Stabilizovaný zdroj 12V z PC


 

Motto:
 
Z ničeho se nemá dělat věda, ani z vědy ne, natož pak ze života říkával p. Werich. A já dodávám: natož pak z modelařiny!
 
 

 
Kamarád si sehnal zdroj ze starého PC a chtěl, abych mu pomohl z něj udělat stabilizovaný zdroj 12V pro jeho novou dobíječku. A tak jsem díky němu objevil následující “ameriku”, kterou jsem už nejasně tušil, když jsem psal před časem svůj příspěvek, jež následuje za tímto mým novým povídáním :-)
 
A tak, pokud stojíte před právě získaným zdrojem PC, nenechte se pro začátek, jako já kdysi, zaslepit složitými popisy, jak tento zdroj upravit a pojďte na to, jako my teď s kamarádem, prostým selským rozumem. Budete-li mít štěstí, nebudete muset brát v potaz ani mé varování před hrozbou smrtelného úrazu, protože pokud nebudete chtít, nebudete muset ani zdroj PC rozebírat a osahávat tak jeho útroby! :-)
 

 
 

Pokud je váš zdroj vybaven vypínačem, máte napůl vyhráno, protože je velice pravděpodobné, že se zdroj po jeho sepnutí rovnou spustí, jako to učinil ten náš. :-)
 
Pak už jen stačilo ustřihnout jednu z koncovek pro napájení harddisků, odizolovat žlutý (plusový) a černý (mínusový) kabel a připojit nabíječku (ani “měřák” jsme na to vlastně nepotřebovali! :-D). Jestliže se rozsvítí, máme vyhráno! Pak už jen stačí odstřihnout i druhou koncovku pro napájení harddisku, čistě jen pro jistotu, kvůli možným vysokým protékajícím proudům, kabely zdvojit, připájet k nim samičky “zlatých” konektorů 4mm, smršťovací bužírkou odizolovat a zbylé kabely buď odstřihnout, nebo z mého pohledu lépěji (neboť čím jsem starší, tím častěji se přikláním k heslu mého otce: “jakmile to funguje, tak se do toho neser!“! :-D) zbylé kabely jen smotat a připevnit někam, kde budou překážet co nejméně - kdoví, kde je co tajně pospojováno, a my pak strávíme dlouhé dny hledáním příčiny, proč zdroj po ostřihnutí kabelů přestal fungovat! :-D Viz. mé původní povídání.
 
My jsme zdroj, jak je patrné z obrázku, nakonec rozebrali, a to jen z toho prostého důvodu, abychom se ujistili, že je v něm dost místa na uložení smotaných kabelů a připevnění vypínače tak, aby z kostky zdroje neplandal na kabelu
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Než se pustíte do odštípání kabelů uvedených v návodech na jeho úpravu a následných složitých úprav zdroje PC, vyzkoušejte ho spustit bez rozebrání. A pokud se vám to podaří, stačí už jen využít kabelů zapojených do koncovek pro napájení harddisků :-)
 

 

A tady následuje můj původní příspěvek:

 
Tak jsem zase objevil Ameriku, kterou naši předkové hezky pojmenovali výrokem: “Dvakrát měř, jednou řež”, a tak hned spěchám, abych se o tento svůj “objev” podělil:-)
 
 
Doposud jsem jako “mobilní” nabíječku (na chatu a na závody) používal svou druhou v pořadí, Ultramat 10, která má jak 12V, tak i 220V vstup, přičemž je mnohem menší a především kompaktnější, než sestava stabilizovaného zdroje a nabíječky na 12V. Nabíječka Ultramat 10 sice neumí vybíjet (na závodech na to stejně není čas), ale umí nabíjet do nedávna všechny známé typy akumulátorů (Pb, Nixx a LiPo).
&n