Jednoduché zvýšení stability

 

Losi Micro-Rock Crawler 1:24 RTR (LOSB0236I)
 
 
 
Nevýhodou RC modelů malých měřítek je, že bývají vystavovány nerovnostem, které neodpovídají jejich měřítku. Málokterého modeláře dokáží totiž pro svoji titěrnost uspokojit reálné nerovnosti, a tak vystavuje svůj model překážkám mnohem větším :-)
 
Konkrétně můj model Losi Micro-Rock Crawler v měřítku 1:24 se donedávna vyznačoval tím, že velmi často končil svou jízdu převrácen na střechu s koly nahoru.
 
Tady je můj popis, jak se mi podařilo tuto jeho snahu úspěšně umenšit.
 
 
Nosná roura přední i zadní nápravy jsou totožné, a to včetně rozměrného plochého nálitku pro uchycení serva řízení.
 
Tento nálitek na zadní nápravě, stejně jako servo samo na přední nápravě si přímo říkají o to, upevnit na ně nějaké vhodné závaží :-)
 
Já použil samolepící vyvažovací závaží na disky kol dospělých automobilů.
 
Jak se dalo předpokládat, vliv této úpravy je zanedbatelný - celková hmotnost závaží je 15g (maximálně 30g, pokud bych přilepil závaží ve dvou vrstvách) plošky jsou umístěny relativně vysoko nad osami kol, přes které se v podélném směru model překlápí a tudíž nijak výrazně nesnižují polohu jeho těžiště. Příčnou stabilitu pak tato úprava neovlivňuje téměř vůbec, protože závaží jsou umístěna víceméně v ose vozidla.

 
Po této zkušenosti mi bylo jasné, že potřebuji cosi, co bude současně co nejmenší a co možná nejhmotnější, a co bude možno umístit co nejníže (nejlépe pod nápravami) a co nejdále od podélné osy modelu.
 
Z mého pohledu by proto téměř ideálním řešením bylo nahradit plastové makety ráfků kol Beadlock maketami z olověného plechu, ale ten se mi nepodařilo nikde sehnat.
 
Teprve později jsem našel odvahu odlepit pneumatiky od disků a ty zatížit olověným drátem.

 
Naštěstí jsem si vzpomněl na dobu svého dětství, kdy jsem aktivně rybařil, a vydal se do prodejny s rybářskými potřebami, zda mezi rybářskými “olůvky” nenajdu nějaké, které by mi umožnilo přiblížit se svému cíli.
 
Jak se ukázalo, byl to šťastný nápad, protože mezi jinými olůvky jsem objevil v ceně 6,50Kč i tento svitek olověného drátu o průměru cca 2mm.

 
Jeho hmotnost je cca 10g a po rozmotání je dlouhý cca 32cm.

 
Koupil jsem proto 4 tyto svitky a každý jeden jsem po jeho rozmotání navinul na nosné roury náprav co nejblíže každému z kol.
 
Z obrázku, na kterém je mj. vidět, jak jsem se v navíjení postupně zdokonaloval :-D, je patrné, že se nejedná o úpravu nijak přehnaně estetickou, nicméně, jak mohu dosvědčit, jde o úpravu velice praktickou.
 
Pro můj, takto upravený model teď není problém zdolávat 100% svah (tj. 45°). A i jeho příčná stabilita se výrazně zlepšila.
 

 
 

1.8.2010

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.