Ještě účinnější zvýšení stability

 

Losi Micro-Rock Crawler 1:24 RTR (LOSB0236I)
 
 
 
Poté, co jsem vcelku jednoduchým způsobem výrazně zvýšil stabilitu svého RC modelu Losi Micro-Rock Crawler 1:24, jsem se nechal kamarádem vyprovokovat k realizaci sice nevysloveného, ale původně zamýšleného záměru zatížit (podobně jako zemědělci kola svých traktorů kapalinou) jeho kola přímo uvnitř pneumatik.
 
Jak se mi to povedlo, jaké mé obavy se naplnily a která úskalí jsem byl nucen překonat, o tom je tohle mé povídání.
 
 

Hlavní důvod, proč se mi do této úpravy moc nechtělo, byla obava z poškození disků nebo pneumatik při jejich odlepování. Kombinace praktické zkušenosti s vařením kol mého RC modelu motocyklu (jejichž disk je ale kovový!) a subtilnosti kol tohoto modelu, zdůrazněné faktem, že disky jsou z plastu, mi moc odvahy k činu nedopřávala :-D
 
Nakonec jsem ale svůj strach překonal, odšrouboval z prvního kola makety ráfků kol Beadlock a pustil se velice opatrně do díla :-)
 
Pneumatiku z tohoto prvního kola jsem uvolňoval nikoli vařením, ale za pomoci rychlovarné konvice velice trpělivě a velice dlouho, a to tak, že jsem vařící vodou i několikrát poléval vždy vybranou část spojení pneumatiky s diskem, dokud akrylátové (vteřinové) lepidlo v daném místě dostatečně nepovolilo, a postupně jsem tak odtrhával pneumatiku od disku.

 
Jak je z obrázku patrné, toto mé snažení slavilo úspěch a já skutečně pneumatiku od disku oddělil, aniž bych ji nebo disk poškodil.

Ukolébán tímto úspěchem (kdy ke konci jsem nechával kolo po dobu, než se další voda v rychlovarné konvici ohřála, ponořeno v misce v již použité horké vodě) a puzen svou netrpělivostí, jsem zbylá tři kola uvařil…
 
… a v prakticky si tak ověřil, že mé obavy nebyly neoprávněné! :-D Po vyjmutí kol z hrnce bylo jasné, že vroucí voda během relativně krátké chvíle vykonala dílo zkázy :-D

 
Dokonce, oproti předpokladům, vařící se voda deformovala i pneumatiky.
 

 
Každopádně disky dostaly co zabrat, nicméně vybrání v nich, které jsem hodlal vyplnit olověným drátem, příliš neutrpělo.
 

 
Tentokrát jsem v rybářských potřebách sehnal jinou variantu než minule - svitky drátu opět o průměru 2mm byly prodávány v páru (cena 14Kč), délka drátu jednoho svitku cca 25cm a celková hmotnost obou závaží byla cca 15g.

 
Na každý disk jsem namotal vždy dráty z obou závaží, tj. cca 15g, a pro jistotu ho zafixoval lepidlem.
 

Naštěstí jsem si před přilepením pneu včas vzpomněl na nutnost ověřit si správnou orientaci šípů vzorku pneumatik, protože pneumatiky poškozené vařením by nejspíš nové odlepování už bez fatálního poškození nezvládly :-D
 
A jakkoli při bližším pohledu nelze nevidět deformace uvařených kol - disků i pneumatik (s výjimkou toho prvního, citlivě odlepovaného - na obrázku je to to vlevo dole), funkčnost modelu zůstala nejenom zachována, ale pro můj, takto upravený model (ponechal jsem mu i původní zatížení náprav olověným drátem a naopak odstranil již zbytečná ocelová závaží na servu a plošce zadní nápravy) teď není problém zdolávat 113% svah (tj. 48,5°) (abych potvrdil, že jsem si tahle čísla nevycucal z prstu :-D, natočil jsem svůj šplhající model na video).
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Tato úprava modelu vyžaduje oproti té předchozí od modeláře více trpělivosti a šetrnosti (především při odlepování pneumatik). Model se mu za to ale odmění výrazně vyšší stabilitou, a to i v příčném směru!
 
Jak jsem si sám prakticky ověřil, není vhodné pneumatiky od disků odlepovat uvařením, ale je třeba pozvolna tak, jako jsem postupoval u prvního kola, za pomoci polévání vařící vodou pneumatiku kousek po kousku od disku odlepovat.
 
Při zpětném lepení pneumatik na disk je rozumné zamyslet se nad orientací vzorku (šípů) pneumatik vůči diskům.
 

 
 

15.8.2010

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.