého nafukovacího člunu ovládaného jedním pádlem, pak let tímto tříkanálovým (dvourotorovým) RC modelem vrtulníku bych přirovnal k plavbě kulatého nafukovacího člunu ovládaného dvěma pádly:-D
 
Jinými slovy, jakkoli tříkanálové ovládání nabízí pilotovi větší kontrolu nad letem modelu, stále je tu, zvláště má-li k dispozici relativně malý prostor (např. v bytě), značná míra nevyzpytatelnosti v chování modelu, která je ale z mého pohledu velmi osvežující, a považuji to, v kombinaci s jeho vysokou mechanickou odolností, za jednu z největších předností i tohoto modelu - rozhodně se s ním člověk NIKDY nenudí:-)

Navíc, díky svítíci diodě v přídi modelu má létání s ním v šeru svůj neoddiskutovatelný půvab (nepodařilo se mi takto osvětlený model v letu zachytit, a tak jsem ho pro alespoň náznak nálady, kterou v pozorovateli vyvolává, vyfotil staticky)
 
Také tento model je vybaven (v zadní části trupu) blikající diodou, která jednak signalizuje, že je model zapnutý a zároveň usnadňuje vyhledání modelu, pokud zapadne někam do temného kouta. POZOR ale! Po cca 5 minutách nečinnosti modelu se automaticky vypíná elektronika (a tím i tato dioda) modelu, takže není radno nevydat se ho hledat okamžitě po té, co model někam zapadne!
 

Díky shodným hnacím jednotkám (velikost, tvar i mechanismus stabilizace rotorů), ale především shodnému ovládání (IR - infračervené, jako dálková ovládání spotřební elektroniky, tj. televize, videa a pod.) mají oba modely mnoho velmi podobných vlastností.
 

Tak především je třeba mít na mysli, že pokud chceme lítat současně více modely (maximálně třemi), musíme si je pořídit s odlišnou frekvencí (”A”, “B” nebo “C”) - viz. přepínač na vysílači dálkového ovládání.

 
Při pilotáži modelu je také třeba počítat se zpožděnou reakcí modelu na pokyny prostřednictvím pák ovladačů vysílače - vše je třeba provádět s předvídavostí a zároveň nezmatkovat
 
Zvláště na počátku se jistě nejednou setkáte s klasickou situací: model klesá, zvýšíte mu otáčky, model ale klesá stále, přidáte mu proto razantněji, model začně náhle stoupat, vylekáte se a prudce mu uberete na otáčkách hnacích rotorů, model ale navzdory tomu ještě více stoupá, když tu náhle začne padat, přidáte mu, co to dá, ale vše marno, model je na zemi!:-D
 
Dalším nebezpečím pro komunikaci vysílače s modelem jsou intenzivní zdroje světla (výbojky, prudké slunce), které paprsky vysílače přesvítí.
 

Model se při letu nejlépe cítí a je nejposlušnější při dopředném letu. Naopak, udržet ho ve visu na místě vyžaduje velice citlivou ruku - nepodařilo se mi zatím vypozorovat jak, ale občas nastává situace, nejspíš v důsledku vzájemné nesouososti obou rotorů (viz. obrázek), kdy jakoby se oba rotory navzájem “rozhádají”.
 
Tehdy je šance uklidnit model přechodem do dopředného letu nebo ho nechat rovnou spadnout (což nastane i v případě, že přechod do dopředného letu nepřinese kýžené uklidnění).
 
Osvědčilo se mi proto i u tohoto modelu zahajovat jeho let startem z ruky po té, kdy se otáčky obou rotorů vyrovnají, takže model z ní jakoby vypluje. Výhodné to je především na počátku létání, kdy to usnadňuje vytrimování modelu.

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Dovolím si malé přirovnání:-) Málokdy se podaří natočit filmovou adaptaci nějaké knížky tak, aby bylo lhostejné, z hlediska vašeho oblíbení si, zda první přečtete knížku nebo uvidíte film. I když má obojí stejný základ, každé má v sobe něco, co tomu druhému “schází” a pro co budete mít raději to, s čím jste se seznámil nejdříve.
 
Řekl bych, že s modely RC vrtulníku PiccoZ je to stejné - nelze si je neoblíbit, ale věřím, že ten, kdo se nejprve seznámí s touto tříkanálovou dvourotorovou verzí, bude nejspíš zaskočen tím, že v případě, kdy budeme oba postaveni před rozhodnutí, zvolit si jen jeden z těchto modelů, že já sáhnu bez váhání po jednorotorové verzi, zatímco on bez přemýšlení sáhne po verzi dvourotorové:-)

 
 

9.12.2008


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.