Ochrana kontaktů akumulátorů proti zkratu


 
Až se to skoro stydím prezentovat na svém webu, protože to snad ani “objevená Amerika” není. Ale je fakt, že mi chvilku trvalo, než mě zde prezentované řešení napadlo. A tak pro ty, kteří jsou alespoň trošku podobně nedovtipní jako já, jsem se rozhodl ho “literárně” zpracovat:-D
 
 
 
Jako člověk veskrze líný jsem přivítal LiFe akumulátory především pro jejich nenáročnost z hlediska údržby. A jelikož jsem byl doposud zvyklý na 5000 mAh akumulátor LiPoly, pořídil jsem si dvě sady LiFe akumulátorů, protože se zatím nevyrábí články s vyšší kapacitou, než 2300 mAh.
 
Toto řešení ale s sebou nese, vzhledem k nezbytné manipulaci s akumulátory při jejich výměně v modelu, zvýšené riziko zkratu
 

 
Naštěstí se setkal obnažený záporný konektor s obnaženým pájecím plíškem spojující oba články a umožňující svým obnažením samostatné nabíjení jednotlivých článků, když jsem u toho byl a mohl je co nejrychleji odpojit.
 

 

 
Ale představa, že by k tomu došlo v nestřeženém okamžiku, např. při transportu, mi nedala spát, zvlášť při vzpomínce, jak dopadl akumulátor mého “zetkáčka”, když se z doposud neobjasněných příčin cosi zkratovalo v modelu přímo v jedné z rozjížděk závodu série MiniOffroad.

 
Nejprve jsem to řešil pouze přichycením kabelu, ale nelíbil se mi ostrý ohyb kabelu …

 

 
Nakonec jsem použil silikonovou palivovou hadičku jako izolační návlek:-)
 

 

 

11.9.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.