Bezpečnější nabíjení Li-Poly akumulátorů

 

 
I když to s RC modelařinou zdánlivě nesouvisí, patřím mezi lidi, kteří se v autě připoutají i když potřebují auto přeparkovat do vedlejší ulice. Nečiním tak proto, že mi to vyhláška předepisuje, poutal jsem se dávno před tím, než to bylo povinné, protože jsem přesvědčený, že těch pár vteřin navíc, které vyžaduje připoutání, mě “nezabije”, a to i v případě, že bych záchranou funkci pásů za celý život nikdy nevyužil. Je to totiž jediný zaručený způsob, jak docílit, abych byl připoutaný v tom jediném okamžiku, kdy mi mohou pomoci.
 
Ze stejného důvodu jsem si nejprve pořídil LiPo balancer, a když jsem ho objevil, pak i bezpečnostní vak pro nabíjení Li-Poly akumulátorů “LIPO-SAFE”.
 
 

I když se lze na internetu setkat s tvrzením, že při použití balanceru je nabíjení Li-Poly akumulátorů bezpečné, ke koupi bezpečnostního vaku pro nabíjení Li-Poly akumulátorů “LIPO-SAFE” mě přimělo, kromě povahového rysu popsaného v úvodu, vyprávění kamaráda, kterému při nabíjení Li-Poly akumulátor explodoval, videa podobné tomuto, a v neposlední řadě i skutečnost, že se můj akumulátor začal díky relativně častému používání postupně nafukovat.

 

Použití bezpečnostního vaku pro nabíjení Li-Poly akumulátorů “LIPO-SAFE” je snadné. Akumulátor se před nabíjením do něj vloží a vak se uzavře extrémně pevným suchým zipem.
 

 
 
Sečteno a podtrženo:
 

I tak výrobce vybízí k opatrnosti textem na vaku, který jsem následujícím způsobem “převyprávěl”:

  • Nikdy nenechávejte nabíjený akumulátor bez dozoru.
  • Akumulátor nabíjejte na nehořlavém materiálu. (poznámka autora: jak je patrné z obrázku, v tomto směru jsem trošku riskoval - vedla mě k tomu moje osobní zkušenost s dřevotřískou, že není jednoduché ji přimět hořet)
  • Zajistěte, aby při nabíjení akumulátoru byla prostřednictvím suchého zipu uzavírací chlopeň pevně přichycena.
  • Účelem vaku LIPO SAFE je snížit možné škody v případě exploze a následného hoření Li-Poly akumulátoru při jeho nabíjejí.

 

29.9.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.