Dlouhodobé skladování Li-Poly akumulátorů


 
Šťastná náhoda mě přivedla na web Realistické RC modely, který je veden v duchu “mých objevených Amerik”, tj. je plný názorných obrázků a popisující a vysvětlující texty jsou tvořeny na základě nikoli VÍRY (kterou bývají velmi často motivovány příspěvky na diskuzních fórech), nýbrž jsou vedeny snahou autorů popisovat skutečná PROČ a JAK se věci dějí, a to obvykle na základě vlastních zkušeností, měření a ev. výpočtů. A tak, i když se web věnuje problematice leteckého modelářství, při jeho pročítání jsem s potěšením objevoval nejednu “Ameriku”, především co se LiPoly akumulátorů týče.
 
Požádal jsem proto autory o možnost publikovat jejich příspěvky i na svém webu, a protože jsem jejich souhlas dostal, mohu vám postupně nabídnout ty příspěvky, které jsou společné oběma RC modelářským disciplinám, tj. letecké i automobilové :-)
 
Dnes tedy Zazimovanie (dlhodobé skladovanie) LiPol batérií, který byl pro mě tou největší objevenou amerikou - doposud jsem v dobré VÍŘE :-D ničil své LiPolky skladováním v maximálně nabitém stavu :-(
 

 
 
z denníku Janka O.

Ja som už baterky zase “zazimoval”, pretože počasie mi nedáva záruku, či v dohľadnej dobe pôjdem lietať a s čím. Vychádza mi to na iné dni. Buď keď bude suchšie, alebo zamrznuté a v ideálnom prípade sneh. Vtedy by mal prísť aj môj brat - Miroslav. A do vtedy musím dať do poriadku modely, ktoré sa mi podarilo “obúchať” o zem.

Zazimovanie LiPol batérií robím na základe odporúčaní skúsenejších a aj vlastných skúseností. Neodporúča sa nechať LiPolky dlhodobo uložené v plne nabitom stave. A už vôbec nie dlhodobo, v plne nabitom stave a súčasne v chlade. Mali by byť v polonabitom stave - asi 3,80 Voltu na článok a odložené na chladnom mieste, môže byť aj chladnička alebo špajza. Nie mrazák, teploty nižšie ako 5 až 10 stupňov nad nulou škodia.

Z vlastnej skúsenosti: nechal som od jesene do jari drahé značkové Polyquesty plne nabité (v chladničke). Potom som zmeral ich parametre a porovnal s predchádzajúcimi hodnotami: stúpol vnútorný odpor (tj. nedali taký prúd ako predtým) a kapacita klesla o 20 až 25%

Prečo ich skladovať v chlade? Nižšia teplota = pomalšie chemické reakcie (samovybíjanie a starnutie). Napríklad pri polovodičoch: každých 7 stupňov Celsia zvýšenia teploty zdvojnásobí neužitočný zvyškový prúd súčiastkou. Nárast o 14 stupňov = štvornásobný, nárast o 21 stupňov = osemnásobný, atď. Zmeral som teplotu v našej chladničke na spodných priečkach: 8 až 10 stupňov nad nulou. Teplota v miestnosti: 22 stupňov. Tých 14 stupňov stojí za trochu úsilia o vyhradenie si trochu miesta v chladničke. Už 2 roky vediem “studenú vojnu” s manželkou o právo uchovávať LiPolky v chladničke. Zatiaľ je to nerozhodne: síce asi raz za týždeň počúvam “pindanie”, ale baterky sú stále tam. A nenápadne ich pribúda.

V našich úvahách alebo výpočtoch sme predpokladali, že batérie majú stále také Céčka, ako je na nich napísané. Ale že to tak nie je, o tom pojednáva článok Céčka a vnútorný odpor LiPo akumulátorov. Aké Céčka vaše LiPol batérie skutočne majú môžete bez aj bez špeciálnych meracích prístrojov jednoducho zistiť, tak ako to popisuje článok Zistenie skutočných Céčok batérie bez špeciálnych prístrojov. Pre bežného modelára je toto zrejme najlacnejšia a najschodnejšia cesta, ako zistiť “kondíciu” pohonných batérií, ačkoľvek na našej Web stránke uvádzame aj návod na výrobu Merača vnútorného odporu LiPol batérií.

 

Ján Oravec (Janko O.)

 

29.8.2010


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.