Ohlédnutí za 1. ročníkem

 

RC Moto GP Čelákovice 2008
 
 
Už dvakrát jsem díky Pavlu Holubovi prožil nadšení ze spoluúčasti na převedení jeho nápadu z pouhé neurčité myšlenky v jeho dokonalou realizaci.
 
Přesto, oproti Mini Offroadu Čelákovice a modelu PH08, mě série závodů RC modelů motocyklů RC Moto GP Čelákovice zasáhla neskonale silněji, než obě předchozí. Jistě za to může mj. i má celoživotní láska k motocyklům, resp. racionálně nevysvětlitelné vzrušení z vidiny jednostopého vozidla prodírajícího se cestou a především necestou, které u mě musely vzniknout už někdy v prenatálním věku. Už jako klouček, ve věku, kdy si dívenky představují, že budou učitelkami a hoši prezidenty, jsem já snil o tom, že budu motokrosovým jezdcem, a jména Čížek nebo Válek, která dnes už málokomu něco řeknou, stejně jako František Šťastný, ve mě vyvolávala téměř náboženský trans.
 
 
Proto, když jsem si v hlavě “sumíroval”, co všechno mám zmínit a na co určitě nezapomenout v tomto mém příspěvku, uvědomil jsem si, že jsem měl v souvislosti se sérií závodů RC MOTO GP Čelákovice obrovské štěstí, protože jsem se ocitl ve správnou chvíli na správném místě. Jinými slovy, mohl jsem nastoupit do rozjetého pomyslného vlaku právě v okamžiku, kdy se blížil k cílové stanici.
 

Svůj RC model motocyklu Thuder Tiger Duccati 999 jsem si totiž koupil v r. 2007 od Pavla Holuba, který je iniciátor a hnací motor nejenom RC MOTO GP (za jeho “majstrštyk” považuji realizaci “24hodinovky” Le Čelákovice 2008) a který právě dokončoval technickou dokumentaci a chystal se zahájit výrobu první série svého závodního speciálu, modelu PH Design 08.

Ten koncipoval jako cenově přijatelnou platformu potenciálním účastníkům jím zamýšlené série závodů RC modelů motocyklů v měřítku 1:5. Mimo jiné i tím, že pro snazší a relativně levný přechod z RC modelu motocyklu Thunder Tiger Duccati 999 dimenzoval příšlušné rozteče i rozměry úchytných bodů odpovídajícím prvkům modelu Thunder Tiger.

IMG_3041.jpgBylo jasné, že vzhledem k atypičnosti této kategorie modelů ve zdejších končinách nebude jednoduché zajistit dostatečný počet účastníků, proto bylo jednak rozhodnuto, aby se závody uskutečnily souběžně se závody RC Driftu.
 
Jak je patrné z obrázku, nepočetná skupinka motorkářů (nalevo) se dělívala celý den střídavě o časomíru a současně sdílela dráhu s mnohem početnější skupinou driftařů (napravo), bez jejichž shovívavě vstřícného přístupu, kdy se ochotně ujímali role nahazovačů, bychom se zvláště na počátku série závodů neobešli.
 
Současně byla nastavena stavebně technická a závodní pravidla tak, aby možnost zúčastnit se byla co nejdostupnější pro každého, kdo bude mít o tuto účast zájem, a zároveň, aby místo “vytuněnosti” modelu o umístění rozhodovaly ruce “pilota”. Proto mohl být výrobce modelu bez omezení, motor buď spalovací do 2,5ccm nebo elektro max. 17 závitů, převody libovolné a pneumatiky bez omezení, přičemž byla nabídka směřována i majitelům RC modelů motocyklů v měřítku 1:8. Dlužno říci, že z nich se nakonec nezúčastnil žádný.
 

V sobotu 24.5. 2008 se pak na dráze RC Klubu TJ Spartak Čelákovice uskutečnil první závod (viz. reportáž nebo videozáznam) nejenom série závodů RC MOTO GP Čelákovice 2008, ale současně i historicky první závod RC modelů motocyklů v měřítku 1:5 v Česku vůbec.
 
Zúčastnilo se ho 7 nadšenců. Byl mezi nimi ale i 1 závodník s půjčeným modelem, který se tak ujistil, že ho tato kategorie modelů neoslovuje.

 
Zdůrazňuji to proto, aby byl patrný posun v účasti na konci seriálu, kdy se stabilní kádr účastníků závodů rozrostl na 12 (přičemž závodu se zúčastňuje vždy 9 až 10), a to nejenom z Prahy a Středočeského kraje, ale i krajů Ústeckého a Hradeckého …
 

 
… a jeden dokonce až ze Slovenska, z Nového Mesta nad Váhom, Pavel Hanzel s modelem Nuova Faor, jako jediný zástupce modelů poháněných spalovacím motorem.
 

Stejně jako počet účastníků, prošla vývojem i organizace závodu, aby se nakonec ustálila na rozdělení startovního pole do dvou skupin.
 
Hlavním důvodem k tomu bylo dát maximum možného prostoru pro šikovné ruce “pilotů” - střet (jehož pravděpodobnost roste s přibývajícími modely na dráze) jednostopých modelů má na ně mnohem fatálnější dopad, než na modely dvoustopé.

IMG_3803.jpg 
Rozhodující pro konečné pořadí závodníků je ale nikoli umístění v příslušné skupině, nýbrž absolutní hodnota dosaženého výsledku:-)
IMG_3024.JPG 
Co se osvědčilo a zůstalo zachováno od samého počátku, je dvojrole Pavla Holuba - startér i závodník v jednom:-)
 

Jakkoli se ukázalo, že navržené technické parametry modelů odpovídají technickému charakteru zatáčkovité čelákovické tratě, vývoj nezastavíš, a tak v příštím ročníku bude povolený střídavý motor maximálně 4,5 závitu.
 
Hlavním důvodem ale není snaha zvýšit výkon modelů - zvednutí modelu při akceleraci na zadní kolo je sice efektní, ale ne efektivní:-)

Ostatně zatáčkovitý charakter čelákovické trati vyžaduje více “pilotovy” šikovné ruce, než jeho odvážné srdce, takže rozhodně neumožní většině závodníků uplatnit přebytek výkonu povoleného střídavého motoru, tudíž jsem přesvědčený, že šanci držet krok s většinou startovního pole budou mít i nadále standardní modely Thunder Tiger Duccati 999 jen s drobnými úpravami zlepšujícími jejich jízdní vlastnosti.
 
Důvody pro změnu pohonné jednotky jsou dva. Jednak je střídavý motor oproti uhlíkovému méně náročný na údržbu. Druhým důvodem pak je koketování s myšlenkou zúčastnit se v příštím roce na některém zahraničním závodu RC modelů motocyklů s úmyslem nasbírat zkušenosti a navázat kontakty a s tím související snaha přizpůsobit naše modely modelům ve světě.
 
Jak znám Pavla Holuba, je jen otázkou času, kdy tu budete číst reportáž o účasti našich závodníků v zahraničí nebo o závodu v Čelákovicích s mezinárodní účastí:-)
 

 
Sečteno a podtrženo:
 

Na závěr se zmíním o jednom zásadním obecném poznatku, který se týká všech více nebo méně aktivních majitelů RC modelů motocyklů a který přinesl letošní ročník RC Moto GP Čelákovice - pro účast těchto majitelů alespoň na jednom závodu hovoří zkušenost většiny z nás, kteří jsme absolvovali letošní sérii - díky konfrontaci s ostatními, ale i díky jejich pomoci jsme měli možnost získat správné návyky při “pilotování” modelu i správně nastavit svůj model.
 
Do vaší návštěvy na závodu je pravděpodobné, že budete i nadále považovat ve skutečnosti nevstřícné chování vašeho modelu v důsledku špatného nastavení i nesprávných návyků “pilotování” za normální.
 

A pro ty, které láká pořídit si RC model motocyklu, stále platí, že ve srovnání s jinými kategoriemi, pro účast v této sérii divácky atraktivních závodů je potřeba především chuť zúčastnit se.
 
Počítejte se mnou:

Celková suma minimálních nákladů je tedy buď 6.940 nebo 8.930 Kč, přičemž v druhém případě investici do nabíječky dříve nebo později zužitkujete i pro další své modely.
 
Druhá možnost je, pokud jste kromě rozhodnutí zúčastnit se celé série závodů v příštím roce, rozhodnuti i investovat výrazně vyšší sumu, pořídit si rovnou závodní speciál RC modelu motocyklu, a to včetně investice do střídavého motoru a nezbytného regulátoru.
 

Těším se na setkání s vámi na některém ze série závodů RC MOTO GP Čelákovice 2009

 

 

5.11.2008

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.