Film o 2. Muzejní noci 11.6.2010

 

 
Jako doplněk stručné reportáže o promítání vybraných historických filmů Vysokého nad Jizerou z dvacátých a čtyřicátých let minulého (dvacátého) století vytvořil Milánek (Fügner - díky videozáznamu a fotografiím svého zetě a fotografiím pracovníků Vysockého muzea) i film o tomto promítání, aby vám ho mohl nabídnout ke shlédnutí v tomto svém “koutku” :-)
 
V důsledku technických omezení při umísťování filmů na YouTube, bylo opět třeba film rozdělit do dvou částí.
 
Než vám ho ale nabídnu, přidám nejprve jeho vyznání. Už proto, že s ním jeho pocity velmi intenzivně sdílím, ale takhle hezky a výstižně bych je popsat nedokázal :-)
 

 
 
Ahoj Honzo!

S velkou radostí jsem se koukal na ten videozáznam o Noci. Nevím proč mám takovou radost z toho promítání. Že jsem nenormální, to vím, ale ta radost a potěšení z chodu stroje, spíš rachotu, je podezřelá.

Mohu oči nechat na běžícím stroji, točících se kladičkách a vidět světelnou stopu na budiči zvuku a pozorovat jak vzniká zvuk z nějakých čárek - jsem u vytržení. Ten pocit, že točením ozubených koleček najednou dávno nežijící lidé se hýbají a mluví - považuji to za zázrak. Při tom dost dobře vím na čem ten zázrak je založen, že je to vlastně podvod na našich smyslech, ale je to snad jediný milý a nádherný podvod… Kolik projektorů jsem měl rozebraných do šroubku, rozebraný i maltézský kříž, umím i nastavovat vůle (všechno z VÚZORT – tam byli machři) a nenašel jsem tam žádný elixír, ani kámen mudrců a přesto ten stroj umí probouzet život.

To video je jaksi neživotné, tam nevidíš s jakou námahou se otáčí motor, s jakou úžasnou přesností a strašnou rychlostí se musí “trefit” unášecí čep do maltézského kříže a bez nejmenšího rázu musí tím křížem bleskově otočit a “vyletět” ven, to je asi to, co mne nadchlo. A když si představím, že se ten film asi už osmdesát let nepromítal a teď mohli lidi vidět originál starý třiaosmdesát let - to bude asi to. Navíc promítání bylo silně okořeněné strachem z požáru :-)

Moc zdraví Milánek

 
 
 
 


 
 

25.8.2010

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.